Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

rupe-o definitiv si cauta un psiholog bun la care sa te duci.

raspunsul la intrebarea de ce e "de-aia".

ce e dragostea? o amagire? o naivitate de care profita unii? o gogoasa inventata?

o chestie cu care suntem manipulati ?

 

 

wow...cred ca sunt de acord cu tine...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intreaba-l pe el. Nu, serios. In loc sa te plangi pe aici si sa nu rezolvi nimic (si sa-ti faci rau), mai bine discuta serios cu el, si apoi vezi care-i treaba. Foarte calm spune-i tot ce te deranjeaza, dar nu-l acuza de ceva, si nu te pierde cu firea (nu tipa, nu plange, etc).

Daca nu te vrea... asta e. Mergi mai departe. Daca te loveste din nou starea asta "poetica", si te gandesti numai la asta, fa altceva. Solicita-ti mintea. Sau foloseste autosugestia, daca vrei, sa-ti imbunatatesti dispozitia. Nu e asa greu. Fiind o viitoare psiholoaga, ar trebui sa stii chestiile astea.

daca ai stii de cate ori l-am intrebat .si printre lacrimi , si printre tipete si cu toata calmitatea din lume . asta este de fapt marea problema... nu stiu de ce , si nici nu e in stare sa-mi dea o explictie sa ma lamureasca ... si singurul raspuns pe care l-am primit a fost NU STIU ... de fiecare data //// nu-si poate explica de ce sa razbunat pe mine pt toate tampeniile pe care le-a patit in trecut...imi indrept atentia spre alte aspecte placute ale vietii....cand am scris topicu' era la vreo 2 zile dupa ce am aflat de toate magariile pe care le-a facut ... oricat de bun ai fi si oricat de vineai stii sa reactionezi sunt moemnte in care parca nu-ti iese....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce ti s-a intamplat cu siguranta este ceva firesc.

Poate ca ar fi mai bine sa contnui viata fara ca el sa faca parte din viitorul tau.Poate ca asa-i mai bine pt amandoi.

 

Sunt sigur ca vei putea trece peste asta si cu siguranta meriti mai mult decat un zambet fals si batjocura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa-l analizezi putin, ce defecte, ce calitati are el ca om. Gandeste-te nu ce calitati grozave are, ci daca i-ai putea accepta defectele, daca i le-ai putea suporta... desi inteleg ca relatia s-a cam terminat? Oricum, incearca sa il vezi asa cum e in realitate, sa intelegi ce anume iti placea sau iti mai place acum la el, daca nu te gandesti la el asa cum ti s-a parut ca este, sau cum a fost si nu mai e...

Si succes, sper sa iti gasesti pe cineva care sa te merite si sa te iubeasca cu adevarat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Incearca sa-l analizezi putin, ce defecte, ce calitati are el ca om. Gandeste-te nu ce calitati grozave are, ci daca i-ai putea accepta defectele, daca i le-ai putea suporta... desi inteleg ca relatia s-a cam terminat? Oricum, incearca sa il vezi asa cum e in realitate, sa intelegi ce anume iti placea sau iti mai place acum la el, daca nu te gandesti la el asa cum ti s-a parut ca este, sau cum a fost si nu mai e...

Si succes, sper sa iti gasesti pe cineva care sa te merite si sa te iubeasca cu adevarat.

deja e mult prea tarziu ... cred ca-i cunosc calitatiile si defectele mai bine decat si le cunoaste el ... multumesc pt incurajare ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am sa iti dau un sfat din inima, un sfat pe care l-am primit si eu... Evident ca multa lume ti-l da, dar poate daca cineva il repeta ai sa il poti si aplica...tine-te tare si incearca sa UITI ! Incearca sa uiti absolut orice are legatura cu lucrurile care iti creaza o stare de stress. Traieste-ti clipa fara regrete atunci cand ti se va oferi ocazia (astfel de ocazii au sa vina, fii sigura!).... nu cauta aceasta clipa (pentru ca a o cauta inseamna sa-ti oferi un stress suplimentar), asteapt-o cu indiferenta si profita de ea cand vine. Nu tine legatura cu omul sau oamenii care ar putea sa te ravaseasca in continuare, uitarea este o proprietate foarte utila a oamenilor, sa stii!

E greu....stiu....

e bine acum .... nu mai doare nimic :cheer: ... au fost cateva persoane care au stiut sa ma faca sa vad putin lumina din intuneric .... am renuntat sa mai caut raspunsuri pt ca stiu ca nu le voi primi . asta e ... a ramas gustul amar care probabil nu va disparea niciodata ... tot ce trebuie sa fac este cum spui si tu ... sa uit . iti multumesc , de fapt va multumesc tuturor . :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
e bine acum .... nu mai doare nimic :lol2: ... au fost cateva persoane care au stiut sa ma faca sa vad putin lumina din intuneric .... am renuntat sa mai caut raspunsuri pt ca stiu ca nu le voi primi . asta e ... a ramas gustul amar care probabil nu va disparea niciodata ... tot ce trebuie sa fac este cum spui si tu ... sa uit . iti multumesc ....

....bravo, ma bucur pentru tine :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un gand pt tine: " E absurd sa cauti idealul..." ( Dostoievski- Idiotul ). Imi permit sa completez: mai ales intr-o relatie. Sentimentele oamenilor nu pot fi masurate in fapte decat intr-o oarecare masura. Mentionai ca ai fost tratata la fel cum a fost si el mai inainte. Aici deja intervine sentimentul acela de frustrare. Nu are control asupra propriului trecut, asupra propriilor emotii. Am intampinat cu ceva timp in urma o situatie similara. Si, crede-ma, vei avea puterea sa mergi mai departe doar cand iti vei dori cu adevarat, cand vei renunta cu desavarsire la tot ce-a fost...

Editat de Iulia Contis
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×