Sari la conținut
Forum Roportal
LucaLuca

Indemnizatie pentru copil

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna, ma numesc raluca si am o intrebare, poate ma ajuta cineva. Am un bebelus de 11 luni si jumatate, sisunt insarcinata cu al doilea in 7 saptamani. Daca Dumnezeu ma ajuta, voi naste in luna decembrie, sau ianuarie. Eu am indemnizatie pentru primul copil, dar e voiu face dupa ce nasc pe al doilea? Cum se face in legatua cu indemnizatia? Trebuie sa lucrez cateva luni (9 luni?) sau cum, nimeni nu stie sa-mi raspunda. Al doilea copilas va veni inainte ca primul sa implineasca diu anisori. Deci? Va rog sa-mi raspundeti, va multumesc.

 

Raluca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Perioada cat esti in concediu ingrijire copil si primesti indemnizatia de 6 mil + 2 mil alocatie se considera perioada asimilata. Deci si pentru al doilea bebe vei primi indemnizatia, fara sa fie nevoie sa lucrezi, pentru ca se va naste inainte ca bebe 1 sa faca doi ani.

Nu vei putea primi insa in paralele doua indemnizatii, chiar daca un timp vei avea doi copii sub doi ani.

Pentru indemnizatie te duci si faci cerere la fel cum ai facut pentru prima indemnizatie, si mentionezi ca esti in CIC, s-ar putea sa ceara (sau nu, dar e bine sa ai pregatita la tine) Decizia prin care ti se acorda CIC.

O sarcina usoara!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×