Sari la conținut
Forum Roportal
feneriz

Hallux Valgus

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna seara! Eu sunt chirurg 100% de monturi. Tot ceea ce va pot spune este ca rezultatul operatiei depinde integral de chirurg. Nu am nici cea mai mica idee despre procedeul practicat de medicul indicat de d-voastra, de tipul de anestezie etc. Sper pentru D-voastra sa fie procedeul indicat si efectuat corespunzator, pentru ca, din pacate, 95% dintre ortopezii din Romania practica procedee invechite, cu grad mare de risc si cu recidiva garantata.

Un procedeu modern permite mersul in aceeasi zi, fara nici un fel de imobilizare, iar reluarea activitatii profesionale se poate face inca din prima saptamana.

Va doresc o recuperare usoara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna seara! Eu sunt chirurg 100% de monturi. Tot ceea ce va pot spune este ca rezultatul operatiei depinde integral de chirurg. Nu am nici cea mai mica idee despre procedeul practicat de medicul indicat de d-voastra, de tipul de anestezie etc. Sper pentru D-voastra sa fie procedeul indicat si efectuat corespunzator, pentru ca, din pacate, 95% dintre ortopezii din Romania practica procedee invechite, cu grad mare de risc si cu recidiva garantata.Un procedeu modern permite mersul in aceeasi zi, fara nici un fel de imobilizare, iar reluarea activitatii profesionale se poate face inca din prima saptamana.

Va doresc o recuperare usoara.

...........

unde esti tu chirurg 100% de monturi? ( doamne ce exprimare!!! :crazy: )...

esti chirurg si nu ai nici cea mai mica idee despre procedeu si despre anestezie.. :o: ---

daca tie, pe timpului rezidentiatului iti prezinta cazuri rezolvate cu ciocanul si nicovala, atunci schimba clinica si muta-te la oras...

..............

este o interventie minim invaziva.

rezectia monturilor se face sub anestezie locala-- si dupa caz--daca monturile au fost mari si degetele incalecate--se vor monta brose pe degetul mare eventual pe cel incalecat...

se poate iesi din spital dupa aprox. 24 ore de la interventie..

se vor purta saboti Barouk....costa cam 250ron...si sunt platiti de casa de sanatate...( daca esti pansionara)

recuperarea se face repede in cazul in care nu sunt problema de alta natura...( vezi..diabet)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga coleg!

Limbajul d-tale lasa de dorit, pe langa faptul ca ai colportat informatii invechite si periculoase.

Eu n-am intentionat sa judec procedurile aplicate de Dr. Patru si nici sa influentez pacienta.

Pentru informarea D-tale:

- nu se practica niciodata anestezie locala!!

- nu se mai introduc brose metalice de peste 20 ani

- incaltamintea barouk nu mai este obligatorie de mult timp.

Pentru informatii suplimentare sau bibliografie in domeniu, ma poti contacta (cat despre experienta mea in domeniu si diplomele de rigoare....sunt prea modest pt a ma lauda pe forumuri)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga coleg!

Limbajul d-tale lasa de dorit, pe langa faptul ca ai colportat informatii invechite si periculoase.

Eu n-am intentionat sa judec procedurile aplicate de Dr. Patru si nici sa influentez pacienta.

Pentru informarea D-tale:

- nu se practica niciodata anestezie locala!!

- nu se mai introduc brose metalice de peste 20 ani

- incaltamintea barouk nu mai este obligatorie de mult timp.

Pentru informatii suplimentare sau bibliografie in domeniu, ma poti contacta (cat despre experienta mea in domeniu si diplomele de rigoare....sunt prea modest pt a ma lauda pe forumuri)

 

 

Cum sa mai avem incredere in d-voastra domnilor doctori?Din pacate am si eu problema asta..e clar ca trebuie sa casc ochii daca ajung la operatie..Nu pot sa concep ca nu sunteti toti la zi cu literatura de specialitate..sau cum s-a fi numind..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Obiectiv vorbind, este imposibil omeneste ca un ortoped sa fie la curent cu toate noutatile in toate subdomeniile acestei specialitati. Acesta este motivul pentru care in Occident exista ortopezi supraspecializati si dedicati, ca si mine, doar unei problematici (in cazul nostru, monturi...). Aceasta permite atingerea performantei si posibilitatea perfectionarii continue. Credeti-ma, eu citesc zilnic intre 6 si 8 ore numai despre antepicior; pentru a fi la curent cu literatura ortopedica generala, ar trebuie sa citesc zilnic intre 300 si 500 de ore....

Rezultatul: m-am specializat in Occident intr-un subdomeniu, fiind de fapt primul si singurul din Romania care a avut acest curaj...cu toate riscurile de rigoare..

Sper ca am fost bine inteles.

Dr. Marius Uscatu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hallux-valgus (monturi)

Autor: Dr. Marius Uscatu

Sursa: sfatulmedicului.ro

 

Generalitati

 

Hallux-valgus-ul face parte din tulburarile de statica ale antepiciorului. Hallux-valgus-ul (

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna seara ..as vrea sa stiu si eu cat costa operatia asta. am cautat si la d-voastra pe site si nu am gasit o lista de tarife ..daca sunteti amabil .as dori sa stiu cat costa operatia la un singur picior. va multumesc !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara!

Din pacate regulile site-ului ma impiedica sa fac publice aceste date. In schimb, puteti intra pe site-ul Spitalului Medlife, unde veti gasi toate aceste informatii.

Cu stima,

Marius Uscatu

Chirurg Glezna si Picior

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×