Sari la conținut
Forum Roportal
andreea_07

Misterele Egiptului Antic

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 4 minute, Enki a spus:

Lucia, nu stiu cine ti-a dat tie impresia ca un forum e un loc ca o vitrina de informatii si atat. Un forum e un loc unde se DISCUTA aceste informatii. Ai postat ceva, si am discutat ceea ce ai postat, cu o parte eram de acord, cu alta nu, care e problema ta? Si mai ales, cine te-a pus pe tine aici sa faci educatie si sa dictezi cand si ce sa raspunda oamenii? Stii ceva? MINUS de la mine.

Se discuta aceste informatii, insa cu decenta, nu cu jigniri, cu stampile si cu ironii la adresa celor care posteaza sau a celor care au dat aceste informatii in diferite carti, documentare sau lucrari stiintifice, istorice s.a.m.d.

Egal pentru mine faptul ca-mi dai tu si cei ca tine, "minus".

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Enki a spus:

Aici avem un amestec de fapte reale cu inexactitati, cu povesti din auzite si hoax-uri sau fake news.

Le luam pe rand si le voi comenta pe cele reale

In Apuseni si zona Banatului de fapt. Picturi rupestre din perioada paleolitica se gasesc in multe locuri din lume. Deja vorbim de homo sapiens

Imagini din pesterile de la noi

image.png.417f5afa8577ae250c98efbdfcd775db.png

image.png.1c1d90db124163eeee9a452fb74df475.png

 

Richard Leakey (de fapt nu el personal, ci un membru al echipei lui) l-a descoperit pe Turkana boy, care are 1,6 milioane de ani, nu 2,5 milioane. Uite-l aici, face parte din specia homo erectus.

image.thumb.png.a305a56f0571b324dadb1659c98965fb.png

Probabil acel 16 milioane ani are o virgula lipsa intre 1 si 6 si se refera la homo erectus, care era raspandit nu numai in Africa dar si in alteregiuni

Fake news

http://www.paleo.cc/paluxy/russ.htm

http://www.badarchaeology.com/out-of-place-artefacts/footprints-and-the-like/gobi-desert-footprint/

 

Observi diferenta dintre o stire reala si un fake news sau un hoax? O stire reala are date, cine cand cum a descoperit, unde se afla acum, pe cand un fake news nu iti da nume nici de cercetatori, nici de localitati, nici unde se afla artefactele acum, nimic.

heresay heresay. Daca provine dintr-o sursa antica nu inseamna ca are mai mare valoare de adevar decat un fake news din ziua de azi.

 

Acum 2 minute, Lucia N a spus:

Se discuta aceste informatii, insa cu decenta, nu cu jigniri, cu stampile si cu ironii la adresa celor care posteaza sau a celor care au dat aceste informatii in diferite carti, documentare sau lucrari stiintifice, istorice s.a.m.d.

Egal pentru mine faptul ca-mi dai tu si cei ca tine, "minus".

Mai citeste o data ce am scris, citeaza-mi postarea si marcheaza cu bold unde am fost indecenta, unde am jignit si unde am pus stampile sau ironii la adresa ta.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 In Miturile Babiloniene apar 7 Intelepti care au trait inainte de Potop si care au ridicat Uruk. 7 Intelepti au supravietuit Potopului in India, pentru a transmite supravietuitorilor cunoasterea ante-diluviana si tot 7 Intelepti proiecteaza Platoul Gizeh.

Hancock presupune ca cei 7 Intelepti vin de pe o insula scufundata de Potop si se opresc in Egipt.

In Templul lui Horus de la Edfu(Egipt) inscriptiile spun ca in timpurile mitice -" Zep Tepi", 7 Intelepti au proiectat templele si piramidele.

In Mesopotamia, Zeul "EA" l-ar fi instruit pe eroul Potopului, Utnapishtim, sa ascunda scrierile in orasul sacru al Soarelui- "Sippara".

La fel, la egipteni Cunoasterea ar fi fost transmisa de Zei in Orasul Soarelui" ,Heliopolis sau Innu., detinatoarea textelor fiind detinuta de catre preotimea de acolo. Se spune ca anumite constructii au fost ridicate cu scopul de a pastra si transmite Memoria si Cunoasterea unor civilizatii avansate, distruse de cataclism. Textele care cuprindeau anumite cunostinte, ar fi fost "puse la adapost", nu doar conform traditiei egiptene si mayase, ci si a traditiei hinduse.

Nu doar Textele, ci si Piramidele (si alte constructii sau chiar ritualuri) au devenit adevarate "capsule temporale"(cum citisem ca au primit denumirea), ingloband cunoasterea de astronomie, tehnologie, geografie si matematica a civilizatiei ante-diluviene.

Editat de Lucia N
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 ore, Lucia N a spus:

 In Miturile Babiloniene apar 7 Intelepti care au trait inainte de Potop si care au ridicat Uruk. 7 Intelepti au supravietuit Potopului in India, pentru a transmite supravietuitorilor cunoasterea ante-diluviana si tot 7 Intelepti proiecteaza Platoul Gizeh.

Am citit si eu lucrurile astea, nu mai retin exact unde si cred ca toate aceste potriviri si corespondente nu sunt simple coincidente si probabil ca sunt lucruri povestite de mult care au ramas in memoria colectiva, sau au fost transmise ezoteric, ca niste taine care trebuiesc pastrate. Intotdeauna cunostintele au fost considerate bazele puterii.

Cred ca multe lucruri au fost ascunse si transmise pe canale foarte inguste, de la un invatat la urmatorul. Multe s-au pierdut si cele pe care le-am aflat sunt foarte greu de probat sau gasit. Poate ca cele mai multe se vor pierde pentru totdeauna, iar altele, putine, care vor fi gasite, nu vor fi facute publice si noi vom ramane la cheremul lui enki, a carui frenezie in a distruge orice idee care nu-i convine, si nici una nu-i convine, este greu de suportat. Dar eu raman mereu cu speranta ca poate voi afla vreodata un cat de mic secret din marile secrete ale omenirii.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Văd că în loc să se discute cu adevărat despre Misterele Egiptului Antic, cum ar fi, de ex, enigmaticul Serapeum din Saqqara, se frige în continuare pe chestii care au mai puțin legătură cu acest thread.

 

Post Scriptum

Pentru a nu mai continua cu off-topicul și pentru a nu mai exista nici cel mai micuț dubiu, vă dă nenea lista celor mai tari șapte înțelepți (cu mult peste „copiii” din antichitate). Atenție! Nu e vorba de un clasament, ci ordinea e doar pur alfabetică:

1. Adal

2. Aseneth

3. Enki

4. Gaslight

5. Lucia

6. Stu

7. Vriies

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 15 minute, Vriies a spus:

Văd că în loc să se discute cu adevărat despre Misterele Egiptului Antic, cum ar fi, de ex, enigmaticul Serapeum din Saqqara, se frige în continuare pe chestii care au mai puțin legătură cu acest thread.

 

Post Scriptum

Pentru a nu mai continua cu off-topicul și pentru a nu mai exista nici cel mai micuț dubiu, vă dă nenea lista celor mai tari șapte înțelepți (cu mult peste „copiii” din antichitate). Atenție! Nu e vorba de un clasament, ci ordinea e doar pur alfabetică:

1. Adal

2. Aseneth

3. Enki

4. Gaslight

5. Lucia

6. Stu

7. Vriies

 

Ntz. Lipseste Canaris.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hancock ar fi afirmat (din cate mi-am selectat eu) si asta( daca-mi permiteti ...):

" Desi sunt diferente enorme intre traditii, este ciudat ca Osiris in Egipt si Thunupa-Viracocha in America de Sud au avut multe trasaturi in comun:

- ambii au fost civilizatori

- impotriva ambilor s-a conspirat

- ambii au fost invinsi

- ambii au fost inchisi intr-un container sau vas

- ambii au fost apoi aruncati in apa

- ambii au plutit pe un rau

- ambii au ajuns in final la o mare "

Mai spun doar faptul ca in traditiile "misterioase" din Egipt, China, India, Mexic si Peru, intr-o anumita perioada :smile:, Zeii au condus Omenirea. In "Zep Tepi"- Epoca de Aur egipteana, Zeii (unii le spuneau "civilizatori") au fost regii tarii.

 

 

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am văzut și eu Stargate.

Super serial! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 14 minute, Dr.Jekyll a spus:

Am văzut și eu Stargate.

Super serial! 

:biggrin: Cui nu-i place serialul Stargate?! "Filmele"-s faine si pline de mister!

Editat de Lucia N
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×