Jump to content
Forum Roportal
Sign in to follow this  
nike

Intrebare...?

Rate this topic

Recommended Posts

Am gasit intr-un chestionar o intrebare care m-a cam pus p ganduri daca gasesc asa ceva si la examen....

O imagine cu in tramvai oprit in statie fara refugiu, iar in depasirea lui se angajasera un autoturism si o motocicleta, iar intrebarea: Care dintre conducatorii celor 2 autovehicule procedeaza NEREGULAMENTAR.

1. autoturismul

2. motocicleta

3. nici unul

Clar, ambii depaseau incorect tramvaiul, acesta fiind oprit in statie fara refugiu iar pietonii urmau sa traverseze pt a urca in tramvai. Deci daca intreba care procedeaza NEREGULAMENTAR, am spus autoturismul si motocicleta. Dar la raspunsuri, cel corect dupa cum zic ei era "3 - nici unul" Am banuit ca a fost o greseala si ca se referea la "nici unul nu procedeaza regulamentar", nu ca nici unul nu procedeaza neregulamentar.

Daca imi pica o intrebare asa la examen? ce raspuns sa dau?

Am gasit intr-un chestionar o intrebare care m-a cam pus p ganduri daca gasesc asa ceva si la examen....

O imagine cu in tramvai oprit in statie fara refugiu, iar in depasirea lui se angajasera un autoturism si o motocicleta, iar intrebarea: Care dintre conducatorii celor 2 autovehicule procedeaza NEREGULAMENTAR.

1. autoturismul

2. motocicleta

3. nici unul

Clar, ambii depaseau incorect tramvaiul, acesta fiind oprit in statie fara refugiu iar pietonii urmau sa traverseze pt a urca in tramvai. Deci daca intreba care procedeaza NEREGULAMENTAR, am spus autoturismul si motocicleta. Dar la raspunsuri, cel corect dupa cum zic ei era "3 - nici unul" Am banuit ca a fost o greseala si ca se referea la "nici unul nu procedeaza regulamentar", nu ca nici unul nu procedeaza neregulamentar.

Daca imi pica o intrebare asa la examen? ce raspuns sa dau?

Ideea e ca nu prea ai ce face decit sa gindesti ca cel care a conceput chestionarul...sau dupa citeva sedinte de rezolvat chestionare poate reusesti sa cunosti efecticv raspunsul...

Ideea e ca nu prea ai ce face decit sa gindesti ca cel care a conceput chestionarul...sau dupa citeva sedinte de rezolvat chestionare poate reusesti sa cunosti efecticv raspunsul...

Intrebarea fiind din februarie, cred ca a avut timpul sa pice de vreo 10 ori inainte sa-si ia in final examenul. :airkiss: Daca bine tin minte, restrictiile referitoare la statiile de tramvai fara refugiu sunt valabile in intervalul in care usile acestuia sunt deschise. Deci daca stationeaza cu usile inchise, puteau sa-l depaseasca fara probleme.

In cartea de pe care am invatat pentru examen gasisem si eu vreo doua intrebari cu raspunsuri aiurea. De exemplu, intrebarea suna asa: Care dintre indicatoare va obliga sa acordati prioritate? Alaturi erau desenate indicatorul de cedeaza trecerea si cel de prioritate pentru circulatia din sens opus. Raspunsurile posibile: a. indicatorul 1, b. indicatorul 2 si c. ambele indicatoare. Am notat ca raspuns corect raspunsurile a si b, dar in carte erau notate ca raspunsuri corecte a, b si c. Din fericire nu mi-a picat asa ceva la examen

Buna, sunt ZOli din M-Ciuc.

Asi avea nevoie de un pic ajutor. Chestionarul pentru cat A e compus tot din 26 intrebari? Si e permis sa gresesc de max 4 ori? Stiu ca pentru B este asa dar si pentru A ? Mult.

parerea mea e sa inveti toate chestionarele din caretea aia groasa mov de la NATIONAL e super buna mie la examen toate intrebarile erau de acolo.si eu am facut chestionarul care e de genu dar era raspunsul corect amundoua procedeaza neregulamentar.bafta