Sari la conținut
Forum Roportal
andreea_07

Misterele Egiptului Antic

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Un cercetator, Rand, v-am mai spus ca desoperise faptul ca  exista "latitudini sacre", cum sunt Ecuatorul si latitudinea de 30 de grade, unde este platsat Platoul Gizeh. 

Capitala nordica a incasilor, Quito si Cartagina erau plasate la latitudinea de 30 de grade fata de Vechiul Pol - Golful Hudson, iar Mohenjodaro, Lasha si Insula Pastelui erau la Ecuator.

Pe aceleasi latitudini sacre erau plasate Rosslyn, Tara, Newgrange, Chichen Itza, Copan, Canterbury, Troia, Constantinopol, Ierihon, Ierusalim, Nazca, Heliopolis,Babilon, Teba/Luxor, Susa, Biblos, Elefantina, Tahiti.

Colin Wilson crede ca scoarta s-a deplasat cu 30 de grade in anul 9600 i.Hr., iar anterior acestei date exista o civilizatie universala avansata.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 minute, Enki a spus:

Doamna draga, mintiuca de care vorbesti la diminutiv iti apartine, pentru ca nu eu am facut gafe colosale cu privire la ere geologice si nici la locatiile Arcticii si Antarcticii.

O seara frumoasa.

Gafe faci tu, ca dai interpretari aiurea la tot ceea ce spun o multime de cercetatori in domeniu!

:laugh:Dar, din fericire, eu ma uit si cine anume ma jigneste, asa ca...

On:

Egiptenii au fost mari constructori de palate, temple, ca si pre-incasii si mayasii, ca si "atlantii lui Platon" (de ce nu?!).:smile:

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Vriies a spus:

Eh, poate o să se descopere în siberia un gaslight - demn urmaș al unei maimuțe - cu o banană în gură :lol2:

Replica asta spune totul despre caracterul tau. Multumesc ca mi-ai reamintit inca o data cum esti cu adevarat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
19 minutes ago, Enki said:

Pai impactul care a dus la extinctia dinozaurilor (si o incalzire globala de vreo o suta de mii de ani) nu a inclinat axa pamantului.

 

 

 

Hei, de unde știi? dacă ne minți? Poate greșești, nu crezi? Eu îți spun că e foarte probabil să o fi înclinat. Ia 'cearcă tu să te interesezi!

23 minutes ago, Enki said:

 

Un impact mai mic cum ar face asta si sa obtina chiar efectul opus, o racire globala?

 

Impactul de acum aproximativ 11 600 de ani, a fost unul mai mic decât cel de acum 65 milioane de ani care a dus la extincția dinozaurilor, însă suficient de puternic pentru a distruge o parte din floră și faună, precum și civilizația umană din acea perioadă. Atenție, nu a dus la extincția omenirii, care a supraviețuit prin diverse moduri, ci doar la la distrugerea civilizațiilor existente.

Răcirea globală survine după momentul impactului, ca urmare al norului de praf care se propagă în atmosferă în urma unui asemenea impact. nu știai?

33 minutes ago, Enki said:

 

Gaslight nu vine "doar cu intepaturi", probabil ca la fel ca mine, dupa ce citeste o anume cantitate de idei ridicole, mai rabufneste si el. Gas aduce niste logica si ratiune intr-un teritoriu cazut prada unei jungle a imaginatiei. Iar eu deja m-am saturat sa tai cu macheta toate lianele incalcite ale pseudostiintei, va las sa discutati intre voi, unde sunteti de acord unul cu celalalt si nu vi se pare ridicol ca un eveniment geologic de o asemenea magnitudine nu a sters orice forma de viata de pe pamant, sau macar un 90% din ea.

Idei ridicole pot fi și ăstea gen că blocuri masive din granit pot fi tăiate și finisate atât pe exterior cât și pe interior, (rezultând cutii apoape perfecte) cu unelte rudimentare din cupru care cel mult pot doar zgâria granitul și că piramidele și alte structuri megalitice au fost create cu „hei-rup” de niște societăți agrare care habar n-aveau de știință și tehnologie. și eu nu m-am săturat și sunt gata să discut în continuare cu voi, ca niște entități inteligente și evoluate ce suntem. Fiecare cu viziunea lui asupra realității. Facem schimb de idei și impresii, nu? 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:smile: Despre "Misterele Egiptului Antic", ca sa ne descretim fruntile si sa inceteze jignirile:

"Egiptenii sustin ca "Zeii din cer" au coborat pe Pamant dintr-un "disc celest". Unul din acesti zei a sosit cand Egiptul era acoperit de ape si a construit diguri pe Nil. Acesta era Ptah - " cel care dezvolta" - mare inginer si arhitect. Inainte de a pleca spre Sud, Ptah a construit un oras subteran pe care l-a numit An, dupa numele Zeului Cerului, orasul fiind numit Heliopolis de greci si On de autorii biblici,, iar la conducerea Egiptului l-a numit pe fiul sau, Ra." Ra venise de pe "planeta milioanelor ani" si a adus cu el ben-ben-ul ( "pasarea piramidala"), a predat regatul copiilor sai, iar in final tara a ajuns in mainile fratilor Osiris si Seth. Dupa uciderea lui Osiris de catre Seth, regatul a fost predat fiului sau si al lui Isis, Horus, iar Osiris a devenit stapanul celeilalte lumi. Horus a decis sa razbune moartea tatalui sau si l-a provocat pe Seth la lupta, lupta fiind dusa atat in cer, cat si pe Pamant. O raza trasa de Seth l-a facut pe Horus sa piarda un ochi. Dupa lupta si Consiliul Zeilr, Horus a primit Egiptul iar Seth un teritoriu din Asia. Cum Horus a primit conducerea Egiptului prin decizia Consiliului Zeilor, fiecare faraon ulterior s-a considerat urmasul si incarnarea lui Horus, avand drepturi divine. Cand primul faraon dinastic, Menes a stabilit Memfis drept capitala, in jurul anului 3200 i. Hr., toate templele din oras au fost dedicate lui Ptah. In vremurile vechi, cand Ptah ridicase tara din noroiul Potopului, sia stabilit baza pe insula Abu (Elefantina). Avea drept simbol Sarpele. In jurul anului 2050 i. Hr., puterea politica s-a stabilit la Teba, iar veneratia a trecut asupra lui Amon - "cel ascuns", sub numele Amon-Ra."

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
27 minutes ago, Gaslight said:

Replica asta spune totul despre caracterul tau. Multumesc ca mi-ai reamintit inca o data cum esti cu adevarat.

Ce vorbești, bre? Poi doar asta știi să faci, în loc de o discuție onestă pe net, doar referiri la caracterul și la slăbiciunea preopinenților. Dar caracterul tău, cum e, măh? Ți-ai pus vreodată problema asta?

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 hours ago, Gaslight said:

 

Mda, Lucia ... un adevarat mister :blow:

Totusi, daca se va descoperi in Siberia o maimuta inghetata cu o banana in gura, iti voi da dreptate :lol2:

Iote răspunsul ironic al lui Gaslight, în timp ce se discuta despre o temă concretă.

Hazos, nimic de zis, chiar am zâmbit și eu. Bravo, Gas, bună glumă! 

Și zic, hai să glumesc și eu...Eh, dar dacă vine cineva și-i răspunde lui Gas cu aceeași monedă, atunci, ce să vezi? Gas, care nu răspunde problemelor de fond pe o temă dată, dar înțeapă și el de fiecare dată când se simte stăpân pe situație și după aia fuge tare să se ascundă, precum procurorul de caz de la Caracal,  răspunde ofuscat că preopinentul n-are caracter! Adicătelea, el are caracter când face înțepături și după aia fuge, adicătelea când face glume proaste și nu e în stare să-și argumenteze aserțiunile! Dar când cineva îi răspunde cu aceeași monedă, atunci acela n-are caracter! :sad:.

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 56 minute, Vriies a spus:

Hei, de unde știi? dacă ne minți? Poate greșești, nu crezi? Eu îți spun că e foarte probabil să o fi înclinat. Ia 'cearcă tu să te interesezi!

Impactul de acum aproximativ 11 600 de ani, a fost unul mai mic decât cel de acum 65 milioane de ani care a dus la extincția dinozaurilor, însă suficient de puternic pentru a distruge o parte din floră și faună, precum și civilizația umană din acea perioadă. Atenție, nu a dus la extincția omenirii, care a supraviețuit prin diverse moduri, ci doar la la distrugerea civilizațiilor existente.

Răcirea globală survine după momentul impactului, ca urmare al norului de praf care se propagă în atmosferă în urma unui asemenea impact. nu știai?

Idei ridicole pot fi și ăstea gen că blocuri masive din granit pot fi tăiate și finisate atât pe exterior cât și pe interior, (rezultând cutii apoape perfecte) cu unelte rudimentare din cupru care cel mult pot doar zgâria granitul și că piramidele și alte structuri megalitice au fost create cu „hei-rup” de niște societăți agrare care habar n-aveau de știință și tehnologie. și eu nu m-am săturat și sunt gata să discut în continuare cu voi, ca niște entități inteligente și evoluate ce suntem. Fiecare cu viziunea lui asupra realității. Facem schimb de idei și impresii, nu? 

Am zis ca nu mai scriu pana nu revine discutia la teme reale, vad ca nu se intampla deci incerc sa o ghidez eu dinspre fantezie spre realitate.

Vriies. Impactul care a avut dus la formarea lunii si care a adus inclinarea de 23 de grade a axei a spulberat scoarta terestra aruncand-o in spatiu. A lasat pamantul in stare incandescenta, cu roci topite pe toata suprafata.

Impactul care a omorat dinozaurii a dus la disparitia a 75% din specii, si nu a inclinat nicio axa. Daca ai tu astfel de informatii si stii si cu cate grade a inclinat axa, pune-le aici.

Nu avea cum sa fie un impact atat de puternic incat sa schimbe inclinarea axei, dar sa nu duca la extinctie masiva, practic sa spulbere intreaga biosfera, doar bacteriile sa ramana.

In urma impactului, survine racirea globala din cauza norului de praf? Adica, e suficient ca nu mai bate soarele pe pamant prin nor, deci concluzia e ca se va raci pentru ca vom sta la umbra? Adica, ce conteaza ca din cauza norului se va bloca procesul de fotosinteza, ceea ce duce la acumularea de gaze de sera ceea ce duce la incalzire globala, nu la racire. Ce conteaza ca dupa un astfel de eveniment vor fi incendii extinse de vegetatie care vor contribui si mai mult la incalzire si la otravirea atmosferei. Ce mai conteaza ca socul impactului in sine e suficient sa elibereze CO2 din rocile carbonatice direct in atmosfera,  astfel incat sa creasca cu cateva grade temperatura globala. Ceea ce s-a si intamplat acum 65 milioane de ani, timp de 100000 de ani - o incalzire globala.

Ca sa existe o racire globala, ar trebui sa fie sulf degajat in atmosfera, dar asta nu se intampla la impact cu asteroizi, ci la eruptii vulcanice.

 

 

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 15 minute, Vriies a spus:

Iote răspunsul ironic al lui Gaslight, în timp ce se discuta despre o temă concretă.

Hazos, nimic de zis, chiar am zâmbit și eu. Bravo, Gas, bună glumă! 

Și zic, hai să glumesc și eu...Eh, dar dacă vine cineva și-i răspunde lui Gas cu aceeași monedă, atunci, ce să vezi? Gas, care nu răspunde problemelor de fond pe o temă dată, dar înțeapă și el de fiecare dată când se simte stăpân pe situație și după aia fuge tare să se ascundă, precum procurorul de caz de la Caracal,  răspunde ofuscat că preopinentul n-are caracter! Adicătelea, el are caracter când face înțepături și după aia fuge, adicătelea când face glume proaste și nu e în stare să-și argumenteze aserțiunile! Dar când cineva îi răspunde cu aceeași monedă, atunci acela n-are caracter! :sad:.

 

Nu este deloc ironic raspunsul, este chiar foarte logic. poate nu l-ai inteles tu. Ideea era ca daca s-ar descoperi in Siberia animale si plante care apartin de zona tropicala,, atunci da, si-ar putea schimba parerea.

gas are un stil foarte elegant si finut de a posta si a ironiza cand e de ironizat. Nu pot spune acelasi lucru despre tine, insa. Si nici despre mine.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 minute, Vriies a spus:

Iote răspunsul ironic al lui Gaslight, în timp ce se discuta despre o temă concretă.

Hazos, nimic de zis, chiar am zâmbit și eu. Bravo, Gas, bună glumă! 

Și zic, hai să glumesc și eu...Eh, dar dacă vine cineva și-i răspunde lui Gas cu aceeași monedă, atunci, ce să vezi? Gas, care nu răspunde problemelor de fond pe o temă dată, dar înțeapă și el de fiecare dată când se simte stăpân pe situație și după aia fuge tare să se ascundă, precum procurorul de caz de la Caracal,  răspunde ofuscat că preopinentul n-are caracter! Adicătelea, el are caracter când face înțepături și după aia fuge, adicătelea când face glume proaste și nu e în stare să-și argumenteze aserțiunile! Dar când cineva îi răspunde cu aceeași monedă, atunci acela n-are caracter! :sad:.

 

Diferenta dintre noi este ca eu sunt ironic, pe cand tu esti nesimtit, iar cu asta am incheiat orice discutie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×