Sari la conținut
Forum Roportal
andreea_07

Misterele Egiptului Antic

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunt studii(mai moderne) care spun ca Polii Magnetici ai Pamantului s-au modificat de 170 de ori in ultimii 80 milioane de ani.Ultima schimbare a Polilor de acum 12.400 ani ar fi dus la distrugere civilizatiei Tiahuanaco, proiectarea piramidelor si extinctia unor mamifere. Oamenii de stiinta estimeaza ca urmatoarea schimbare a Polilor se va petrece in anul 2030.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Schimbarea polilor magnetici nu duce la absolut nimic, si nici nu a dus vreodata. Nu moare nimeni daca acul busolei arata spre polul Sud si nu Nord.

Cel mult, pasarile si alte animale care folosesc campul magnetic sa isi ghideze migratiile vor fi nitel confuze.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:smile: Fiindca suntem la "Misterele Egiptului Antic", se spune ca "Crucea Egipteana- Anch" ar proveni din Mu si Atlantida, fiind simbol al fertilitatii in "Adoma", continent scufundat acum 500.000 ani in Pacific, reunind femininul (Luna) cu Masculinul (Soarele).

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare. Daca mamutul ala era la ecuator cu tot cu Siberia, si traia intr-o clima ecuatorială , de ce era mamut lânos?

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 minute, Enki a spus:

Am si eu o intrebare. Daca mamutul ala era la ecuator cu tot cu Siberia, si traia intr-o clima ecuatorială , de ce era mamut lânos?

:laugh:  "Un Mister"...!

 

 

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Legat de mamutul acela mort, eu nu prea inteleg de ce lumea se gandeste la schimbarea polilor cand exista destule animale care dau la o parte zapada pentru a gasi iarba. Animalul a murit pur si simplu in timp ce manca; atat si nimic mai mult.

Mda, Lucia ... un adevarat mister :blow:

Totusi, daca se va descoperi in Siberia o maimuta inghetata cu o banana in gura, iti voi da dreptate :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 minute, Gaslight a spus:

 

:smile::blow:Iar ma ataci pe mine si nu ideile celor care-au facut cercetarile respective si care si-au exprimat concluziile, enuntand tezele lor, din care eu doar am scris cate ceva. Sa-ti fie rusine si nu-ti permit acest atac continuu la persoana mea!

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Deplasarea rapida a scoartei terestre", deci "schimbarea" aproape instant a climei, ar fi provocat extinctia unor specii animale in America si Siberia, prin deplasarea zonei terestre la alte latitudini, cutremure si inundatii, topirea ghetii in zonele polare, ridicarea nivelelor oceanelor, migratii in masa ale populatiei spre zone muntoase.De ex., se spune ca pe Insula Spitzbergen din Oceanul Arctic s-au gasit palmieri fosili si crustacee marine tropicale, fosilizate si ca "deplasarea Antarcticii"(din acele vremuri indepartate, ar fi totusi confirmata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Lucia N a spus:

"Deplasarea rapida a scoartei terestre", deci "schimbarea" aproape instant a climei, ar fi provocat extinctia unor specii animale in America si Siberia, prin deplasarea zonei terestre la alte latitudini, cutremure si inundatii, topirea ghetii in zonele polare, ridicarea nivelelor oceanelor, migratii in masa ale populatiei spre zone muntoase.De ex., se spune ca pe Insula Spitzbergen din Oceanul Arctic s-au gasit palmieri fosili si crustacee marine tropicale, fosilizate si ca "deplasarea Antarcticii"(din acele vremuri indepartate, ar fi totusi confirmata.

Da,  o data sunt fosile dar din vremuri mult prea indepartate ca sa poata sustine ideile lui Hapgood, mai îndepărtate "doar" cu vreo 350 milioane de ani, nu mult.  Si doi, sunt fosile din zona arctica, adica fix din punctul OPUS Antarcticii. Ceea ce nu e o problema, si la polul sud daca erau, nu faceau decat sa confirme inca o data teoria placilor tectonice.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×