Sari la conținut
Forum Roportal
nastea

ce job sa-mi aleg?

Postări Recomandate

salut! :agresiv:

Am o problema si te-as ruga mult sa ma sfatui ce-ar fi mai bine sa fac.

Anul acesta trec in clasa a noua. va trebui sa-mi aleg un profil: real sau umanist. Iar profilul acesta va trebui sa-la aleg in functie de meseria pe care o voi practica mai tarziu. Aici m-am blocat: cum sa-mi aleg meseria si cum sa-mi dau seama ca am ales ce trebuie?

sfaturi, pareri, sugestii, experiente?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
salut! :agresiv:

Am o problema si te-as ruga mult sa ma sfatui ce-ar fi mai bine sa fac.

Anul acesta trec in clasa a noua. va trebui sa-mi aleg un profil: real sau umanist. Iar profilul acesta va trebui sa-la aleg in functie de meseria pe care o voi practica mai tarziu. Aici m-am blocat: cum sa-mi aleg meseria si cum sa-mi dau seama ca am ales ce trebuie?

sfaturi, pareri, sugestii, experiente?!

[snapbacca]53123[/snapbacca]

si eu trec intr-a noua.eu am ales stiinte sociale,pentru a putea da mai departe la relatii internationale.asta pentru ca ma pricep foarte bine la vorbit si multa lumea mi-a recomandat sa aleg un profil de stiinte sociale.

asta depinde de tine si numai de tine.iti alegi ce crezi tu ca ti se potriveste si unde ti-ai putea arata calitatile :oca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

grea cumpana Nastea... nu stiu sistemul in chisinau...

 

intre real si uman e cale lunga si diferenta pe masura.fii realista si gandeste-te ce vrei sa faci peste 10 ani...si daca poti sa faci fata tuturor treptelor pe care trebuie sa le urci...

 

norocul tau daca te duce capul in aceeasi masura si intr-o parte si in alta.in cazul asta alege ceva neutru si invata pe rupte la tot...si cand va trebui sa dai la facultate...e..atunci mai vb!...pe forum...dar sper sa te lamuresti in ceea ce te priveste!success

 

a...si pentru ca intrebai de experiente...eu am stiut ce vreau sa fac de cand eeram mica,mica.si cand nu sa-a putut (din lipsa de bani) am ales ceva din care sa-mi castig banii de viata de zi cu zi...asta a insemnat o bucla de vreo 5 ani...

acum fac ce mi-am dorit intotdeauna. www.caonceptions.com

success

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu iti propun real ... dupa ce termini realul, poti sa faci cam tot ce vrei... dar umanul o sa`ti ingradeasca obtiunile. La real se face destul de multa romana, dar la uman....rotitele incep sa rugineasca...

 

fara suparare, e doar parerea mea :De :- bafta !

 

si eu am o problema..asemanatore. eu termin liceul si nu stiu la ce facultate sa ma duc.... :agresiv:

Editat de giovi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

- iti propun sa fi realista/realist (fara iluzie la profil)

- daca pui asa problema,inseamna ca trebuie sa le ai bine cu matematica,cu stiintele unde sunt calcule multe,adica sa-ti umble mintea,altel profilul real este cea mai mare greseala a ta.La uman poti merge si daca nu sti mate/si daca sti mate,dar la real poti merge,dar trebuie sa le ai cu matematica

-presupunem ca le ai cu matematica- din start ai un atuu

 

-2 la mana,profilul terminat nu prea are legatura cu meseria pe care o vei urma,alegera profilului nu te va impiedica in a-ti alege meseria pe care o vrei,asta o spun din experienta proprie

- alegerea profesionala se formeaza in liceu,mi se pare un pic prematur in a o sti in clasa a 8-a,deci din pct de vedere profesional,parerea mea e ca nu conteaza profilul liceului,conteaza sa inveti.(poti sa alegi linistit/a ce profil vrei)

 

-gandeste-te, vrei sa ai medii mari in liceu? pentru ca sunt facultati unde se cer,atunci la profilul uman sa te duci,pentru ca la real e mai greu sa ai medii peste 9,9 si ceva.(asta e pentru facultatile cu dosar),dar daca stapanesti matematica este foarte bine,daca se da examen la facultate,atunci

- duta la profilul real,pentru ca ai mai multe avantaje decat la cel uman,si mai multe porti deschise.si e mult mai usor sa alegi o facultate cu proful real astfel,(pe cand la profil uman,mai slabe sanse),si de la real poti usor sa mergi la o facultate umana

analizeaza toate "-" si gandeste realist!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:De si yo te sfatuiesc tot asa, sa dai la real, e mult mai bine, pentru ca in zilele noastre nu prea mai ai ce sa faci cu filologia... doar limbile straine te mai ajuta, si pe astea le poti invata separat.

yo am facut umanul , si chiar mi-a placut f mult, dar tre sa fii realista ,cum a spus si fericirea.

si desi am fost la filologie tot la ASE am ajuns...

si umanul ara partea lui frumoasa, mie mi se pare mai atractiv, dar tre sa te gandesti in perspectiva(nu cum am facut yo :Pe )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gandeste-te bine ce-ti place sa faci! nu te lua ca daca faci liceul la profil uman nu poti face altceva,sunt oameni care au facut o facultate umanista si acum lucreaza intr-un domeniu complet diferit.In liceu vei avea destul timp sa te decizi!dar tine cont de ceea ce-ti place sa faci!Bafta multa iti doresc in tot ceea ce-ti propui!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da giovi,ce anume te-ar interesa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai.... esti inca studenta, sau ai terminat?

 

eu ma gandeam sa fac psihologia si apoi sa`mi deschid in cabinet :De o sa fie greu....?

din cate stiu eu, o sa fie nevoie de cati mai multe persoane in domeniul asta..nu? :Pe

cineva mi`a zis ca e destul de greu... nu ca m`ar speria asta, ca nicaieri nu`i usor :agresiv:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×