Sari la conținut
Forum Roportal
papick

Peste 3.000 de soldati romani vor fi in misiuni peste hotare in 2008

Postări Recomandate

Tinandu-se cont de urmatoarele, doresc sa aflu parerea voastra in privinta implicarii majore a romaniei in problemele militare.Credeti ca vor avea si consecinte negative?

 

Presedintele Traian Basescu a trimis Parlamentului o scrisoare prin care arata ca a aprobat propunerile Guvernului privind numarul de politisti, jandarmi si militari romani ce vor fi prezenti in teatrele de operatiuni din strainatate anul acesta. Este vorba de un total de 3.283 de militari care vor fi dislocati in misiunile din Balcani, Afganistan, Irak si Africa, sub egida UE, ONU sau OSCE. Costurile misiunilor vor fi suportate din bugetul Ministerului Apararii Nationale.

 

 

Credeti ca trebuie sa ne pregatim si noi pentru un atentat terorist venit din partea irakienilor?

 

odata ce am intrat in NATO si apoi in UE ne-am asumat niste responsabilitati. una dintre acestea este si participarea Romaniei cu trupe in diferite teatre de operatii, iar acest fapt nu este o noutate. si pana in acest an, romania a fost reprezentata in aceste zone fierbinti. desigur, riscurile cele mai mari sunt pentru cei care vor fi implicati direct in astfel de actiuni dar, asa cum spuneai, pot sa apara anumite pericole si pe teritoriul national. dar sa nu uitam ca avem anumite servicii care se ocupa cu prevenirea acestor atacuri teroriste, iar principalele criterii pe care se face alegerea tintelor pentru atacurile teroriste sunt cu totul altele decat aceasta participare.

eu zic ca nu suntem expusi asa mult unor astfel de actiuni, iar noi, societatea civila, nu trebuie sa ne facem griji prea mari in acest sens.

Editat de CY73

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credeti ca trebuie sa ne pregatim si noi pentru un atentat terorist venit din partea irakienilor?

 

Ce vrei sa spui prin "si noi"? Adica asupra cui a mai facut Iraq atacuri teroriste? Doar nu te referi la 9/11...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce vrei sa spui prin "si noi"? Adica asupra cui a mai facut Iraq atacuri teroriste? Doar nu te referi la 9/11...

 

Imi place, cand altii argumenteaza fals te sesizezi, dar la tine nu vezi nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi place, cand altii argumenteaza fals te sesizezi, dar la tine nu vezi nimic.

 

Daca ai vreo critica personala la adresa mea...bring it on...I can handle it.Dar cred ca ne "cunoastem" de prea putin timp ca sa poti comenta ceva. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ai vreo critica personala la adresa mea...bring it on...I can handle it.Dar cred ca ne "cunoastem" de prea putin timp ca sa poti comenta ceva. :o:

 

Mda, parca te vad cu sanul dezgolit in calea celor 3 mii de soldati mercenari, deviindu-i din calea lor glorioasa, ca mama Agar odinoara in calea lui Avraam!

Editat de Millena
Ramai ontopic, te rog. Chiar e nevoie sa-ti editez mesajele de fiecare data? "Confruntarile" personale se poarta pe PM.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ati epuizat toate resursele de discutii ontopic? Daca da se poate inchide topicul fara nici o problema.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pana cum vad ca se confunda NATO cu Consiliul Europei, cu Curtea de la Haga. Soldatii romani care sunt in dispozitiv in afara granitelor Romaniei nu mai sunt soldati romani, ci soldati NATO. Asa cum cel putin la nivel teoretic si declarativ suntem sub umbrela NATO din punct de vedere defensiv, la fel cu aceeasi intensitate raspundem cerintelor NATO. Chiar daca nu ne convine ca albanezii au declarat independenta Kosovo, daca soldati romani sunt ceruti acolo, ei vor merge acolo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×