Sari la conținut
Forum Roportal
papick

Peste 3.000 de soldati romani vor fi in misiuni peste hotare in 2008

Postări Recomandate

Inca ceva...faptul ca noi am incheiat tot felul de acorduri cu NATO, UE...chiar nu conteaza pentru voi? Sau cum? Noi vrem doar sa primim? In momentul in care semnezi un acord prin care te obligi sa sustii ARMAT un stat membru al organizatiei in care esti inscris in urma unui conflict nu cred ca mai are sens sa discutam legitimitatea participarii la un razboi care "nu e al nostru"

 

Poate imi explici si mie ce am obtinut de la ue si nato? Ca pana acuma nu au facut decat sa ia de la noi. Romania curva europei. dupa ce ca armata nu mai avem , trimitem trupe pe spinarea populatiei. Cine crezi ca ii platesc..guvernantii nu?:D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate imi explici si mie ce am obtinut de la ue si nato? Ca pana acuma nu au facut decat sa ia de la noi. Romania curva europei. dupa ce ca armata nu mai avem , trimitem trupe pe spinarea populatiei. Cine crezi ca ii platesc..guvernantii nu?:crazy:

Nu-ti convine, fa-te apatrid. Nu eu am facut sistemul. O intelegere e o intelegere fie ca vrei fie ca nu. Curva Europei au facut-o parlamentarii si implicit populatia...noi i-am ales, indirect suntem vinovati. Acum o sa vii sa te revolti ca nu ai pe cine sa alegi dintre mormanele de gunoaie care sunt parlamentarii romani. Perfect de acord. Asta e nivelul nostru.

 

Nu am inteles niciodata mentalitatea noastra, a romanilor...ce ar trebui sa ne dea toata lumea? Cu ce ne sunt datori restul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar cheltuielile? In conditiile in care spitalele, invatamantul si restul merge taras? Sunt 100 de milioane $ care se duc pe degaba si la noi se moare in spitale pe capete.

Nu din lipsa banilor se moare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Romanii au fost dintotdeauna sclavii tuturor imperiilor posibile...........azi suntem sclavii Imperiului American si al Imperiului European........vindem tara pe 2 bani,armata nu mai avem ,preturile la toate utilitatile sar in aer,mancarea e mai scumpa ca in UE, tara merge spre haos..........suntem infractorii Europei........sa fim mandrii deci ca suntem romani..........cine mai e ca noi.......poate cei din Bangladesh.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Franta evita sa angajeze trupe in sudul Afganistanului considerata o zona foarte periculoasa, dar e tare dornica sa trimita trupe in Ciad o zona in egala masura periculoasa. Diferenta? Simplu Ciad fosta colonie, petrol (interes); Afaganistan, talibani (neinteresant).

Pe alta parte se propune romaniei sa participe si ea. Romania aparent e un fel de cos cu bomboane. Nu e vorba ca si alte tari trimit trupe peste hotare, dar cu un obiectiv precis si cu o pozitie in schimbu' carei se obtine ceva.

Am trimis trupe in Kosovo, Afganistan, Irak..., si? America nu ne acorda sprijin nici macar in privinta moldovei sau ukrainei, nici chiar in privinta a vreunui facilitati pentru vreun contract pentru ministeru' apararii.

Romania se asteapta la bunavointa doar pentru ca nu cerem aproape nimic in schimbul suportului nostru.

Mai avem mult pana sa intelegem ca suntem in NATO si UE, unde nimeni nu obliga sa nu cerem nimic in schimbul ajutorului nostru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
America nu ne acorda sprijin nici macar in privinta moldovei sau ukrainei,

Ce sprijin vrei să-ţi acorde America?

 

OSCE reuşise să impună inclusiv un calendar al retragerii trupelor ruseşti din Transnistria, dar basarabenii au votat masiv Partidul Comuniştilor, iar Voronin a ajuns preşedinte şi a decis că retragerea trupelor ruseşti din Transnistria nu mai este o prioritate pentru Republica Moldova.

 

Ce voiai să facă americanii, să ocupe R.Moldova? Să o atribuie Rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu Ucraina, există un proces la Haga. Ce voiai să facă americanii, ca să consideri tu că te sprijină?

Să ocupe clădirea Curţii de Arbitraj de la Haga? :lol2:

 

Puteau sa faca multe, printre care:

 

Sa-si declare nemultumirea fata de actiunea Ucrainei, care construieste canalul in timp ce Curtea de Arbitraj nu s-a pronuntat

sau

Sa puna Bush mana pe telefon si sa ii sugereze portocaliului din Kiev sa nu construiasca canalul

sau

Sa conditioneze intrarea Ucrainei in MAP-ul NATO cu oprirea constructiei si/sau utilizarii canalului pana se pronunta Curtea

 

Zau asa, chiar te lasa imaginatia tocmai cand americanii ar fi trebuit sa faca ceva pentru noi!

 

Dar bineinteles ca ei nu au nevoie sa faca nimic pentru noi pt. ca noi suntem cei mai disperati in a fi folositi de ei fara nimic serios in schimb decat bagarea in seama.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Puteau sa faca multe, printre care:

 

Sa-si declare nemultumirea fata de actiunea Ucrainei, care construieste canalul in timp ce Curtea de Arbitraj nu s-a pronuntat

sau

Sa puna Bush mana pe telefon si sa ii sugereze portocaliului din Kiev sa nu construiasca canalul

sau

Sa conditioneze intrarea Ucrainei in MAP-ul NATO cu oprirea constructiei si/sau utilizarii canalului pana se pronunta Curtea

 

Zau asa, chiar te lasa imaginatia tocmai cand americanii ar fi trebuit sa faca ceva pentru noi!

 

Dar bineinteles ca ei nu au nevoie sa faca nimic pentru noi pt. ca noi suntem cei mai disperati in a fi folositi de ei fara nimic serios in schimb decat bagarea in seama.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca avem impresia ca SUA nu are destule mijloace de persuasiune, inseamna ca suntem foarte naivi... In privinta Ucrainei, aceasta continua la amenajarea canalului, constructia pe insula serpilor, pana de curand inca impunea vize romaniei. Are cineva impresia ca ucrainei chiar ii pasa de arbitraj international? Nu cred, ideea este sa sfideze inclusiv romania, demonstrand chiar daca este in NATO, tot va face ce va vrea.

In legatura cu republica moldova, nu am vazut nimic favorabil fata de romania, macar vreo declaratie a ambasadorului de la chisinau, de ingrijorare fata de relatia cu romania..., poate nu e cel mai bun exemplu, dar tot nimic ramane.

Conflictul reprezinta, ca pentru america interesele rusiei nu trebuiesc deranjate (prea tare) si interesul pentru a atrage ucraina, vor prima mereu peste orice interes am avea noi, dar in situatia in care nu suntem dispusi sa mai trimitem trupe sau sa ii ajutam, devin foarte iritati.

De bine, de rau suntem in NATO, chiar si in UE... atunci de ce ne grabim acordam sprijin pe degeaba, noua ne acorda cineva sprijin pe gratis? A obtinut romania ceva in ultimi ani pe plan extern de pe urma unui ajutor strain, nu stiu vreo disputa, negociere, acord ceva, orice?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×