Sari la conținut
Forum Roportal
andreea_07

Misterele Egiptului Antic

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Asa cum si tu, membrilor familiei tale sa le sugerezi pe cine sa ia in brate si de unde sa fuga cu el. Oki? :triniti:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 minute, Vriies a spus:

 

Nu mă simt cu musca pe căciulă. Oricum, discuția este de tot ridicolul, mă mir că nu sesizezi asta.

In plus, asta am spus de la bun inceput. Ca e o tema ridicola de discutat. Dar tu si Lucia, batman batman, Hapgood, hapgood.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Enki a spus:

Nu este deloc ironic raspunsul, este chiar foarte logic. poate nu l-ai inteles tu. Ideea era ca daca s-ar descoperi in Siberia animale si plante care apartin de zona tropicala,, atunci da, si-ar putea schimba parerea.

gas are un stil foarte elegant si finut de a posta si a ironiza cand e de ironizat. Nu pot spune acelasi lucru despre tine, insa. Si nici despre mine.

Multumesc :smile:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 minutes ago, Enki said:

Asa cum si tu, membrilor familiei tale sa le sugerezi pe cine sa ia in brate si de unde sa fuga cu el. Oki? :triniti:

Eu nu-mi permit să spun „marș” atât unui prieten  cât și oricărui om cu care intru în dialog, fie pe net, fie în viața de zi cu zi și crede-mă că zilnic intru în contact cu mulți oameni. 

Ce ai făcut tu aici e reprobabil, din punctul meu de vedere, și asta înseamnă sfârșitul dialogului dintre noi. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 19 minute, Enki a spus:

Nu mi-ai raspuns, ai scris doar ceva din ideile altora. Ca sa imi raspunzi, trebuie sa citesti intai intrebarile.

astea sunt intrebarile/problemele pe care le ridica propunerea lui Hapgood.

 

Tu citeste ce-am scris, nu te raporta la ce-ai interpretat tu! Eu nu-s la cheremul tau, sa-ti raspund la intrebarile tale, oricum puse tendentios, ca urmare a fixatiilor si inchipuirilor pe care le ai si impresia pe care ti-ai facut-o despre tine, cum ca  esti cu mult mai desteapta decat ei si ca acestia ar fi ridicoli in ceea ce-au sustinut in ipotezele , tezele lor!

On:

Soarele era venerat la egipteni sub numele de Ra, la hindusi Rama, iar la peruani, Marele Festival al Soarelui este Ra-mi.

Ceremoniile si simbolurile religioase sunt asemanatoare atat in Europa si America, cat si in India si Egipt.

Piramidele din Egipt, Fenicia si Siria isi gasesc replicile in America Centrala si de Sud.

Donnelly considera ca zeii hindusi, scandinavi, greci, fenicieni erau regii, reginele si eroii Atlantidei si ca Mitologia Egipteana, avand Soarele in centrul ei, era "religia originara a atlantilor". Alfabetele fenician si mayas erau derivate din cel atlant, iar Atlantida era leaganul raselor ariene si semitice.

Editat de Lucia N
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 28 minute, Vriies a spus:

Ce aștepți tu cu interes, dragă? Dar tu ai dat răspunsuri anterioare pe care alții le-au așteptat cu interes? nada, nika! Faci un kkat efectiv din orice discuție inocentă, aia faci! Și ia-ți-l în brațe pe Gas și fugiți tare de aici!...

 

Acum 1 minut, Vriies a spus:

Eu nu-mi permit să spun „marș” atât unui prieten  cât și oricărui om cu care intru în dialog, fie pe net, fie în viața de zi cu zi și crede-mă că zilnic intru în contact cu mulți oameni. 

Ce ai făcut tu aici e reprobabil, din punctul meu de vedere, și asta înseamnă sfârșitul dialogului dintre noi. 

Da, corect. Nu ai de ce sa mai dialoghezi cu mine, din moment ce fac kkt din orice discutie. Ciao.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, Lucia N a spus:

Tu citeste ce-am scris, nu te raporta la ce-ai interpretat tu si eu nu-s la cheremul tau, sa-ti raspund la intrebarile tale, oricum puse tendentios, ca urmare a fixatiilo si inchipuirilor pe care le ai si impresia pe care ti-ai facut-o despre tine, cum ca  esti cu mult mai desteapta decat ei si ca acestia ar fi ridicoli in ceea ce-au sustinut in ipotezele , tezele lor!

 

Lucia, am pus niste intrebari simple si am ridicat niste probleme logice. Nu esti la cheremul meu sa raspunzi, sau nu stii sa raspunzi?

Hai, vino cu dovezile pentru animalele alea tropicale din Siberia. Sau, la fel ca orice scrii, este o afirmatie fara suport?

Si explica cum e posibil ca Siberia sa se deplaseze in urma unui impact, intr-un timp foarte scurt pe care Hapgood il estimeaza ca incepand undeva in jurul anului 15-13-12.000 ien si terminandu-se in jurul lui 9500. Valabil si pt Antarctida. Si da, mai spun o data, aceasta idee este ridicola. Daca nu ti se pare asa, inseamna ca nu ai simtul realitatii.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, Enki a spus:

Lucia, am pus niste intrebari simple si am ridicat niste probleme logice. Nu esti la cheremul meu sa raspunzi, sau nu stii sa raspunzi?

Inceteaza si nu uita ca suntem pe un topic care are un titlu, pe care cred ca nu l-ai citit!

 

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Lucia N a spus:

Inceteaza si nu uita ca suntem pe un topic care are un titlu, pe care cred ca nu l-ai citit!

 

Pai tu l-ai adus in discutie pe Hapgood cu Siberia si Antarctida. Eu doar am comentat la ce ai postat tu.,

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 16 minute, Enki a spus:

Pai tu l-ai adus in discutie pe Hapgood cu Siberia si Antarctida. Eu doar am comentat la ce ai postat tu.,

Tu nu ai comentat la ce am postat eu, tu ai improscat cu noroi  in toti cercetatorii adusi in discutie, intr-un anumit context! Pe mine poti "sa ma faci in fel si chip", cum se zice pe la noi, ca nu ai cum decat sa te caracterizezi pe tine, caci tu esti asa cum jignesti pe altii!

Dar, intelegem... si cu asta am spus totul!

On:

" Ankh-ul se regaseste in Egipt, unde este tinut in mana de toti zeii in reprezentari artistice, dar si pe spatele unei statui din Insula Pastelui, aflata la British Museum si pe statui din Palenque si Copan, in America centrala, unde e asociat apei.

La babilonieni, crucea egipteana ii reprezenta pe zeii apei, la scandinavi, pe zeii cerului si ai nemuririi, la mayasi - regenerarea, iar la egipteni - nemurirea sufletului."

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×