Sari la conținut
Forum Roportal
andreea_07

Misterele Egiptului Antic

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Anubis zice ca toti avem dreptate, sa nu ne contrazicem prea tare

calm.down.meme.jpg

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, Enki said:

Eu ți-am spus ca nu l-am citit pentru ca nu am timp,  tu insa ai citit linkul meu din trei in paișpe din moment ce ai reținut si citat doar paragraful care pomeneste de componenta europeana pe linie maternă care nu este decat UNA din origini, existand si una dominanta sud siberiana si una sud vest asiatică si acestea împreună cu una est asiatica fac parte din profilul genetic al uigurilor, unde componenta europeana apare aproape în aceeasi masura ca cea est asiatica. Deci, dupa cum se vede, da, oamenii circulau, erau nomazi, se plimbau dintr-un loc in celalalt capat al continentului aproape,  si nu erau bătuți in cuie in zona de origine. Asa ca remarca ta sarcastica cu privire la oamenii care călătoreau ca fiind motivul pt care gasesti mumii in afara spațiului geografic de provenienta este total deplasata, pentru ca dupa cum se vede,  asa si se intampla.

 

1 hour ago, Enki said:

Si inca ceva , caucazian inseamna de la blond cu ten deschis la brunet cu fata maslinie, nu se referă doar la continentul Europa si nici nu inseamna om alb cum se folosit prin filmele americane. La fel cum indoeuropeni cuprinde un areal urias si fenotipuri din cele mai diferite. La fel cum Nici culoarea blonda la par nu este o trasatura exclusiv nord europeana. Deci ce predomină azi in anumite regiuni inseamna fix pix la scara larga pentru ca suntem toti corciti si plimbati de colo colo

Eu chiar am citit tot ce spune. Se pare că totuși doar tu selectezi și înțelegi numai ce vrei. Poftim:

They further analyzed Y chromosome haplogroups to attempt to identify major branches of the male line. But all seven males in the study belonged to a haplogroup that is widely distributed throughout Eurasia.”

"Considering the presence of haplogroups H and K in the Xiaohe people and the geographical distribution of shared sequences, we conclude that the west Eurasian component observed in the Xiaohe people originated from western Europe, and maternal ancestry of the Xiaohe people might have close relationships with western Europeans,

Referitor la analiza pe cromozomul Y, da, se spune că cele șapte mumii de bărbați ai studiului țin de un haplogrup care este larg distribuit prin toată Eurasia. Și e normal să fie așa, deoarece ăia s-au corcit de-a lungul vremii. Dar spune și negru pe alb că acea componentă vesică eurasiană observată, este originară din Europa de Vest.  

 

The paternal lines of male remains surveyed nearly all – 11 out of 12, or around 92% – belonged to Y-DNA haplogroup R1a1, which are now most common in West Eurasia; the other belonged to the exceptionally rare paragroup K* (M9).[15] The R1a1 lineage suggests a proximity of this population with groups related to the Andronovo culture, i.e. early Indo-Europeans.[16]

The geographic location of this admixing is unknown, although south Siberia is likely.[13]

Dar în plus, dacă vrei să ai o privire de ansamblu, în loc să pierzi timpul dându-mi replici orgolioase, poți citi în tot atât timp (vreo cinci minute) și linkul de pe wiki în care se afirmă:

Mair claims that "the earliest mummies in the Tarim Basin were exclusively Caucasoid, or Europoid" with east Asian migrants arriving in the eastern portions of the Tarim Basin around 3,000 years ago while the Uyghur peoples arrived around the year 842. In trying to trace the origins of these populations, Victor Mair's team suggested that they may have arrived in the region by way of the Pamir Mountains about 5,000 years ago. 

Adică se spune acolo clar, că primele mumii analizate, în sensul de cele având cea mai mare vechime , sunt exclusiv de sorginte caucaziană sau europeană și aparțin membrilor unui grup care au ajuns acolo acum vreo trei mii de ani. Asta spre deosebire de uiguri care au au ajuns acolo unde pa prin 842. Așa că pune mâna, citește, apoi interpretează cu atenție. 

 

Nu a am spus că termenul caucazian se referă exclusiv la o persoană care ar trăi efectiv în Europa. Dar în acele studii, inclusiv la cel pe care l-ai propus tu, se face reverire în mod explicit la Europa de Vest. Așa că nu-ți mai ridica singura mingea la fileu, că nu ține figura. 

Rasa europoidă (numită și rasa albă, rasă europeană sau rasa caucaziană) se trage din Iafet și este conform teoriilor rasiale, una dintre cele 3 rase umane (celelalte 2 rase fiind rasa ecuatorială și rasa asioamericană). Arealul ei geografic este foarte extins, fiind răspândită pe toate continentele, proveniența fiind Europa, Orientul Mijlociu, părți ale Asiei Centrale, și Africa de Nord. Locul de formare a rasei europoide este Caucaz.

sau

Tot aici se găsește părerea că în majoritate oamenii de știință consideră că există trei rase umane principale și anume: rasa europeană (caucaziană), rasa mongoloidă și rasa australo-negroidă, cu două ramuri cea negroidă, existentă în cea mai mare parte a Africii și australoidă, care se află în restul teritoriului (Australia, Noua Guinee și Micronezia).

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 hours ago, Dr.Jekyll said:

Anubis zice ca toti avem dreptate, sa nu ne contrazicem prea tare

calm.down.meme.jpg

Mmm, nu avem chiar toți. :smile: Chiar nu poți face construcții cu elemente de zeci și sute te tone din granit, cu unghiuri perfecte, finisate perfect, îmbinate perfect, care sfidează și posibilitățile noastre de azi, numai cu unelte rudimentare din cupru. :laugh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 8 minute, Vriies a spus:

Mmm, nu avem chiar toți. :smile: Chiar nu poți face construcții cu elemente de zeci și sute te tone din granit, cu unghiuri perfecte, finisate perfect, îmbinate perfect, care sfidează și posibilitățile noastre de azi, numai cu unelte rudimentare din cupru. :laugh:

Da, mai cu seama ca Civilizatia Egipteana a primelor Dinastii a "rasarit brusc" ( ca sa folosesc o expresie din cartea " Istoria secreta ")...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vriies, care vestul Europei? Nu vezi ca.scrie acolo ca r1a1.sugereaza proximitate cu cultura Androvo? Vestul Siberiei nu este si vestul Europei, Vriies, oricat ai intinde de Siberia. 

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 minutes ago, Lucia N said:

Da, mai cu seama ca Civilizatia Egipteana a primelor Dinastii a "rasarit brusc" ( ca sa folosesc o expresie din cartea " Istoria secreta ")...

Bine, aici discuția e un picuț mai complexă. Se consideră că civilizația egipteană a înflorit brusc, din cauza faptului că relativ brusc au fost considerați a fi autorii unor construcții megalitice uimitoare, pe care cu greu noi le-am putea realiza azi sau poate deloc.

De fapt e impropriu spus că a răsărit brusc. A urmat și ea un drum evolutiv firesc. Însă problema greu de acceptat, în ciuda multor evidențe, este că societatea egipteană a primelor dinastii (precum alte societăți în alte zone geografice), efectiv a găsit acolo acele edificii deosebite, construite de o societate anterioară mult mai avansată tehnologic. Sigur, au avut și ei contribuții importante. Au dus o muncă de conservare, de restaurare etc. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si din nou,  repet, caucazian nu inseamna neaparat din Europa,  se referă doar la fenotip.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 minutes ago, Enki said:

Vriies, care vestul Europei? Nu vezi ca.scrie acolo ca r1a1.sugereaza proximitate cu cultura Androvo? Vestul Siberiei nu este si vestul Europei, Vriies, oricat ai intinde de Siberia. 

Tu cred că nu citești linkurile pe care le dai. Uite aici, negru pe alb:

Considering the presence of haplogroups H and K in the Xiaohe people and the geographical distribution of shared sequences, we conclude that the west Eurasian component observed in the Xiaohe people originated from western Europe,...

Te rog să traduci tu această frază. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, Enki a spus:

Si din nou,  repet, caucazian nu inseamna neaparat din Europa,  se referă doar la fenotip.

:smile:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 minute, Vriies a spus:

Tu cred că nu citești linkurile pe care le dai. Uite aici, negru pe alb:

Considering the presence of haplogroups H and K in the Xiaohe people and the geographical distribution of shared sequences, we conclude that the west Eurasian component observed in the Xiaohe people originated from western Europe,...

Te rog să traduci tu această frază. 

Tu nu citesti linkurile pe care le dai, din moment ce 11 din 12 analizați apartineau de r1a1 si asta sugereaza proximitate cu cultura Androvo care e in vestul Siberiei

Cauta pe harta unde e cultura Androvo ca sa vezi de unde vin caucazienii aia mumificati

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×