Sari la conținut
Forum Roportal
harald

Feminismul mioritic

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca vei privi la statistici... barbatii sunt cei ce detin "monopolul" in luarea deciziilor... mai exista pe ici, colo si cate o judecatoare ratacita.

Te rog să prezinţi acele cifre. "Dacă vei privi la statistici" e doar o afirmaţie gratuită. Prezintă statisticile la care ai privit tu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Te rog să prezinţi acele cifre. "Dacă vei privi la statistici" e doar o afirmaţie gratuită. Prezintă statisticile la care ai privit tu
Editat de delia delia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:pope:

 

:lol: ...ai vazut cum ma scot!

de la o vreme nevestei mele ii plac masutele gen bar ...canapelele,supoturi de folri chiar si dulapuri de pantofi!!!

da ! si eu de craciun m-am ales cu un cuier cu oglinda ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Practica o trăim

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deşi feminismul autentic, cel caracteristic culturii occidentale, merită categoric apreciat, realitatea mioritică (sau carpatină, pentru adepţii celeilalte varietăţi :D ) arată cu totul altfel, iar pe forum abundă exemplele.

 

Teoria: Feminismul este o doctrină teoretică şi de acţiune care revendică lupta

Editat de ActorGrabit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ciudata coincidenta! Aseara vorbeam despre feminism si acum vad topicul asta...

Partenera mea de discutie, o doamna la 35 de ani, atractiva, casatorita si mama unui copil de 5 ani, realizata profesional, era de parere ca femeile, inainte, erau mult mai respectate de barbati. Nu mi-a putut preciza acest inainte. Dar era sigura ca nu era nici in secolul XIV, nici XVI... In tot cazul ea credea ca femeie, ca purtatoare de cheie a camarii, avea toata casa pe mana deci... controlul casei, autoritate si putere asupra barbatului (infometat, probabil). In schimb acum, din cauza feminismului, femeia este o sclava a familiei si societatii - trebuie sa se realizeze social, sa aduca bani acasa, in timp ce responsabilitatile caminului cad tot pe umerii ei. Nu-mi venea sa cred ce aud, cu atat mai mult cu cat doamna, prin natura profesiei ei, are un cuvant de spus si isi poate transmite, intr-o oarecare masura, ideile prin intermediul presei vizuale.

 

Daca feminismul a vrut sa repuna in echilibru diferentele de gen, adica sa elimine situatiile in care femeile nu aveau dreptul sa se afirme doar pentru ca erau femei, atunci era nevoie de o astfel de miscare menita unei schimbari urgente de mentalitate. Astfel, cele care doreau sa se dedice unei cariere destinata doar barbatilor, isi puteau satisface gustul: cele care doreau sa poarte pantaloni (apropo, aseara, doamna spunea ca de cand femeile poarta pantaloni ele au deprins metehne masculine: injuratul si scuipatul pe strada....) au putut fi in sfarsit fericite, cele care doreau acces liber la club au obtinut acest lucru, etc.

Pana aici lucrurile sunt corecte si nu mi se par feministe ci mai curand, etice: in sfarsit reprezentantele sexului delicat au dreptul la libera expresie si autodeterminare.

 

Faptul ca feminismul a devenit o plaga nu are nimic in comun cu ideea care l-a generat. Probabil societatea (dar mai ales femeile) nu era pregatita sa asimileze o noua forta si sa-si modeleze reperele si prejudecatie. Recuperarea demnitatii si a libertatii s-a facut cu obida, punand accentul pe nedreptatea generata de barbati. Ei au devenit tapii ispasitori ai secolelor ce refuzau femeii anumite roluri si drepturi.

Si toata furia investita in emancipare a devenit ostentatie, insolenta, exagerare, despotism. Suntem in plin terorism feminist si nu intr-o recurenta a feminitatii. Se ajunge la paradoxala situatie in care tocmai feminismul (miscarea de recuperare sociala si familiala a femeii) sa devina un curent antifeminitate.

Ca lucrurile sa se poata schimba ar fi necesar ca femeile sa-si revendice cu adevarat feminitatea.

Si cred ca aici e cheia problemei. Ca nu feminitatea a fost cea care a creat feminismul. Insurectia feminista trebuia sa faca loc feminitatii. Numai ca revolutia si-a uitat scopul, opozitionismul devenind un scop in sine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ciudata coincidenta! Aseara vorbeam despre feminism si acum vad topicul asta...

Nu e nici o coincidenţă, marile spirite se

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×