Sari la conținut
Forum Roportal
rugina pamantului

Poate ca religia sa-tzi impuna alimentatzia?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu am nimic cu oamenii care aleg sa manance carne.

Singurul lucru care ma deranjeaza e ipocrizia "iubitorilor" de animale care pe de o parte militeaza pentru dreputurile animalelor si pe de alta parte sustin o industrie care traieste doar din luarea de viata.

 

Impartasesc, partial, opinia ta.

Insa consider ca rolul pestelui este sa fie papat.

(o dovedeste si poza pe care ai atasat-o)

 

Fiecare in parte are principii in urma carora isi construieste viata.

Biblia face referire la a manca ceva sau a nu manca ceva, insa toata lumea scoate din context perioada istorica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Impartasesc, partial, opinia ta.

Insa consider ca rolul pestelui este sa fie papat.

(o dovedeste si poza pe care ai atasat-o)

Tot la fel poti argumenta ca si rolul animalutelor e sa fie mancate (a se vedea indemnul la "papa tot" din Biblie)

Se poate argumenta si ca si plantele sunt vii.

 

Fiecare cu alegerile lui. :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Desi Biblia este f. clara in aceasta privintza (dar dece?)totusi biserica intrzice consumul de carne.

Eu nu mai pap de 11 ani carne si nu pentru ca o zis-o biserica, nu pentru ca fac parte dintr-o sect aceva, ci asa am simtit eu ca e bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tot la fel poti argumenta ca si rolul animalutelor e sa fie mancate (a se vedea indemnul la "papa tot" din Biblie)

Se poate argumenta si ca si plantele sunt vii.

 

Fiecare cu alegerile lui. :blink:

 

:haha:

Am vrut sa fac referire si la acest aspect, insa m-am abtinut. :)

Tot ceea ce conteaza este ca fiecare este liber sa aleaga ce cale doreste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:haha:

Am vrut sa fac referire si la acest aspect, insa m-am abtinut. :)

Tot ceea ce conteaza este ca fiecare este liber sa aleaga ce cale doreste.

 

.......D-zeu nu impune nimanui dieta sau religia..........asta eventual oamenii o fac..........

.......D-zeu doar ne ,, recomanda ,, un anume comportament si o anumita dieta........pt. ca

vorba aia.......fiecare ,, constructor ,, stie cu ce ,, functioneaza ,, mai bine ,, masinaria ,, pe

care a facut-o.......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.......D-zeu nu impune nimanui dieta sau religia..........asta eventual oamenii o fac..........

.......D-zeu doar ne ,, recomanda ,, un anume comportament si o anumita dieta........pt. ca

vorba aia.......fiecare ,, constructor ,, stie cu ce ,, functioneaza ,, mai bine ,, masinaria ,, pe

care a facut-o.......

 

Dap!

:haha:

Fiecare stie la un moment dat, dupa ce a experimentat, ce ii este propriu, cum se simte mai bine, si ce cale sa urmeze.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

NU !

Numai medicul iti poate impune un regim alimentar!

 

faptul ca unii sunt atat de redusi incat cred ca Dumnezeul Universului le spune ce sa manance , desi nu l-a auzit nimeni vorbind ...e doar o problema ce tine de inteligenta si mai ales de nestiinta ...asa cum se poate denumi credinta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Desi Biblia este f. clara in aceasta privintza (dar dece?)totusi biserica intrzice consumul de carne.Biblia nu intamplator specifica eceast subiect. Ea ne invatza ca putem sa consumam tot ce se gaseste pe piatza. In 1 Cor 10:25-27, ne arata ca in cazul in care un necredincios te invita la masa ,potzi sa consumi din tot ce itzi pune el pe masa fara sa-tzi mai cercetezi cugetul,stiind ca toate sunt facute si sfiintzite de Dumnezeu in urma unei rugaciuni cu exceptzia carnii inchinate idolilor. Primitzi totusi bine pe cel slab si nu va contrazicetzi cu ei. Rom14:1. Unul crede ca poate sa manance de toate ,altul care este mai slab mananca numai verdetzuri. Rom 14:2; 1 Tim 4:3.

Cand se mananca cu multzumiri acesta libertate nu trebuie sa fie judecata de cugetul altuia. Fie ca mancatzi sau betzi ,totul trebuie facut spre slava lui Dunmezeu cu multzumiri. 1 Cor 10:29-31.

Nu a-tzi ghicit ca, despre adventisti este vorba? Desi Biblia nu specifica religia de care vorbeste , noi insa stim ca adventistii sunt singurii din lume care predica aceasta regula . Si membrii ei sunt fermi convinsi ca asa este.Ce parere avetzi insa dumneavoastra? Stitzi ce vrea sa insemne cuvantul SLAB din versetele de mai sus ?

 

 

============================================================================

 

 

STIATZI CA: Si consumul de alcool este un impediment in multe biserici?

 

 

Biserica penticostala , baptista cat si cea adventa interzice consumul de alcool.Ei spun ca au o baza biblica. Martorii lui Iehova vin si spun ca Biblia condamna BETZIA si nu consumul de alcool.Cine are dreptate? Martorii ! Asa este. Biblia ne da o multzime de exempe unde omul ,personajul biblic este beat. Pentru ca in biserica penticostala sunt oameni mai putzin cizelatzi, cred ca biserica practica aceasta teorie in avasntajul noilor membrilor care cu greu se pot despartzi de alcool si in acest caz este prea mult numai sa guste putzin din bautura ca apoi sa nu se poata opri.

Dar iata la o letzie despre interzicerea bauturilor aloolice dintr-o biserica adventa din strainatate prin prezentza mea ,pastorul a stiut ca o sa fie contrazis in biserica de cineva.El tocmai arata multzimi cum Biblia interzice consumul de alcool. Atunci am rugat pe pastor sa deschida Biblia(el stia despre ce este vorba dar predica altceva) in VT. la Deut.14:26 unde zice asa ca:cu banii tai potzi cumpara vin vechi si bauturi tari,adica alcool care potzi sa-l consumi cu familioa ta.Trebuie sa mentzionez ca bisericile care sunt contra consumului de alcool sustzin cu tarie ca acolo unde Biblia scrie negru pe alb ca este vorba de vin (vechi) ei sustzin ca este vorba de MUST.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
============================================================================

STIATZI CA: Si consumul de alcool este un impediment in multe biserici?

Biserica penticostala , baptista cat si cea adventa interzice consumul de alcool.Ei spun ca au o baza biblica. Martorii lui Iehova vin si spun ca Biblia condamna BETZIA si nu consumul de alcool.

 

Eu am umblat in multe Biserici, de toate felurile, dar acolo nu se consuma alcool, unde se cadea de acord, ca acea Biserica si membri ei sa nu connsume.

La penticostali care in general sunt de la tara si majoritatea Bisericilor de la tara consuma vin in general, si la mancare si tuica.

In Biserica Adventista nu stiu, desi am fost, nu am intrebat.

Totusi cred ca fiecare om si Biserica, poate si au dreptul de la D-zeu sa aleaga si sa culeaga.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu mai pap de 11 ani carne si nu pentru ca o zis-o biserica, nu pentru ca fac parte dintr-o secta ceva, ci asa am simtit eu ca e bine.

 

 

Si eu! :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×