Sari la conținut
Forum Roportal
Heto

Dictatura

Postări Recomandate

Sincer. Eu sunt pentru. dictatura.... dictatura pe 5 ani. Reintroducerea pedepsei capitale si aplicarea ei pentru coruptie, furt, viol, etc. Marirea tutoror amenzilor.... confiscarea averilor care nu pot fi justificate.Reforma invatamantului(o reforma logica, coerenta care sa se bazeze pe regulile economiei de piata)(Suna mai rau decat mesaju lu V.C Tudor). Reducerea nr. de legi care oricum sunt incoerente, renuntarea la subventii de tot felul(gen cornu si laptele, pentru agricultura) si investirea banilor in informarea populatiei despre posibilitatile pe care le are si despre ce inseamna economie de piata, educarea oamenilor, Reducerea fiscalitatii, cota unica de impozitare de 8 %, tva de 16% (in primii doi trei ani banii pentru. buget sa-ar face din confiscarea averilor-va garantez eu ca in proportie de 80-90 % nu pot fi justificate.... nu ai cum sa justifici furtul, cei care au facut avere cinstit bravo lor, e nevoie de ei si de banii lor in noua Romanie, sa-si continuie afacerile si sa fie ajutati prin reducerile de taxe). Curatenia trebuie inceputa de sus.Stiu ca ceea ce propun eu aici este o utopie irealizabila. Dar daca sa-ar intampla acest lucru si cel care conduce tara nu ar fi sedus de putere, ar fi ajutat de populatia care vrea sa traiasca mai bine.... Romania ar deveni un stat in care nu ti-ar fi frica sa-ti lasi usa de la intrare descuiata si sa pleci in treaba ta.Dupa 2-3 ani economia ar incepe sa functioneze bani pentru. bugetul de stat. Trebuie combatuta mentalitatea... eu sunt om batran ce sa mai invat la varsta mea?.si sa produca suficienti ... pai invata daca vrei sa traiesti mai bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa fiu sincer si eu sunt pentru reintroducerea anumitor capitole din dictatura. Nu a ei pe intreg, ca a avut si multe parti mult prea rele.

Cat priveste pedeapsa cu moartea nu sunt de acord pentru ca este prea blanda. Sa se reintroduca munca silnica pe viata. La spart pietre ca doar avem munti destui. Sa-i pui sa faca nicip toata viata, cu ciocanul. Pentru ca unii merita lucrul asta din pli. De ce sa-i omori, si gata au scapat? Sa se chinuie toata viata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa fiu sincer si eu sunt pentru reintroducerea anumitor capitole din dictatura. Nu a ei pe intreg, ca a avut si multe parti mult prea rele.

Cat priveste pedeapsa cu moartea nu sunt de acord pentru ca este prea blanda. Sa se reintroduca munca silnica pe viata. La spart pietre ca doar avem munti destui. Sa-i pui sa faca nicip toata viata, cu ciocanul. Pentru ca unii merita lucrul asta din pli. De ce sa-i omori, si gata au scapat? Sa se chinuie toata viata.

[snapbacca]52020[/snapbacca]

Nici eu nu sunt pentru. introducerea ei pe de-antregul... e pe 5 ani, e capitalism. Si cea cu chinuitul toata viata.... Sa-i torturezi e draconic... sa-i elimini e necesar...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ideea ta cu reinventarea dictaturii este buna. Dar eu zic ca se poate realiza si altfel un regim similar: hai sa ainfiintam o grupare care sa-i sperie. Din cate vad toate tarile civilizate au o astfel de grupare: IRA, ETA, etc. Sa facem si la noi una similara - fara atentate in care sa moara oameni nevinovati - dar care sa ii sperie un pic pe idiotii care ne guverneaza. Un fel de politie sociala, dar care sa-i judece pe bune pe anumiti. Si sunt aproape sigur ca dupa 2-3 luni incep sa fie mai linistiti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e rau... da' astia sunt in stare sa ne aresteze pe toti cei care atentam la funduletul lor din puf... trebuie bine pusa la punct o chestie dintr-asta.... da nus cine are timp si bani de pierdut ca sa faca o astfel de organizatie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu sunt de acord cu fabulatia asta. Mentalitatea va ramane aceeasi... asa ca lumea se va rascula.. si va face o noua revolutie.. si ii vor pune la zid pe cei ca tine. Apoi, dupa 15 ani urmasii tai vor cere sa fii exhumat pentru teste adn.... sii.. uite asa istoria se repeta.. :huggles:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu sunt de acord cu fabulatia asta. Mentalitatea va ramane aceeasi... asa ca lumea se va rascula.. si va face o noua revolutie.. si ii vor pune la zid pe cei ca tine. Apoi, dupa 15 ani urmasii tai vor cere sa fii exhumat pentru teste adn.... sii.. uite asa istoria se repeta..    :agresiv:

[snapbacca]52922[/snapbacca]

Am recunoscut inca din primul post ca acest lucru este doar o utopie. Se bazeaza pe egalitatea dintre oameni, egalitate care n-a existat si nu va exista niciodata. Nu intotdeauna cei care cred in astfel de lucruri gresesc si ajung sa fie omorati, vezi cazul lui Franco in Spania care a predat puterea fortelor democratice dupa ce a facut ordine in tara. Insa lumea deja sa-a obisnuit sa traiasca rau in tara asta... asa ca de ce sa-i dezobisnuim, nu? Am votat schimbarea din 4 in 4 ani si vedem ca de fapt schimbarea inseamna doar niste fete noi care fac acelasi lucru ca si precedesorii lor. Eu nu sunt comunist. Eu am zis dictatura capitalista. Incetarea tratarii efectelor si tratarea efectiva a cauzelor. Degeaba ii dai subventie omului pe agricultura... nu-la vei face sa devina mai productiv si se va invata sa ceara bani. In schimb daca ai da acei bani pentru. ai explica cum sa devina mai productiv...in urmatorii ani nu va trebui sa-i mai dai bani pentru ca deja va stii cum sa-i faca singur. Ideea dictaturii capitaliste se bazeaza pe concentrarea puterii in mainile unui singur om bineintentionat, si subliniez acest bineintentionat. Reducerea ei pe 5 ani e tocmai pentru. ca acel bineintentionat sa stie ca va fi judecat dupa acei 5 ani... nu este pe viata. Daca nu-si va fi facut treaba cum trebuie, a fost corupt si la-a orbit puterea...il va urma pe Ceausescu... Mi se pare cam singuru lucru prin care pot trai majoritatea romanilor cat de cat bine. Insa pentru a trai bine trebuie sa inveti cum sa traiesti bine... ori daca in loc sa te invete cineva sa pescuiesti iti da numa peste.... nu prea e bine. Sper ca intelegi ce vreau eu sa spun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Votati Heto ! :agresiv:)))))

[snapbacca]51992[/snapbacca]

votez, dar cu singura specificatie ca nu sunt de acord cu introducerea pedepsei cu moartea, fiindca poate fi folosita in scopuri ciudate, si un mort nu mai oate depune marturie. Si, mai ales nu poti reinvia pe cei executati pe nedrept.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
votez, dar cu singura specificatie ca nu sunt de acord cu introducerea pedepsei cu moartea, fiindca poate fi folosita in scopuri ciudate, si un mort nu mai oate depune marturie. Si, mai ales nu poti reinvia pe cei executati pe nedrept.

[snapbacca]53331[/snapbacca]

De acord... insa cum poti face ca inchisoarea sa nu manance bani, de ce sa tii talharii, violatorii pe banii publici?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×