Sari la conținut
Forum Roportal
nastea

CRITICA- cum o primim?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De acord cu tine dar stii cum e cand dai nas cuiva ti se urca in cap.Trebuie sa joci un pic de teatru in anumite situatii.Sa te faci ca nu iti pasa daca e o persoana  mai mica decat tine sau mai putin gomoasa.Intotdeauna voi pastra o ureche libera pentru ca asta ma ajuta sa descopar lipsurile din caracterul meu sau chiar al persoanei care arunca pastila. :oca:

[snapbacca]53609[/snapbacca]

dupa cum am spus ,"Cu mult mai multa luare aminte decat putem dupa caz sa lasam sa se vada" :agresiv:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oca sefu! :agresiv: :doh: ::-:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As vrea sa va intreb cum reactionati voi la critici?

Pe mine de exemplu ele ma depresioneaza total.

asta in special atunci cand incerc sa le patrund in speranta ca le voi putea folosi in favoarea mea. cel mai adesea ele insa contravin principiilor mele si ma clatina din temelii. Probabil este vorba despre o acuta lipsa de incredere, nu stiu.

Cum reactionati dumneavoastra la critici, ce semnifica ele si ce importanta au ele pentru dumneavoastra?

[snapbacca]53139[/snapbacca]

 

 

 

criticile le accept ca atare ...insa autocritica ma doboara!!! :agresiv:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu cum ai reactiona cand cineva iti tranteste in fata faza asta:"Eu nu discut decat cu profesori universitari"

[snapbacca]53600[/snapbacca]

1) Daca este profesor: "si eu domnule"

2) Daca este alt vertebrat atunci abordeaza-la doar telefonic, si prezinta-te ca "profesor universitar", iar daca te recunoaste tine-o pe-ata!!! Sau, pune pe cineva sa vb. ca fiind " profesor universitar" si care vb. din partea ta...

3) Daca te abordeaza in alt context si nu-i profesor universitar, atunci poti sa-i spui: "Am invatat de la oamenii de valoare sa vorbesc numai cu profesorii universitari eruditi si care au statut social inalt. Si care prin averea lor demonstreaza acest lucru. Dumneata nu corespunzi acestui tipar.Nu ai nici un viitor si nu vad de ce mi-as pierde timpul cu discutii sterile. Buna ziua! "( asta-la [O] va lovi sub centura) In continuare poti sa-ti pui imaginatia la lucru, trebuie doar sa scoti din sarite peersoana lovind in lucruri pentru care psihicul ei crede ca n-are nici o vina ( de genul " esti prost pentru ca n-ai bani" dar spus cu alte cuvinte)

4) "Eu nu discut decat cu profesori universitari" R: "Bine faci, ca uite eu vorbesc cu timpiti ca tine si uneori ma indispun"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:8): ::band:: !Problema e ca ii ai pe cei dragi pe mainile lor cum a fost Andrei,baiatul meu pe mana nemernicilor de la ATI -ul Spitalului Gr.Alexandrescu din Bucuresti.Daca puteam sta langa el sa-la pazesc de ei era bine dar stii cred ca noi nu putem sta acolo.In situatii ca asta n-ai cum sa fii ironic cu ei.Poate asa cand nu au cum sa te atinga...la viata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
::band::  ::o:: !Problema e ca ii ai pe cei dragi pe mainile lor cum a fost Andrei,baiatul meu pe mana nemernicilor de la ATI -ul Spitalului Gr.Alexandrescu din Bucuresti.Daca puteam sta langa el sa-la pazesc de ei era bine dar stii cred ca noi nu putem sta acolo.In situatii ca asta n-ai cum sa fii ironic cu ei.Poate asa cand nu au cum sa te atinga...la viata.

[snapbacca]54119[/snapbacca]

8) :"> nu stiam care-i configuratia situatiei...trebuie sa te comporti defensiv...asta e...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate in tot ceea ce ai spus dar necazul e ca suntem atat de neajutorati si speriati de viata cateodata ca ramanem fara replica in fata indiferentei si prostiei tocmai a acelora care ar trebui sa ne sprijine in momentele de cumpana cu cunostintele lor medicale care din pacate lipsesc cu desavarsire. :) :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi pasa de parerea celor din jurul meu si o critica aspra ma poate afecta mult..stiu ca nu e bine..dar asa sunt eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

criticile afecteaza intotdeauna intr-o mai mica sau mare masura. nu cred ca exista vreun om care sa fie criticat si sa nu-l afecteze deloc. si eu am fost criticata si e uimitor sa vezi ca exact oamenii pe care-i credeai prieteni si pe care i-ai ajutat de cate ori au avut nevoie sunt primii care incep sa te critice si sa te acuze. eu am fost acuzata chiar de catre colegii la care nu ma asteptam ca am relatii doar din cauza faptului ca maicamea e presedinta comitetului si se are bine cu idrectoarea iar ei credeau ca mie nu mi-a scazut nota la purtare deoarece n-aveam sacoul intr-o zi, numai ca au trebuit sa taca atunci cand au aflat ca am 9 si eu, desi nota asta e pe nedrept deoarece sunt altii (chiar cei care au comentat culmea :doh: ) care nu vin niciodata in sacou. :P nu m-am simtit deloc bine atunci, dar mi-am dat seama ca acest fel de oameni nu merita nici sa te gandesti la ei. criticile afecteaza, dar mai depinde si persoana de la care vin. :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

[quote name='Victor Apostu' date='Jul 6 2005, 12:25 AM' post='53439']

La critici poti reactiona in principiu in trei variante:

1) pleci capu' si asculti. Bagi lectia la cutiutza cu ginduri, te alegi cu experienta, te simti ca porcu', dar orice lectie are un pret...

Daca mi se pare indreptatita critica, asta e varianta pe are o adopt.Nu ma deranjeaza critica daca e constructiva. Daca mi se pare neindreptatita, ori ma enervez si pun la punct persoana care o face, ori o ignor, in functie si de modul in care e adusa critica. In orice caz, nu ma las afectata, pentru ca, ori am invatat ceva bun, ori nu merita sa-mi bat capul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×