Sari la conținut
Forum Roportal
harald

Feminismul mioritic

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu stiu daca o sa intalnesti feminism autentic mioritic, prin simplul fapt ca aici, fata de occident (unde zici ca feminismul e autentic) au fost alte influente. Aici suntem la intersectia influentelor orientale cu cele occidentale, asa ca exista indeajuns de multe sanse pentru o femeie sa se afirme si in viata politica de exemplu, dar si destule sa fie tinuta la cratita toata viata si batuta in fiecare zi.

Feminismul a aparut, cred, ca reactie impotriva secolelor de desconsiderare a femeii de catre barbati. Nu cred ca e o solutie, ci doar o reactie.

Dar ceea ce se

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar n-a spus nimic Arcadia de bar si striptease. A spus ca exista sanse ca o femeie sa se afirme si in viata politica.

Ai văzut cum s-au afirmat Condoleeza Rice sau Angela Merkel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:bataita: :jester: si cand eram absolut convinsa ca exista... :jester:

 

Nu iti inteleg tristetea... Ea exista sub o forma mai blanda ca sa zic asa... Nu e comparabila cu cea din occident unde lupta e apriga...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu pricep de ce se generalizeaza, daca una isi cheltuie salariul pe parfumuri asta nu inseamna ca toate procedam la fel, daca un barbat a dezamagit un barbat asta nu inseamna ca toti barbatii "este niste porci" si invers.

 

Din punctul meu de vedere a fi femeie in zilele noastre tre sa fii si casnica si mama si nevasta si cocheta si ingrijita si devreme acasa....dar in niciun caz nu vrem sa va inlocuim statutul de barbati :jester:

 

Asa ca...puneti mana si cumparati flori femeilor din viata voastra, ocrotiti-le, iubiti-le si nu va mai temeti, nimeni nu vrea sa va inlocuiasca :bataita:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Topic cu esenta misogina...

Pentru a nu fi fost suspectat de misoginism, ar fi trebuit sa spui "mentalitate mioritica".

Exemple si de o parte si de alta ar fi nenumarate... insa mentalitatea autentic rurala te-a dominat.

 

"Exemplele" expuse de catre tine le poti gasi la scara planetara... in orice coltisor de lume... insa sunt manifeste la un alt nivel (si ne referim strict la economie!).

 

Ti-ai facut un deserviciu abordand o tema (interesanta in "principiu") unilateral.

Mentalitatate tipic mioritica - folosesc contraexemplu - topicul deschis de tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu pricep de ce se generalizeaza, daca una isi cheltuie salariul pe parfumuri asta nu inseamna ca toate procedam la fel, daca un barbat a dezamagit un barbat asta nu inseamna ca toti barbatii "este niste porci" si invers.

 

Din punctul meu de vedere a fi femeie in zilele noastre tre sa fii si casnica si mama si nevasta si cocheta si ingrijita si devreme acasa....dar in niciun caz nu vrem sa va inlocuim statutul de barbati :jester:

 

Asa ca...puneti mana si cumparati flori femeilor din viata voastra, ocrotiti-le, iubiti-le si nu va mai temeti, nimeni nu vrea sa va inlocuiasca :bataita:

 

corect ...

intrutotul deacord...femeia e partenerul,tovarasul de viata si invers barbatul la randul lui e cel mai bun prieten al femeii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu pricep de ce se generalizeaza, daca una isi cheltuie salariul pe parfumuri asta nu inseamna ca toate procedam la fel, daca un barbat a dezamagit un barbat asta nu inseamna ca toti barbatii "este niste porci" si invers.

 

Din punctul meu de vedere a fi femeie in zilele noastre tre sa fii si casnica si mama si nevasta si cocheta si ingrijita si devreme acasa....dar in niciun caz nu vrem sa va inlocuim statutul de barbati :jester:

 

Asa ca...puneti mana si cumparati flori femeilor din viata voastra, ocrotiti-le, iubiti-le si nu va mai temeti, nimeni nu vrea sa va inlocuiasca :bataita:

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×