Sari la conținut
Forum Roportal
egreta alba

Pentru cine a facut tratamentul..

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pentru Vnd. Tudose,

 

Eu am facut anul trecut un Fibro-Test la MAtei Bals, se preleveaza proba de sange si se testeaza la instrmetnul FibroScan - iti indica gradul de fibroza si cat de activ este virusul. Nu situ daca CASMB accepta acest test. Pana acum nu am auzit asa ceva, dar informeaza-te si vezi ce si cum.

Sanatate multa va doresc la toti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru Vnd. Tudose,

 

Eu am facut anul trecut un Fibro-Test la MAtei Bals, se preleveaza proba de sange si se testeaza la instrmetnul FibroScan - iti indica gradul de fibroza si cat de activ este virusul. Nu situ daca CASMB accepta acest test. Pana acum nu am auzit asa ceva, dar informeaza-te si vezi ce si cum.

Sanatate multa va doresc la toti.

 

Multumesc mult,

 

Intre timp am fost la Matei Bals, sotul meu a facut ambele teste, atat fibro-testul (in cadrul complexului Fibro-max) cat si fibro-scanul. Din pacate, rezultatul ne-a "scuturat" putin, ambele teste au aratat fibroza de peste 4; cu toate acestea, restul analizelor indica o functionare inca buna a ficatului, cu nivel trombocitar bun, dar in fine, e cam la limita spre ciroza.

Aparte de asta, pot sa anunt pe toata lumea interesa,a ca de foarte curand, casa de sanatate admite in locul punctiei hepatice, complexul de teste fibro-test + fibro-scan, in situatia in care punctia este contraindicata. Pentru exemplificare voi atasa fisa de scor din dosar.

Noi am depus astazi dosarul la casa judeteana de sanatate cu rezultatul acestor teste. ( :shout: ) si desi toti medicii pana acum ne-au intrebat de ce ne tot impotrivim punctiei (daca nu exista aceasta posibilitate, in final facea si punctia), in momentul in care am depus dosarul la CJAS, nedicul sef de acolo ne-a intrebat despre costul acestor analize si ne-a spus ca i se pare rezonabil prin comparatie cu riscul presupus de punctie. Asta ne-a confirmat inca odata (in afara de toate articolele din publizcatiile de specialitate, ale multor nume mari in domeniu) ca punctia nu este in totalitate lipsita de riscuri, si daca se poate evita, de ce nu?

Pentru persoanele interesate, la institutul Matei Bals, Fibro-testul este 340 RON iar Fibro-scanul este 200 RON.

Aceste teste se pot face si la centrul de diagnostic Victor Babes, cu diferenta ca sunt cu cateva sute de RON mai scumpe (deh, e particular).

 

Asa ca urez succes tuturor celor care, indiferent din ce motive, nu vor sa faca punctia. Este parerea mea (bazata pe informatii de la persoane avizate) ca un ficat deja bolnav (cel putin in cazul in care ficatul este deja afectat de virus) nu trebuie supus inca unui traumatism, care conform statisticilor, poate avea repercusiuni, in aproximativ 10% din cazuri.

 

Va urez tuturor sanatate, credinta, ca ajuta mai mult decat toate, si viremie nedetectabila. Fisa_scor_hepatita_c.doc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mergeti inainte !

 

Sa aveti grija, multa odihna si credinta. Am fost si eu saptamana trecut la Matei Bals si am facut testul FibroMax, care este acceptat la dosar in cazul hepatitei C. Asa ca dragii mei informati-va inainte de a face punctia.

 

Doamne ajuta si sanatate multa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mergeti inainte !

 

Sa aveti grija, multa odihna si credinta. Am fost si eu saptamana trecut la Matei Bals si am facut testul FibroMax, care este acceptat la dosar in cazul hepatitei C. Asa ca dragii mei informati-va inainte de a face punctia.

 

Doamne ajuta si sanatate multa.

buna ela,

te-as ruga sa-mi spui daca ai facut si PB ma interesa sa compar rezultatele cu cele din fibro-test,max.de asemenea ma intereseaza la cine le-ai citit(intrpretat) pt. ca si eu le-am facut si ma cam uit la ele de cand am fost instiintata ca d-l dr. streinu nu mai acorda consultatii la spital ci doar la particular(la el)iar consultatia costa 400 lei(noi).multumesc mult ori daca e cineva in aceeasi situatie ,merci anticipat. sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Peste 2 saptamani fac 1 an de la terminarea tratamentului! Ma simt foarte bine si mi-am revenit repede la greutatea normala. Si ce-i mai important, analizele finale au iesit NEDETECTABIL! Pe viata! :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

va salut pe toti,

Felicitari alex-traian , trebuie sa-i multumesti mult bunului Dumnezeu , eu n-am avut norocul tau , pe tine te-a iubit mai mult, poate eu nu meritam, felicitari si ai grija de tine.

 

Pentru cei care stiu un numar de telefon/adresa/orarul cand poate fi gasit dr. streinu . N-am speranteca poate sa faca ceva dar as vrea sa-l vad si pe el , sa vad ce impresie imi face . La Matei bals am fost foarte dezamagita de cei 2 medici cu care am intrat in contact, din acest motiv as incerca la cabinetul lui parti. Am fost plimbata de la un pavilion la altul pana am ametit , asta e , se mai intampla .

 

sanatate tuturor , aveti grija de voi, nu descurajati, luptati pana invingeti virusul.

nicoleta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna ela,

te-as ruga sa-mi spui daca ai facut si PB ma interesa sa compar rezultatele cu cele din fibro-test,max.de asemenea ma intereseaza la cine le-ai citit(intrpretat) pt. ca si eu le-am facut si ma cam uit la ele de cand am fost instiintata ca d-l dr. streinu nu mai acorda consultatii la spital ci doar la particular(la el)iar consultatia costa 400 lei(noi).multumesc mult ori daca e cineva in aceeasi situatie ,merci anticipat. sanatate!

 

buna,

 

imi permit, daca nu te deranjeaza sa intervin si sa iti sugerez sa mergi si la alt medic decat dl. dr. streinu, nu din alte motive dar d-sa este f aglomerat si fibro-max-ul chiar nu este greu de interpretat de catre nici un medic care are tangenta cu domeniul; noi am fost spre exemplu la d-na dr. Ionica Mihaela, tot la matei Bals, si pot spune ca mi s-a parut un dr. competent, cu singura observatie ca tine mortis la punctie; aparte de asta, fibro-scanul este mai greu de inteles si de interpretat, dar si acesta, daca vei citi fisa de scor pe care am atasat-o cateva mesaje mai sus, vei vedea nivelurile de duritate ale ficatului, exprimate in kpa(kilopascali) pentru fiecare nivel de fibroza in parte, si asa iti poti da seama de nivelul de fibroza. astfel, daca rezultatul celor doua analize (fibro-test si fibro-scan) coincid, se poate depune dosarul la CJAS fara punctie. noi am reusit.

 

sanatate multa si vindecare definitiva, cat mai grabnica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Karmenalao,

 

Scuze pentur ca nu ti-am raspuns pana acum. Dar nu prea am mai stat pe aici, din motive de sanatate.

 

FibroTest/ActiTest este foaret usor de interpretat chiar si de tine. Pe scala de la 0,00 pana la 1,00 La Fibro Test /sub scala este un Scor : 0.20 (Fibroza 0) in cazul meu si la fel la ActiTest pe scala de la 0,00 la 1,00 sub ea este scorul (A1-A2)

103.pdf

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc Ela,

Doar la primavara ma gandesc sa merg la Bucuresti , poate o sa-mi de-a cineva detalii suplimentare .

la mine apar urm rezultate : FibroTest Scor 0,27 (F0 -F 1) ; Steato Test score= 0,08 (S0) ; ActiTest scor= 0,20 ( A0 -A1) ; Nash Test scor=0,25 ( No nash)

ce parere ai Ela? te rog

multumesc, sanatate tuturor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×