Sari la conținut
Forum Roportal
Ianmiv76

Filosofia miscarii legionare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Miscarea legionara mi se pare cea mai inteligenta miscare politico-filosofica din Europa de Est .....faptul ca atatea nume grele (cine stie istorie stie ce spun)au aderat este faptul clar ca miscarea nu era doar o simpla filosofie ci o imbinare de mai multe doctrine pentru a forma un TOT...Legionarii----Romania ......la fel cum Germania are nazismul ,Anglia conservatorismul,Rusia comunismul.... Romania are legionarismul

 

Faptul ca unii nu inteleg ce este legionarismul mi se pare infect ...e ca si cum nu ti-ai iubii tara ...

exagerezi!

as zice o miscare necesara neamului in acel moment!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
exagerezi!

 

Nu exagerez deloc ..choar asa este ....dovada acum ce doctrine politice sunt la putere ...?numai imprumuturi ieftine de dincolo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

exaltarea nu-i buna

prefer intelegerea unui fenomen

personal apreciez pozitiv filozofia miscarii legionare, dar incerc sa ma detasez de aprecieri categorice

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am rasfoit putin cartile din care ai citat, sau ai reprodus tu textul de mai sus, insa exista o problema in abordarea acestei... "filosofii". Din cate tin eu minte, vreo doua dintre ele au fost scrise de niste preoti, simpatizanti ai miscarii legionare. La fel si a treia carte, tot de catre un simpatizant, sau chiar fost component al miscarii legionare.

 

Iar, restul cartilor, tot cu tenta subiectiva, au fost scrise dupa caderea fascismului la noi in tara. Si ghici de catre cine au fost scrise?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun .Nu inteleg care este problema.Imi pare normal ca despre ideologia legionara sa scrie in primul rand legionarii.

In faza initiala legionarismul a cuprins cea mai mare parte din intelectualitatea si elitele culturale si academice romane.

Este putin cunoscut faptul ca insusi Nicolae Iorga, a sustinut miscarea,pana sa intre in conflict mai degraba cu Horia Sima si linia favorabila Germaniei naziste, decat cu principiile legionare ale lui Corneliu Zelea Codreanu si Ion Mota.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca a aparut o confuzie de termeni: se poate vorbi de o "doctrina" legionara, dar nu de o "filozofie" legionara. Nimeni din miscarea legionara nu a definit un sistem filozofic articulat. In acest caz discutia de aici este de natura mai degraba politica decat filozofica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca a aparut o confuzie de termeni: se poate vorbi de o "doctrina" legionara, dar nu de o "filozofie" legionara. Nimeni din miscarea legionara nu a definit un sistem filozofic articulat. In acest caz discutia de aici este de natura mai degraba politica decat filozofica.

 

De pe pagina Wikipedia Mişcarea Legionară

Legiunea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De pe pagina Wikipedia Mişcarea Legionară

 

Da, citatul este asa. Insa acceptia termenului folosit in articolul respectiv (si poate si in altele) este mai degraba de doctrina politica decat de sistem filozofic, nu? Anticomunism, antiliberalism, antiparlamentarism, antisemitism - sunt idei politice, se refera la modul cum vedeau legionarii organizata societatea, si nu o propunere de mod in care sa intelegem si explicam lumea, rostul omului, statutul cunoasterii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Wikipedia nu spune un lucru si nu il spune pentru ca nu are interes sa il spuna:

 

Prin noutatea conceptelor politice introduse,miscarea legionara a fost atat de novatoare, incat putem spune chiar daca nu total acoperit ,ca doctrina legionara este filozofie.O noua filozofie politica.

Pentru prima data si ultima de fapt,concepte politice si nu numai ,precum: patriotism,dragoste de neam si tara,credinta ca doctrina si instrument politic,altruism,promovarea valorilor nationale,romanism,promovarea tineretului , onoare, dreptate,

sacrificiu si inca multe alte concepte valoroase ,au fost rostite fara limba de lemn si aplicate in politica cu buna credinta.

Pana si mult hulita munca patriotica bolsevica,a fost pusa in practica pentru prima data de catre legionari.Spre deosebire insa de perioada comunista ,era cu adevarat un voluntariat sincer ,constient-asumat si constiincios.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×