Sari la conținut
Forum Roportal
andi_

Conditia de nemuritor....intre vis si realitate.

Postări Recomandate

Se stie ca avem dreptul la viata vesnica,prin vesnicia spiritului....dar daca nu ne multumimi cu atat? Ce se intampla? Daca unii dintre noi doresc o existenta pe planul fizic , mai indelungata? V-ati inchipui oare cum ar fi viata daca am trai 200 ani ,500 ani sau poate chiar 1000 ani........cate lucruri minunate am putea invata....ce evoluati pe plan spiritual am ajunge.... Pentru cei mai multi dintre noi e doar un vis.........pentru altii poate e o realitate....

 

In unele legende se zice ca in podisul Tibet ar exista calugari budhisti si/sau yoghini care au reusit sa invinga moartea.....care traiesc de sute de ani.....

 

In ceea ce priveste aspectul stiintific al acestei posibile descoperiri a vietii vesnice.....recent am urmarit un documentar care a reusit sa imi captiveze atentia.Se propuneau mai multe experimente legate de ADN-ul uman , in incercarea de a prelungi viata celulelor umane. In acest documentar s-a prezentat una dintre cauzele imbatranirii(desi pare mai mult un efect , dupa parerea mea) .Orice celula in timpul diviziunii celulare este protejata de un element numit teleomer , care protejeaza celula si permite transferul corect al informatiei ADN in celula nou divizata.S-a observat ca ,de-a lungul timpului acest teleomer se scurteaza si astfel.....incepe sa se piarda informatia ADN transferata celulei nou create.Tot prin observatii , s-a ajuns la concluzia ca celulele canceroase sunt singurele celule care sunt capabile sa se divida la infinit,deoarece teleomerul lor este completat de o substanta(a carui nume nu l-am retinut) si astfel se impiedica alterarea si distrugerea teleomerului.Experimentul consta in : s-a creat o cultura de celule umane , care urma sa fie crescuta in conditii de laborator. S-a prelevat substanta care protejeaza celulele canceroase si s-a adaugat la cultura de celule sanatoase.S-a demonstrat faptul ca celulele umane se pot diviza corect de 60 de ori.Efectul experimentului a fost uluitor........pe langa faptul ca celulele umane sanatoase nu s-au transformat in celule canceroase.....acestea au reusit sa se divida de 300 de ori corect.Astfel daca s-ar fi creat o pastila pe baza acestui experiment....pastila ar fi prelungit viata omului de 5 ori...ceea ce este chiar fascinant.

 

Eu nu am cunostinte de genetica si ADN....ceea ce v-am expus sunt doar informatii provenite dintr-un documentar care m-a fascinat....

 

Eu va propun o tema care ,pe mine ma fascineaza de mult timp......CE CONDITII AR TREBUI SA INDEPLINEASCA UN OM SIMPLU , PT A AVEA ACCES LA NEMURIRE?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai ...eu inca nu am descoperit acea iubire adevarata si neconditionata.....despre care se tot vorbeste pe forum......

Editat de andi_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am citit eu.........doar cei care au puterile spirituale trezite pot simti acea iubire adevarata si neconditionata...ei iubesc neconditionat toate fiintele de pe planeta......la acest gen de iubire ma refeream.....sau poate tot ce am citit e tot o manipulare masonica...........

Editat de andi_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

orice om are capacitatea de a iubi ...

 

da, asa e iubirea ... impatiala

 

si cand iubesti un om il iubesti fara sa-l judeci ...il iubesti pur si simplu

 

:yawn:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×