Sari la conținut
Forum Roportal
elena85#

Care este dreptul meu...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Tatal meu impreuna cu sora lor au ca mostenire de la parintii lor,respectiv bunicii mei decedati,o casa.Matusa,sora tatei,nu a fost casatorita si nu are mostenitori.Mama a decedat si sora mea la fel...iar tatal meu doreste sa faca testament unei femei cu care traieste in concubinaj....ca dupa moartea lui,ei sa ii revina tot.Este posibil acest lucru?Voi pierde orice drept la casa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca face testament eu spun ca are dreptul ...nu cred ca ai ce face daca o trece in testament...imi pare rau...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tatal meu impreuna cu sora lor au ca mostenire de la parintii lor,respectiv bunicii mei decedati,o casa.Matusa,sora tatei,nu a fost casatorita si nu are mostenitori.Mama a decedat si sora mea la fel...iar tatal meu doreste sa faca testament unei femei cu care traieste in concubinaj....ca dupa moartea lui,ei sa ii revina tot.Este posibil acest lucru?Voi pierde orice drept la casa?

...............

esti mostenitor de drept .---direct

daca tatal tau face testament in favoarea concubinei, poti ataca testamentul in instanta si ai sanse destul de mari sa castigi.

daca i se nazare sa-i

faca act de vanzare-cumparare, ai sfeclit-o...

acea femeie nu are nici un drept asupra mostenirii ramase in urma lui, dar nici vointa lui nu poate fi incalcata.

esti undeva pe la mijloc...

................

intrebare....

dupa moartea mamei si a sorei nu ati facut succesiune?

tu, in mod normal trebuie sa mostenesti, in momentul de fata 1/4...adica 1/2 din partea mamei tu si 1/2 din partea mamei tatal tau..

..............

vezi ca mai sunt chichite de luat in seama...

sora ta , a murit dupa mama ta?

daca da, mostenesti si jumatate din partea sorei tale.

.............

mai bine intreaba un avocat..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca face testament eu spun ca are dreptul ...nu cred ca ai ce face daca o trece in testament...imi pare rau...

Nu va pierde absolut nimic, dimpotriva chiar va castiga .

Copii se numesc mostenitori rezervatari si indiferent de vointa defunctului nu pot fi eliminati de la mostenre.

O persoana in timpul vieti poate dispune liber de proprietatiile ce le are, dar nu poate elimina de la mostenire descendentii ce sunt mostenitori rezervatari,respectiv copii.

Descendentii inlatura de la mostenire pe oricare mostenitorii din alte clase urmatoare, si nu pot veni in concurs cu ei.

Doar in cazul in care vinde acea casa saiu o alta proprietate, nu mai ai ce face.

Daca in schimb face o donatie pe timpul vietii, o poti revendica . :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu ai dreptul in mod sigur la o parte din bunurile dobandite de parintii tai cat au fost impreuna.(partea mamei se va imparti intre tine si tatal tau)Cel mai sigur e sa consulti un avocat.Dar pentru asta ai nevoie de bani ca avocatii nu dau nici macar un sfat gratis.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu ai dreptul in mod sigur la o parte din bunurile dobandite de parintii tai cat au fost impreuna.(partea mamei se va imparti intre tine si tatal tau)Cel mai sigur e sa consulti un avocat.Dar pentru asta ai nevoie de bani ca avocatii nu dau nici macar un sfat gratis.

Cine ti-a spus tie ca avocatii nu dau sfaturi gratis ?

Uite ca eu i-am dat. :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...............

esti mostenitor de drept .---direct

daca tatal tau face testament in favoarea concubinei, poti ataca testamentul in instanta si ai sanse destul de mari sa castigi.

daca i se nazare sa-i

faca act de vanzare-cumparare, ai sfeclit-o...

acea femeie nu are nici un drept asupra mostenirii ramase in urma lui, dar nici vointa lui nu poate fi incalcata.

esti undeva pe la mijloc...

................

intrebare....

dupa moartea mamei si a sorei nu ati facut succesiune?

tu, in mod normal trebuie sa mostenesti, in momentul de fata 1/4...adica 1/2 din partea mamei tu si 1/2 din partea mamei tatal tau..

..............

vezi ca mai sunt chichite de luat in seama...

sora ta , a murit dupa mama ta?

daca da, mostenesti si jumatate din partea sorei tale.

.............

mai bine intreaba un avocat..

Aoleooo newtask ..iar spui prostii..??:crazy: :doh:

 

Citeste ca lumea.. :crazy:

Tatal ei si cu sora (matusa) au mostenit o casa ..juma-juma .

Moare matusa fara mostenitori. Cine mosteneste jumatatea ? Tatal ei! Deci tatal ei are toata casa .

Moare mama ei si sora.

Cine mosteneste pe tatal ei in intregime..? EA . Fiti'ar aritmetica a naibi..8)

 

Deci draga daca tatal tau nu vinde sau instraineaza sub alta forma acea casa, tu esti unica si singura mostenitoare de drept .

Indiferent cui sau pe cine va trece tatal tau in testament.:crazy:

 

P.S. Si nu ma dau cu parea ..newtask. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×