Sari la conținut
Forum Roportal
SlowIp

Sfaturi pentru un incepator

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna seara,

 

Intetionez sa ma apuc de sala cat mai curand, puteti sa impartasiti cateva sfaturi cu mine, pentru un incepator ?

 

Multumesc anticipat !

Sigur in primul rand ai nevoie sa stii ca alimentatia este 80% din ce ai nevoie adika suplimente si mesele propriu zise .

Editat de Coutally
sters link

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu stiam ca e cam asa: nutritie 70%

antrenament 20%

refacere 10%

de la inceput iao mai usor sa nu te accidentezi...si nu uita k incalzirea este fff importanta......prima perioada nu te-as sfatui sa ei suplimente......si ai grija cu supraantrenarea(dak suprasolociti muschii cresc mai greu)...pt inceput ti-as recomanda sa mergi maximum 3-4 zile la sala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu cum sa respir pentru abdomene, cat sa ma ridic din piept ca sa nu suprasolicit coloana, sa fac pauze de un minut intre calupuri de serii, cum sa le fac cu greutati la ceafa, cum sa ma rasucesc pentru talie etc. Ce nu stiu este cate repetari este ideal sa fac intr-o serie. 10 - 12 - 15? Merci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiu cum sa respir pentru abdomene, cat sa ma ridic din piept ca sa nu suprasolicit coloana, sa fac pauze de un minut intre calupuri de serii, cum sa le fac cu greutati la ceafa, cum sa ma rasucesc pentru talie etc. Ce nu stiu este cate repetari este ideal sa fac intr-o serie. 10 - 12 - 15? Merci.

 

MAI BINE CU GREUTATI LA PIEPT!

nr. de repetari depinde in functie de ce doresti, definire sau masa!

pt. definire cate poti!

pt. masa 10-12 cu greutati la piept!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut am 18 ani si asi vrea sa ma apuc si eu de sala si m-am gandit decat sa ma arunc cu capu-nainte, sa intreb pe cineva care stie, asa am dat de forumul asta.

Asi vrea sami spuneti cam ce trebuie sa fac am inteles ca trebuie sa tin o dieta si pentru asta o sa vorbesc cu un nutritionist ,dar cand vine vorba de exercitii nu stiu ce sa fac . Asi fi foarte recunoscator daca mi-ati da si mie un program pentru incepatori sau daca mi-ati arata unde sa caut .Multumesc pentru ajutor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e prea clar ce vrei, nici unde/cum vrei sa faci culturism.

 

Daca vrei culturism si nu fitness cel mai indicat e sa mergi la o sala si sa te alipesti unui grup mai experimentat. Ideal ar fi chiar la un club de culturism, atunci iti vor spune ei tot ce trebuie sa faci pe masura ce avansezi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut am 18 ani si asi vrea sa ma apuc si eu de sala si m-am gandit decat sa ma arunc cu capu-nainte, sa intreb pe cineva care stie, asa am dat de forumul asta.

Iti pot da cateva sfaturi, dar cel mai bine ar fi sa mergi la gym si sa vorbesti cu instructorul respectiv. Acolo vei primi toate informatiile de care ai nevoie, te asigur.

 

Go.

Asi vrea sami spuneti cam ce trebuie sa fac am inteles ca trebuie sa tin o dieta si pentru asta o sa vorbesc cu un nutritionist

Da. Alimentatia este cel mai important factor in ceea ce vrei tu sa faci. Alimentatie, odihna, antrenament. In ordinea asta.

Asi fi foarte recunoscator daca mi-ati da si mie un program pentru incepatori sau daca mi-ati arata unde sa caut .

Nu imi amintesc exact, insa cred ca la inceput trebuie sa faci circuit, apoi iti pui la punct un program bazat pe fiecare grupa de muschi. Sau ma rog, poti incepe cu un program inca din prima zi. Eu asa am facut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai intructor la sala??

 

 

Salut am 18 ani si asi vrea sa ma apuc si eu de sala si m-am gandit decat sa ma arunc cu capu-nainte, sa intreb pe cineva care stie, asa am dat de forumul asta.

Asi vrea sami spuneti cam ce trebuie sa fac am inteles ca trebuie sa tin o dieta si pentru asta o sa vorbesc cu un nutritionist ,dar cand vine vorba de exercitii nu stiu ce sa fac . Asi fi foarte recunoscator daca mi-ati da si mie un program pentru incepatori sau daca mi-ati arata unde sa caut .Multumesc pentru ajutor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×