Sari la conținut
Forum Roportal
astelian

Recuperare datorie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am imprumutat un tip cu 4 milioane in luna iulie. Conform intelegerii noastre trebuia sa imi dea banii inapoi pe 20 august, nu mai tirziu de 1 septembrie.

Nu mi-a dat in 20 august si nici pana acum, amandu-ma de pe o zi pe alta, iar in ultimele zile evita orice dialog.

Stiu ca nu e o suma mare, dar am nevoie urgent de bani.

 

Respectiva persoana a facut o hartie pe care am semnat-o amandoi:

"Subsemnatul Radu Murarescu, am imprumutat suma de 400 RON de la Alin Stelian in data de 3 august 2007. Ma obig sa ii inapoiez intreaga suma pana cel tarziu 30 decembrie 2007"

 

 

Are vreo valoare aceasta hartie?

Pot sa il actionez intr-un fel pe respectivul, sa imi inapoieze banii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am imprumutat un tip cu 4 milioane in luna iulie. Conform intelegerii noastre trebuia sa imi dea banii inapoi pe 20 august, nu mai tirziu de 1 septembrie.

Nu mi-a dat in 20 august si nici pana acum, amandu-ma de pe o zi pe alta, iar in ultimele zile evita orice dialog.

Stiu ca nu e o suma mare, dar am nevoie urgent de bani.

 

Respectiva persoana a facut o hartie pe care am semnat-o amandoi:

"Subsemnatul Radu Murarescu, am imprumutat suma de 400 RON de la Alin Stelian in data de 3 august 2007. Ma obig sa ii inapoiez intreaga suma pana cel tarziu 30 decembrie 2007"

 

 

Are vreo valoare aceasta hartie?

Pot sa il actionez intr-un fel pe respectivul, sa imi inapoieze banii?

are valoare juridica, daca ai si martori ca i-ai dat banii e si mai bine, poti sa agajezi un avocat, sa-l dai in judecata sa-ti recuperezi banii. dar pentru 4oo de ron...mai bine te abtii :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si simpla voastra intelegere verbala reprezinta contract valabil incheiat, daca se poate dovedi cu martori... daca foaia aia e scrisa de el si semnata de amandoi cu atat mai bine, nu e nevoie de nici un martor, treaba e simpla si certa, doar ca dureaza ceva pana sa-l oblige pe ala sa-ti dea banii... banii pe care ii dai avocatului o sa ti-i recuperezi de la cealalta parte daca tu castigi procesul, si nu ai de ce sa nu-l castigi.... el o sa plateasca toate cheltuielile de judecata...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si simpla voastra intelegere verbala reprezinta contract valabil incheiat, daca se poate dovedi cu martori... daca foaia aia e scrisa de el si semnata de amandoi cu atat mai bine, nu e nevoie de nici un martor, treaba e simpla si certa, doar ca dureaza ceva pana sa-l oblige pe ala sa-ti dea banii... banii pe care ii dai avocatului o sa ti-i recuperezi de la cealalta parte daca tu castigi procesul, si nu ai de ce sa nu-l castigi.... el o sa plateasca toate cheltuielile de judecata...

Poţi să faci o estimare realistă a costurilor, p

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×