Sari la conținut
Forum Roportal
Amazing Science

Web Form

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

poate sunt eu mai tampitel, dar pur si simplu nu reusesc sa fac o chestie simpla. sunt la inceput de asp.net si c#, asa ca va cer ajutorul. va rog dati-mi un picior in fund care sa ma ajute sa fac primul pas...

 

treaba e in felul urmator:

 

am instalat pe Vista Visual Studio 2005 si vreau sa fac o aplicatie web care sa tina intr-o baza de date informatii despre clienti, sa permita vizualizare, adaugare, modificare, stergere.

 

- Am creat un nou website -> ASP.NET Web Site, cu Visual C# selectat la Language

 

- in Solution Explorer ii dau Add New Item -> SQL Database si creez o baza de date numita mydb

 

- adaug un nou table, numit clienti cu structura: id, nume, prenume, adresa - toate varchar(50), id fiind setat primary key

 

- in fisierul Default.aspx, ma duc pe Design si adaug: 4 textboxuri si un buton. mai jos este codul sursa al fisierului default.aspx:

 

<%@ Page Language="C#" AutoEventWireup="true"  CodeFile="Default.aspx.cs" Inherits="_Default" %>

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">

<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml" >
<head runat="server">
<title>First Page</title>
</head>
<body>
<form id="form1" runat="server">
<div>
	<asp:TextBox ID="TextBox1" runat="server"></asp:TextBox><br />
	<asp:TextBox ID="TextBox2" runat="server"></asp:TextBox><br />
	<asp:TextBox ID="TextBox3" runat="server"></asp:TextBox><br />
	<asp:TextBox ID="TextBox4" runat="server"></asp:TextBox><br />
	<asp:Button ID="Button1" runat="server" Text="Button" /> </div>
</form>
</body>
</html>

 

Acuma vine problema: vreau sa scriu 3 valori in textboxuri si cand dau click pe buton sa le adauge in baza de date in campurile id, nume, prenume si adresa valorile scrise in textboxuri.

 

Codul fisierului default.aspx.cs:

 

using System;
using System.Data;
using System.Configuration;
using System.Web;
using System.Web.Security;
using System.Web.UI;
using System.Web.UI.WebControls;
using System.Web.UI.WebControls.WebParts;
using System.Web.UI.HtmlControls;

public partial class _Default : System.Web.UI.Page 
{
protected void Page_Load(object sender, EventArgs e)
{

}
protected void Button1_Click(object sender, EventArgs e)
{

}
}

 

Stiu ca trebuie scris ceva cod in Button1_Click, dar oricat m-am chinuit si am citit pe net... probabil sunt cam tampitel si nu am reusit sa fac insert in baza de date.

 

Ideea e ca atunci cand am creat baza de date mydb, nu mi-a cerut user si parola. Deci probabil a creat-o sub userul de domeniu cu care eram logat. Eu vreau sa ma conectez la baza de date cu user si parola de sql. Unde pot seta aceste credentiale? Nu am Enterprise Manager pe calculator, e instalat doar ce se instaleaza la instalarea VS 2005.

 

Stiu ca probabil pentru 99% dintre voi problema mea e o banalitate, dar... va rog... imi poate scrie cineva cum se poate face? Pur si simplu nu-mi dau seama.

 

Va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa legi baza ta de date de pagina aspx iti mai trebuie pe pagina un obiect de tip SqlDataSource (il gasesti in ToolBox in sectiunea Data)

Cand adaugi obiectul poti sa-l atasezi unui tabel si iti genereaza el automat si InsertCommand, si UpdateCommand si SelectCommand. Ce mai ai tu de facut ulterior este sa atasezi parametrilor de la aceste comenzi, textBox-urile de unde isi vor lua valorile.

Ca sa execute operatia la click pe Button1, pui in Button1_click

 

SqlDataSource.insert()

 

Bafta

Editat de Paul Brahtl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ok... mai jos e codul din default.aspx

 

ce srciu eu in default.aspx.cs ca sa faca insert?

 

<%@ Page Language="C#" AutoEventWireup="true"  CodeFile="Default.aspx.cs" Inherits="_Default" %>

 

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">

 

<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml" >

<head runat="server">

<title>First Page</title>

</head>

<body>

<form id="form1" runat="server">

<div>

<asp:TextBox ID="TextBox1" runat="server"></asp:TextBox><br />

<asp:TextBox ID="TextBox2" runat="server"></asp:TextBox><br />

<asp:TextBox ID="TextBox3" runat="server"></asp:TextBox><br />

<asp:TextBox ID="TextBox4" runat="server"></asp:TextBox><br />

<asp:Button ID="Button1" runat="server" Text="Button" OnClick="Button1_Click" />

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la id nu e suficient sa-l pui Primary Key, e bine sa-l pui AutoIncrement, altfel va trebui sa-l gestionezi tu si nu-ti doresc asta (cel putin la nivel de incepator)

daca il pui autoincrement, dispare din query-ul de insert, iar restul celor 3 parametri ii inlocuiesti cu

 

<asp:ControlParameter ControlID="TextBox2" Name="nume" PropertyName="Text" Type="String" />

<asp:ControlParameter ControlID="TextBox3" Name="prenume" PropertyName="Text" Type="String" />

<asp:ControlParameter ControlID="TextBox4" Name="adresa" PropertyName="Text" Type="String" />

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ok... si in defaul.aspx.cs ce trebuie scris ca sa fac insertul?

nu ti-am spus in mesajul anterior?

 

protected void Button1_Click(object sender, EventArgs e)

{

SqlDataSource.Insert();

}

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×