Sari la conținut
Forum Roportal
Ianmiv76

Filosofia miscarii legionare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Legionarismul incurajeaza si se intemeiaza pe libertate. Vii in legionarism pentru ca esti liber, pentru ca te-ai hotarat sa depasesti cercurile de fier ale determinismului biologic (frica de moarte, de suferinta, etc.) si ale determinismului economic (frica de a ramane pe drumuri). Cel dintai gest al legionarului este un gest de totala libertate: el indrazneste sa se rupa de toate lanturile robiei sale spirituale, biologice si economice. Nici un determinism exterior nu-l mai poate influenta. In clipa cand s-a hotarat sa fie liber, toate spaimele si toate complexele de inferioritate dispar ca prin farmec. Cel care intra in Legiune, imbraca pentru totdeauna camasa mortii. Asta inseamna: legionarul se simte atat de liber, incat nici moartea nu-l mai inspaimanta.

SECRETUL_SABIEI_DE_FOC._Sau_cum_e_cu_putinta_Fenomenul_Legionar.pdf

post-135844-1202462136_thumb.jpg

ANTONESCU_CODREANU._TESTAMENTELE_POLITICE.pdf

post-135844-1202462191_thumb.jpg

MOTA_SI_MARIN.pdf

post-135844-1202462231_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Legionarismul incurajeaza si se intemeiaza pe libertate. Vii in legionarism pentru ca esti liber, pentru ca te-ai hotarat sa depasesti cercurile de fier ale determinismului biologic (frica de moarte, de suferinta, etc.) si ale determinismului economic (frica de a ramane pe drumuri). Cel dintai gest al legionarului este un gest de totala libertate: el indrazneste sa se rupa de toate lanturile robiei sale spirituale, biologice si economice. Nici un determinism exterior nu-l mai poate influenta. In clipa cand s-a hotarat sa fie liber, toate spaimele si toate complexele de inferioritate dispar ca prin farmec. Cel care intra in Legiune, imbraca pentru totdeauna camasa mortii. Asta inseamna: legionarul se simte atat de liber, incat nici moartea nu-l mai inspaimanta.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mda....numai ca Eliade s-a dezis de legionarism. :good:

Te contrazic ! Pt asta nu este privit bine de occident; pt faptul ca nu s-a dezis niciodata de miscarea legionara. Daca nu ar fi existat acest aspect in viata sa probabil ca ar fi printre personalitatile de marca ale Europei. Oricum in Franta se studiaza Eliade, si din cate stiu eu si in SUA la Chicago. Se zvoneste ca Eliade ar fi fost in tema cu faptul ca urma sa fie asasinat Nicolae Iorga :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Filosofia legionara - pai de unde ai scos-o - e preluata din filosofia nazista, precepte de baza in mein kamf. nazistii au fost cei care au sustinut acest precept al eliberarii omului fata de orice indoctrinare teologica si ideologica, Cornelui zelea codreanu nu a facut decat sa o preia si s-o indoctrineze ca filosofie a miscarii. De altfel - ideea este mai veche, din cate stiu eu - poate ma insel - si masoneria avea o doctrina asemanatoare referitoare la eliberarea omului.

:cheer: zauuuuu?????????????? :good:

s-a strambat lumea dom-le! :doh:

 

Legionarismul incurajeaza si se intemeiaza pe libertate. Vii in legionarism pentru ca esti liber, pentru ca te-ai hotarat sa depasesti cercurile de fier ale determinismului biologic (frica de moarte, de suferinta, etc.) si ale determinismului economic (frica de a ramane pe drumuri). Cel dintai gest al legionarului este un gest de totala libertate: el indrazneste sa se rupa de toate lanturile robiei sale spirituale, biologice si economice. Nici un determinism exterior nu-l mai poate influenta. In clipa cand s-a hotarat sa fie liber, toate spaimele si toate complexele de inferioritate dispar ca prin farmec. Cel care intra in Legiune, imbraca pentru totdeauna camasa mortii. Asta inseamna: legionarul se simte atat de liber, incat nici moartea nu-l mai inspaimanta.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Te contrazic ! Pt asta nu este privit bine de occident; pt faptul ca nu s-a dezis niciodata de miscarea legionara. Daca nu ar fi existat acest aspect in viata sa probabil ca ar fi printre personalitatile de marca ale Europei. Oricum in Franta se studiaza Eliade, si din cate stiu eu si in SUA la Chicago. Se zvoneste ca Eliade ar fi fost in tema cu faptul ca urma sa fie asasinat Nicolae Iorga :crazy:

 

 

Se zvoneste? Unde ma rog? La care colt de strada? :lol2: Si sa nu inecepi cu occidentul si miscarea legionara..Iti amintesc de candidaturile USA la presedintie>>>mai reflecteaza te rog...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:crazy: zauuuuu?????????????? :lol2:

s-a strambat lumea dom-le! 8)

 

Am revazut doctrina legionara, si iti dau dreptate, vina mea a fost ca am reportat toata filozofia miscari la cea nazista, din perspectiva unei influenete ideologice a epocii, ca urmare voi aduce unele rectificari:

Filosofia legionara, a fost influentata de cea nazista, doar in ceea ce priveste "omul nou" vazut ca o fiinta superioara menita sa transforme societatea, idee intalnita si in filosofia nazista, dar fara aspectul sau radical si rasial. :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Te contrazic ! Pt asta nu este privit bine de occident; pt faptul ca nu s-a dezis niciodata de miscarea legionara. Daca nu ar fi existat acest aspect in viata sa probabil ca ar fi printre personalitatile de marca ale Europei. Oricum in Franta se studiaza Eliade, si din cate stiu eu si in SUA la Chicago. Se zvoneste ca Eliade ar fi fost in tema cu faptul ca urma sa fie asasinat Nicolae Iorga :friends:

bla,bla,bla...ai citit Memorii de Eliade?!?!?!

eu as zice ca romanii au fost cei care i-au "oferit" o asemenea imagine in strainatate...cand traia in Franta, un ministru sau ceva delegat roman a inceput sa imprastie barfe cum ca Eliade ar fi legionar...barfe care au ajuns si la urechile lui prin intermediul prietenilor care il respectau...

 

Legionarismul incurajeaza si se intemeiaza pe libertate. Vii in legionarism pentru ca esti liber, pentru ca te-ai hotarat sa depasesti cercurile de fier ale determinismului biologic (frica de moarte, de suferinta, etc.) si ale determinismului economic (frica de a ramane pe drumuri). Cel dintai gest al legionarului este un gest de totala libertate: el indrazneste sa se rupa de toate lanturile robiei sale spirituale, biologice si economice. Nici un determinism exterior nu-l mai poate influenta. In clipa cand s-a hotarat sa fie liber, toate spaimele si toate complexele de inferioritate dispar ca prin farmec. Cel care intra in Legiune, imbraca pentru totdeauna camasa mortii. Asta inseamna: legionarul se simte atat de liber, incat nici moartea nu-l mai inspaimanta.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Explica-mi prin ce se deosebeste filosofia logionara de cea nazista...nu vreua sa par ironic sa nush cum...chiar sunt interesat de diferenta! :good:

 

Prin doua lucruri esentiale, si anume:

1) prin lipsa completa a rasismului (este motivul pentru care Miscarea Legionara nici nu a fost nici macar incriminata -necum condamnata!- de Tribunalul de la Nurenberg);

2) prin prezenta crestinismul ortodox, ca valoare fundamentala promovata de ea (spre deosebire atat fata de nazism, cat si fata de fascism. O SPUNE CLAR PETRE TUTEA.).

 

 

Mai pe larg:

 

 

Corneliu Zelea Codreanu45, nr. 1 in ierarhia legionara, referindu-se la Romania, sustinea neclintit:

SECRETUL_SABIEI_DE_FOC._Fenomenul_Legionar.pdf

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×