Sari la conținut
Forum Roportal
anamaria06

Hepatita cronica B - ciroza hepatica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna tuturor....

prima mea logare si primul mesaj a fost in 2006 , atunci am discutat cu sky , despre problema mea..trebuie sa fie mesajul prin paginile anterioare...

 

pe scurt , in 1997 am facut o forma acuta de hep.cu virus b , facut atunci 6 luni interferon..si..timp de 7 ani , pana in 2004 nu am mai refacut analizele...ecografii ...sau alte cele..pe motiv , ca , ma simt bine , sunt un om normal...si nu vreau ca o nenorocita de hep.sa imi strice viata....eram tanara , 20 de ani , si credeam ca , am lumea la picioare...SA NU FACETI CA MINE..

 

iata-ma acum , dupa 10 ani , in faza de ciroza hep. , si ,supra infectie sau coinfectie cu virus D. , banuiesc eu ca l-am luat si pe asta ca si pe primu tot de la dentist...

 

sunt pe lista de transpant hepatic..in asteptare...situatia mea nu este disperata...chiar ma simt bine , iau tratament , regim, si...incerc sa ma menajez in toate , zilnic ma straduiesc sa stau in pat cel putin 12 ore..si...daca as putea sa fiu si putin "nesimtita'...totul ar fi ok..

 

vreau sa trag un semnal de alarma...pt toti purtatorii de virus b in faza nereplicativa.. fiti atenti la virusul D.

 

in 2004 cand mi-am refacut analizele , transaminaze putin depasite , viremie nedetectabila , antigen HBE negativ , doctora m-a trimis acasa...ca sunt purtator de virus b in forma inactiva si nu necesit tratament , doar minin de regim si odihna...desi...e foarte posibil ca viremia nedetectabila sa fie data de prezenta virusului D , care are acest efect asupra lui b.

nu a avut insipratia atunci sa imi dea sa fac d-ul , poate lucrurile erau in alta faza...insa....doctorii nu au niciodata suficient timp...oricat de bine pregatiti ar fi..

 

informati-va cat mai mult pe cont propriu , dar , nu din povestile de viata ale altora , si din tratate de specialitate , si mergeti la medic cu temele facute , cu riscul de al scoate din sarite ca puneti prea multe intrebari..este vorba totusi de viata voastra.

 

sky , voiam sa te intreb daca ai ajuns sa citesti pe net cat de cat despre transpant si sansele de supravetuire si prelungire a vietii...orice info suplimentara mi-ar fi de folos..

 

as vrea sa stiu daca sunt pe forum persoane care au facut transpant si daca da , astept un pm...

sanatate multa!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare sincer rau ptr. tine, nu ai decit 30 de ani...

Problema principala dupa un transplant de organ este faptul ca organismul respinge organul strain, pe care nu-l recunoaste ca fiind al lui, si il distruge cu anticorpi. Ca sa nu il distruga, se folosesc medicamente imunosupresoare, care scad imunitatea si functia de aparare a organismului.

Rezulta de aici un cerc vicios...pacientii cu transplant sint mult mai sensibili si mai fragili in fata infectiilor de orice tip.

Supravietuirea dupa un transplant de ficat e totusi destul de buna, cam peste 7-10 ani, ca sa dau o data mai exacta dupa 10 ani mai supravietuiesc mai mult de jumatate din pacientii transplantati, dar asta in tari cu un nivel foarte ridicat medical si de civilizatie.

Nu sta in pat 12 ore, ci lupta cu boala prin orice metoda, du-te la cursuri de yoga, qigong, reiki, te ajuta mult! De asemenea regimurile alimentare naturiste sau fitoterapia te ajuta mult.

 

Bafta multa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna anamaria,

 

Imi pare sincer rau ca trebuie sa treci prin asemenea momente. De asemenea vreau sa ti si multumesc ca ne ai relatat intamplarea ta, sigur ne ai atras atentia si o sa fim mai atenti cu noi, cu medicii, cu analizele.

Ma gandesc ca iti este greu in situatia in care te afli dar eu am cateva chestii la care nu sunt lamurita si o sa te rog sa mi raspunzi cand o sa poti.

1. Ai intrat in tratamenti in stadiu acut al bolii ?

2. nu inteleg cum ca purtator (transaminazele bune, viremie nedetectabila) ai facut coinfectia cu hep d, ma gandesc ca poate o facusei inainte si nu ti a fost depistata...

3. cum ai depistat d ul? te simteai rau? intreb toate astea ptr ca informatiile mele despre ciroza sunt minime si nu se sth niciodata cand ai nevoie de o informatie...

Multa sanatate iti doresc, un transplant cat mai usor si sa ne tii la curent si pe noi....suntem alaturi de tine!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o sa iti raspund pe rand..lorena ,

 

1. da am facut interferon in stadiul acut al bolii.cand transaminazele si electroforeza(cam atat erau analizele acum 10 ani) erau marite.

2.cand a aparut virusul d in ecuatie nu iti pot spune cu certitudine..sunt doua posibilitati cum stiti si voi deja..

poate fi o coinfectie... adica l-am avut si pe d odata cu b-ul , insa , pe atunci , nu se stia inca de d si prob.ca nici nu exista aceasta analiza care il determina acum , sau , pur si simplu medicii care m=au tratat pe mine nu s-au gandit la d.

sau poate fi supra infectie chiar daca virul b este nedetectabil , el exista totusi , asa incat , nu inseamna ca nu poti sa faci si d-ul.

3.d-ul l-am depistat cand mi-am facut setul de analize uzuale , desi tgp-ul si tgo-ul erau aprox.aproape de normal , si , virsul b este in continuare la niv.nedetectabil (asta datorita lui d care are acest efect asupra luib) , insa , din analize , electroforeza si ecograf ,care arata o splina marita , trombocite putine , doctora mi-adat sa fac si d-ul.

repet io nu ma simt rau nici acum , nici atunci...pur si simplu analizele sunt proaste..

insa ma astept ca lucrurile sa se inrautateasca , deja simt un gust amar in gura dimineata , si intepaturi la oboseala prelungita..sper ca , totusi , cu ajutorul medicamentelor , organismul meu sa nu cedeze inca , si , ca , un eventual transplant sa apara la momentul cel mai potrivit , parca nici acum repede nu il vreau , pt ca , inca mi-e bine ,dar nici , peste vreo 5 ani ,cand nu se stie ce-o mai fi...

 

cam asta e...

merci tuturor pt sfaturi si...va doresc doar SANATATE.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ti-ai facut de curand si punctie hepatica?Cum si-au dat seama ca este ciroza?Poate la 20 ani era tot o hep cronica,de ti-au tratat-o cu interferon,si poate hep este mai veche ,chiar din copilarie.Ce medicamente iei acum?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna anamaria,

 

Iti multumesc ptr raspuns. Nu inteleg de ce doctorii te au bagat in tratamentul cu interferon ink din perioada acuta ptr ca eu una sth ca nu se da nici un fel de tratament in aceast prim stadiu indiferent de valoarea viremiei.

Vreau sa te mai intreb cat de marite iti erau transaminazele ptr ca sincer iti zic k acum am si eu o grija, purtator inactiv cu viremie nedetectabila sunt si ma gandesc ca virusul D sa nu fie cauza nedetectabilitatii viremiei mele :stars:

Din cunostintele mele despre virusul D acesta se formeaza din "corpul" virusului B, un fel de a spune ca se muteaza....e posibil ca acest lucru sa se fi intamplat ptr ca te au bagat in interferon din perioada acuta ?!? Are cineva vreo idee despre aceasta varianta?

Ficatul e singurul organ care nu doare si care se regenereaza singur....nu mai sunt sanse ca incet incet sa se regenereze? cum arata la ecograf ficatul?? Un fibroscan ti ai facut ? Sper sa fi consultat mai multi doctori si sa nu stai in "competenta" doar a unui singur

Trebuie sa fii tare, noi suntem alaturi de tine si multa sanatate iti dorim din tot sufletul!! Sper sa te plictisim cu atatea intrebari de le avem dar cred ca avem multe de invatat din experienta ta...

Numai bine si mult succes cu transplantul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×