Sari la conținut
Forum Roportal
6834728

Viteza NET >>>>>>

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cand deschid calculatorul functioneaza interneetul destul de bine!Dar dupa ceva timp.......are o viteza fffff mica!!!Care ar putea fii cauz!?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ar fi mai multe cauze:

 

1) Windows are prostul obicei sa-si rezerve o parte din banda pentru update-urile lui si alte prostii. In proprietatile conexiunii internet incearca sa dezactivezi QoS Packet Scheduler.

 

2) antivirusul poate incetini conexiunea, in special daca e vorba de "navigatie web"

 

 

oricum incearca sa testezi viteza conexiunii cu un transfer de fisiere (prin ftp, scp...)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe langa cauzele enumerate de "soarce" ar mai fi una: poate tu dai drumul la calculator asa pe la 6 seara si iti dai seama ca pe la 8-9 merge incet incet.. Problema este ca sunt mai multe persoane care se conecteaza seara si viteza scade; daca faci restart la pc, merge iar repede?

Editat de Argv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand deschid calculatorul functioneaza interneetul destul de bine!Dar dupa ceva timp.......are o viteza fffff mica!!!Care ar putea fii cauz!?

Fă click dreapta pe bara de Start şi apoi click pe Task Manager pentru a vedea dacă nu rulează vreun program

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Absolut cu orice,si cu messengerul,merge incet!!Nu ruleaza nici un program in background,pentru ca eu sunt obisnuit sa stau cu task managerul in bara,pentru ca ma uit mereu la usage,si la bandwidth,si la memoria virtuala!Nu se face nici un update(istoria asta am mai avut-o)pentru ca am dezactivat automatic update!Absolut oricand,cand dau drumul calculatorului dupa un anumit timp(indelungat sa recunosc)scrie jos(stiti voi de exemplu la mozilla)etapele conexiuni:looking for blabla,connecting to blabla,waiting for blabla,transfering for blabla!....ei si la mine cand vine momentul prost,staaaaaaaaaaaa intr-una cu looking to........la absolut orice server!Cpu-ul este normal,nus care ar putea fii cauza!!!!Deci si la ftp,si la mess la orice merge greu!!!!!Antivirusul poate fii scos din discutie,pentru ca am facut destule verificari,si nu e de-asta!

 

Astept sa imi faca iar asa,sa vedem daca isi revine la normal dupa restart!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu are sens sa despicam firul in patru. Mai intai, cand problema apare din nou, vezi ce se intampla dupa restart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu are sens sa despicam firul in patru. Mai intai, cand problema apare din nou, vezi ce se intampla dupa restart

Oky!!(si eu acelasi lucru spuneam in locul tau) :D :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Totusi.......daca de exemplu functioneaza bine dupa restart,care ar fi cauza?

O fi vreun virus ? Care e vechimea sistemului de operare ?

 

Păţeam şi eu aşa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×