Sari la conținut
Forum Roportal
6834728

Adresa MAC etc.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am si eu niste intrebari:

O adresa MAC e aceeasi intr-o retea LAN?====1

Daca 2 calculatoare legate la aceeasi retea LAN au exact aceeasi configuratie la conexiune(inclusiv MAC)ce se intampla?De exemplu acelasi E-mail vine la amandoi?====2

Ce se intampla daca 2 calculatoare din aceeasi retea LAN au acelasi MAC(asta in cazul in care raspunsul de la intrebarea 1 este negativ)!====3

Multumesc! :D

Editat de Alex Mar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca doua calculatoare in aceasi retea au acelasi MAC nu va merge bine nici unul. Vor fi conflicte la nivel de protocol ARP manifestate prin blocari de conexiune.

Intr-adevar exista o tehnica pentru interceptarea traficului bazata pe clonarea MAC-ului, numita ARP Spoofing dar nu intru in detalii..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

depinde cum este facuta reteaua cred.. Eu am auzit ca este imposibil sa ai aceasi adresa mac pe doua masini in acelasi timp, dar daca se intampla asta pe o retea logica iti face un fel de adresa virtuala in functie de ip (acelasi ip oricum nu il poti avea).

La e-mail nu vad care ar fi problema sa functioneze corect avand in vedere ca folosesti un ip divers fata de ceilalti.. sau adresa placii de retea diversa.. Ai Un acount in care sunt inregistrate pasul si userul, serverul etc etc... asa ca nu vad problema. Iar pe webmail..nici atat !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
depinde cum este facuta reteaua cred.. Eu am auzit ca este imposibil sa ai aceasi adresa mac pe doua masini in acelasi timp, dar daca se intampla asta pe o retea logica iti face un fel de adresa virtuala in functie de ip (acelasi ip oricum nu il poti avea).

La e-mail nu vad care ar fi problema sa functioneze corect avand in vedere ca folosesti un ip divers fata de ceilalti.. sau adresa placii de retea diversa.. Ai Un acount in care sunt inregistrate pasul si userul, serverul etc etc... asa ca nu vad problema. Iar pe webmail..nici atat !

 

Adresa MAC se poate modifica, deci poti pune o adresa existenta. Si se pare ca tu nu ai auzit de protocolul ARP, cum crezi ca ajunge pachetul ala cu adresa de IP la calculator?

Editat de Argv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×