Sari la conținut
Forum Roportal
LucaLuca

Indemnizatie pentru copil

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

in urma unui contract incheiat cu "Casa Nationala de Pensii" ,cotizez lunar(de 3 ani de zile) o anumita suma la stat,pentru a-mi "merge" vechimea.as vrea sa stiu,de la persoane in cunostinta de cauza, daca am dreptul la indeminizatia acordata la nasterea unui copil timp de doi ani de zile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca ai calitatea de asigurat si ai un stagiu de cotizare de cel putin 12 luni anterioare nasterii copilului, atunci da.

 

 

indeplinesc ambele conditii,insa cei de la "Casa de Pensii" ii spun mamei ca nu se mai poate.ca ar trebui sa fiu in tara(mometan sunt in alta tara) si sa lucrez.dar nu mi se pare corect,din moment ce cotizez ca toata lumea.s-a schimbat legea,oare?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
indeplinesc ambele conditii,insa cei de la "Casa de Pensii" ii spun mamei ca nu se mai poate.ca ar trebui sa fiu in tara(mometan sunt in alta tara) si sa lucrez.dar nu mi se pare corect,din moment ce cotizez ca toata lumea.s-a schimbat legea,oare?

Da,legea s-a schimbat...doar daca lucrezi 12 luni inainte de nasterea copilului poti beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului.In cazul tau,doar copilul va primi alocatia de 200 lei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci: trebuie sa realizezi venituri profesionale timp de 12 luni, adica sa contribui cu impozit, pentru ca acum indemnizatia de crestere a copilului nu se mai da de la bugetul de asigurari sociale ci de la bugetul de stat.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu prea mi se pare corect,pentru ca platesc taxele si impozitele ca si o persoana normala,fie ca se duc la stat sau la bugetul de asigurari sociale.In fine...Sper sa nu am probleme cu acesti ani,ma refer la iesirea la pensie...Adica sa gaseasca tot felul de motive si banii platiti de mine lunar sa fie irositi asa,aiurea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

* persoanele care in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit Codului Fiscal si care beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului pina la 2 ani (3 ani in cazul copilului cu handicap)

 

* prin venituri profesionale supuse impozitului pe venit se intelege: venituri din salarii, din activitati independente, din activitati agricole Cred ca te incadrezi si tu pentru obtinerea indemnizatiei.Poti sa scri o scrisoare recomandata la ministerul muncii si protectiei sociale in care sa detaliezi situatia ta exacta si vei primi raspuns scris de la ei in care iti vor spune sigur daca ai sau nu dreptul la indemnizatie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
* persoanele care in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit Codului Fiscal si care beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului pina la 2 ani (3 ani in cazul copilului cu handicap)

 

* prin venituri profesionale supuse impozitului pe venit se intelege: venituri din salarii, din activitati independente, din activitati agricole Cred ca te incadrezi si tu pentru obtinerea indemnizatiei.Poti sa scri o scrisoare recomandata la ministerul muncii si protectiei sociale in care sa detaliezi situatia ta exacta si vei primi raspuns scris de la ei in care iti vor spune sigur daca ai sau nu dreptul la indemnizatie

 

multumesc!mi-a fost de folos sugestia ta!cei de la minister au fost foarte prompti.le-am trimis un e-mail. :yawn:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da,legea s-a schimbat...doar daca lucrezi 12 luni inainte de nasterea copilului poti beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului.In cazul tau,doar copilul va primi alocatia de 200 lei.

Ti-am trimis mesaj personal dar nu styu daca l-ai primit

as vrea sa vb cu tine zoe_musceleanu e ID meu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×