Sari la conținut
Forum Roportal
Magic~Eyes

Interferon a 9 luna de tratament

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Bun regasit prieteni :) .

Nu am mai scris spre rusinea mea aproape un an. Am hepatita b cronica, anul trecut in ianuarie am depus dosarul pentru interferon, dupa 2 luni s-a intors raspunsul ca nu aveam si analiza la hepatita d , am facut-o si pe aceea (negativa iesise). Viremia mea era mare 1610000 copii, tgo 48 si tgp 110. In iunie 2007 am primit aprobarea dosarului. Imi fac singura injectiile si slava Domnului le-am suportat relativ usor pana acum. Nu am din reactiile adverse decat rareori dureri de cap, frisoane, dureri musculare si caderea parului. Regim alimentar nu prea stiu sa tin pentru ca parerile sunt impartite, am renuntat la prajeli, alcool. Mai mananc din cand in cand si smantana ca nu pot renunta de tot la ea e specialitatea lactata ce-mi place cel mai mult. Dupa 8 luni de tratament tgp e 56,2 si tgo 39.

Cu moralul stau foarte bine pentru ca nu vreau sa ma las prada deziluziei. Vreau sa cred ca tratamentul pe care il fac ma va ajuta sa stopez inmultirea virusului. Am uitat sa spun ca iau silimarina , lagosa sau hepatoprotect dupa cum gasesc pentru ca lagosa vine greu in farmacii.

Va doresc sanatate multa tuturor, gandire pozitiva si credinta ca totul se va rezolva spre binele nostru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sincer iti zic ca ne ai pus vederea la incercare cu scrisul si culoarea ta...de fapt a trebuit sa transcriu intr un notepad ca sa pot citi.

Ma bucur ca efectele secundare ale interferonului nu te au doborat si ca tot raul spre bine. Totusi mi se pare un pic cam mare timpul tratamentului: 9 luni!! nu am mai auzit la nimeni.

Nu am inteles exact ce raspuns s a intors dupa 2 luni si nu aveai? hep b sau d? Vreau sa te mai intreb cat ti a scazut viremia in toata perioada asta cat ai facut interferon?

Regimul alimentar se bazeaza pe alimente cat mai naturale si cat mai usoare ptr ficat: fara prajeli, fara grasimi(fara carne d porc, miel), fara alcool iar daca nu poti sa renunti la smantana te sfatuiesc sa ti cumperi cu varianta light, fara asa multe grasimi.

Eu iti urez multa sanatate si fara multe reactii adverse. Numai bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sincer iti zic ca ne ai pus vederea la incercare cu scrisul si culoarea ta...de fapt a trebuit sa transcriu intr un notepad ca sa pot citi.

 

:)

Scuze, dar nu m-am putut abtine. Mi-a placut cum ai spus-o. :angry: Eu n-am reusit sa citesc nimic. Ma dor ochii. Un moderator ar trebui sa editeze acel post.

Editat de allegra_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai cand am dat cu ochii de scrisu ei am crezut ca nu vad bine :) ti am zis k am transcris sa pot intelege....ar trebui s o rugam cand mai intra sa si reediteze mesajul singura ca aici doar se poate.

Numai bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun regasit prieteni :stars: .

Nu am mai scris spre rusinea mea aproape un an. Am hepatita B cronica, anul trecut in ianuarie am depus dosarul pentru interferon, dupa 2 luni s-a intors raspunsul ca nu aveam si analiza la hepatita D, am facut-o si pe aceea (negativa iesise). Viremia mea era mare 1610000 copii, TGO 48 si TGP 110. In iunie 2007 am primit aprobarea dosarului. Imi fac singura injectiile si slava Domnului le-am suportat relativ usor pana acum. Nu am din reactiile adverse decat rareori dureri de cap, frisoane, dureri musculare si caderea parului. Regim alimentar nu prea stiu sa tin pentru ca parerile sunt impartite, am renuntat la prajeli, alcool. Mai mananc din cand in cand si smantana ca nu pot renunta de tot la ea e specialitatea lactata ce-mi place cel mai mult. Dupa 8 luni de tratament TGP e 56,2 si TGO 39.

Cu moralul stau foarte bine pentru ca nu vreau sa ma las prada deziluziei. Vreau sa cred ca tratamentul pe care il fac ma va ajuta sa stopez inmultirea virusului. Am uitat sa spun ca iau silimarina , lagosa sau hepatoprotect dupa cum gasesc pentru ca lagosa vine greu in farmacii.

Va doresc sanatate multa tuturor, gandire pozitiva si credinta ca totul se va rezolva spre binele nostru.

 

In completare adaug ca nu stiu exact ce v-a deranjat la scris fontul sau culoarea. Imi pare rau ca v-am creat probleme in citirea mesajului meu. Viremia nu am refacut-o pentru ca nu mi s-a cerut, analizele le-am repetat la fiecare patru luni pentru prelungirea dosarului si au constat in analize pentru transaminaze, bilirubina, hemoglobina. Interferonul de la Bucuresti Spitalul Clinic Fundeni a fost recomandat pentru un an. Mai am 4 luni de tratament , ce a fost greu deja a trecut. faptul ca valorile TGO si TGP sunt mici acum ma fac sa cred ca tratamentul functioneaza, probabil la sfarsitul tratamentului voi reface si viremia. Inainte de inaintarea dosarului am facut la Bucuresti biopsia ca fara ea nu primesti aprobarea dosarului (la mine HAI = 7 si biopsie gradul I).

Multumesc pentru recomandari in privinta smantanei intr-adevar folosesc doar varianta light. Multumesc din suflet pentru tot. Voi reveni cu amanunte cand am date noi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×