Sari la conținut
Forum Roportal
Heto

Dictatura

Postări Recomandate

asa de curiozitate, ce ati prefera, inchisoare pe viata sau moarte (usoara) ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De acord... insa cum poti face ca inchisoarea sa nu manance bani, de ce sa tii talharii, violatorii pe banii publici?

[snapbacca]57217[/snapbacca]

Pai de ce sa manance bani?La lucru!

Uite!

Ne trebuie sosele ,trebuie refacute lucrarile de indiguire...mamaaaa,daca nu-si fac norma ...la ocne, sa nu -i orbeasca soarele!sau mai bine in mina de carbune ca in aia de sare le e prea bine...

Adevarul e ca legile ,in tara asta,sunt aiurea ,facute doar pentru omul de rand...cum ajungi mai sus..."dupa mine potopul-..

Pestele de la cap se impute si de la coada se curata...acest crud adevar se vede mai bine ca oricand acum in Romania

:good:

Nu are nimeni curajul sa taie capul pestelui?.......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De acord... insa cum poti face ca inchisoarea sa nu manance bani, de ce sa tii talharii, violatorii pe banii publici?

[snapbacca]57217[/snapbacca]

Sa stii ca in realitate nu prea stau pe bani publici decit o mica parte. Majoritatea sunt inclusi in timpul detentiei in varii activitati economice. Si pina la urma este foarte putincit consuma un detinut in raport cu te miri ce proiecte guvernamentale, bani aruncati pe nu stiu ce. Ar trebui incvestit mai mult in educatie si prevenire decit in injectii letale si scaune electrice. Daca ei vedea cum arata o executie cred ca ti-ai schimba optica. Cred ca este cel mai scirbos mod de a muri. Si imoral, pentru ca un vinovat care ajunge acolo este rezultatul societatii care la-a determinat in masura mai mare sau mai mica sa recurga la aceste acte de violenta. Violenta- se stie- este provenita din frica si neintelegere. Este un mecanism prozaic de aparare, un atavism daca vrei care actioneaza 99% pe fondul lipsei de cultura. De aceea eu personal as introduce elemente de psihologie- sociologie in scolile primare sau licee, pentru ca individul sa-si inteleaga mai bine sentimentele si sa faca macar primii pasi poe drumul autocunoasterii. Un om cit de cit initiat, macar de nota 5 nu cred ca sa-ar mai deda la astfel de acte. Singurii care nu i-as putea intelege sunt cei care sunt cit se poate de docti si fac acte de genocid, intr-o forma sau alta. Dar nici pe astia nu i-as ucide, ci i-as pune la program, de exemplu dimineata ancheta, dipa- masa munca. Omorindu-la nu ajuti pe nimeni, eventual dai o satisfactie primitiva vulgului, lucru important cind vrei sa mituiesti poporul din pe.v. politic, de exemplu pentru. a obtine niscai voturi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si ce te faci cu teroristii,criminalii in serie,pedofilii si alte scursuri ale societatii?

Crezi ca poti face "reeducare" la toata fauna asta?

Editat de IRM

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si ce te faci cu teroristii,criminalii in serie,pedofilii si alte scursuri ale societatii?

Crezi ca poti face "reeducare" la toata fauna asta?

[snapbacca]57360[/snapbacca]

pai cu adultii nu mai ai ce face...ii inchizi, dar cu copii se poate sa-i educi pentru a nu deveni asa ceva. In primul rind sa n-ajunga in contact cu asa ceva...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma refeream in speta la gruparile gen Hamas,Al qaida etc,in care se face folos abuziv de copii in scopul efectuarii unor atentate(inclusiv sinucigase)

cum abordezi aceasta problema?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ma refeream in speta la gruparile gen Hamas,Al qaida etc,in care se face folos abuziv de copii in scopul efectuarii unor atentate(inclusiv sinucigase)

cum abordezi aceasta problema?

[snapbacca]57400[/snapbacca]

Este ceva despre care stim doar ce ne serveste mass media. Cred ca-i doar virful iceberg-ului. Eu sunt putin mai rezervat, incerc sa vad lucrurile din mai multe perspective. Trebuie sa existe un motiv pentru care sa actioneze astfel. Nu pot judeca pe nimeni pina nu stiu exact ce se intimpla.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este ceva despre care stim doar ce ne serveste mass media. Cred ca-i doar virful iceberg-ului. Eu sunt putin mai rezervat, incerc sa vad lucrurile din mai multe perspective. Trebuie sa existe un motiv pentru care sa actioneze astfel. Nu pot judeca pe nimeni pina nu stiu exact ce se intimpla.

[snapbacca]57586[/snapbacca]

Da...si mie mi se pare ciudat!

Mai ales atentatele sinucigase! De ce sa aleaga teroristii sa loveasca in oameni nevinovati si sa moara totodata, cand ar putea sa-la omoare direct pe Bus, sau Blair ca tot sunt caamicaaze, nu? Se spune ca Al Quaida revendica atentatele dar eu nu-i aud pe ei vorbind, recunoscand, ci doar presa...

Nu mai cred nimic din ce spune Bus despre teroristi, cand fortele speciale americane se antreneaza pe caini vii lagati in lanturi :good: . (bietele animale...)

Am fost socata cand am vazut...stirea a fost difuzata acum ceva timp la tv antena 1!

Nici eu nu condamn pana nu stiu exact ce si cum!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asa de curiozitate, ce ati prefera, inchisoare pe viata sau moarte (usoara) ?

[snapbacca]57266[/snapbacca]

Daca ar fi sa propun o pedeaspa, alternativa la pedeapsa capitala, ar trebui sa spun ca munca silnica pe viata. avem destui munti, drumuri de facut, tunele prin munti, etc, ca sa avem ce sa dam de munca la crimunali pentru 1000 de ani de acum incolo. De ce sa ii omoram, sa scape usor??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da...si mie mi se pare ciudat!

Mai ales atentatele sinucigase! De ce sa aleaga teroristii sa loveasca in oameni nevinovati si sa moara totodata, cand ar putea sa-la omoare direct pe Bus, sau Blair ca tot sunt caamicaaze, nu? Se spune ca Al Quaida revendica atentatele dar eu nu-i aud pe ei vorbind, recunoscand, ci doar presa...

Nu mai cred nimic din ce spune Bus despre teroristi, cand fortele speciale americane se antreneaza pe caini vii lagati in lanturi  :good: . (bietele animale...)

Am fost socata cand am vazut...stirea a fost difuzata acum ceva timp la tv antena 1!

Nici eu nu condamn pana nu stiu exact ce si cum!

[snapbacca]57606[/snapbacca]

da, modul lor de a actiona este al celor disperati la culme si care considera ca nu mai au ce pierde. Fie sunt determinati pe cale "persuasiva" ( pistol la capul unui membru al familiei, etc).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×