Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Exista evrei crestini in Cluj-Napoca sau in Romania? Unde sunt ei si dece nu se prea vorbeste de ei? Biserica lor are o denumire speciala? Ce se stie despre credinta si cultul lor?

Evrei Mesianici sunt evreii crestini. Ei nu se gasesc doar in Romania, ci pe intreg pamantul. Pe deasupra cei mai multi se afla in Israel, am auzit ca sunt Biserici cu mii de evrei.

De fapt prima Biserica de evrei a luat fiinta la Ierusalim atunci cand la predica lui Petru s-au pocait trei mii de oameni.

Mantuirea nu era doar pentru Evrei, ci si pentru Neamuri.

In vremurile acestea tot mai multi evrei vin la credinta crestina si cred ca Mesia promis este Isus Hristos. Ei se aduna in ziua de Sabat, nu pentru ca si-au legat inima de o zi anume, ci fiindca nu doresc sa fie o pricina de poticnire pentru evrei.

In rest sunt ca orice Biserica crestina, respecta Scriptura si sunt plini de bucuria mantuirii!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exista evrei crestini in Cluj-Napoca sau in Romania? Unde sunt ei si dece nu se prea vorbeste de ei? Biserica lor are o denumire speciala? Ce se stie despre credinta si cultul lor?

 

O adresa buna despre evreii crestini http://www.chris-ierusalim.ro/index.php?op...=view&id=29

sau http://www.chris-ierusalim.ro/index.php?op...7&Itemid=35

 

Evreii spun ca un evreu nu poate fi crestin. Poate este asa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O adresa buna despre evreii crestini http://www.chris-ierusalim.ro/index.php?op...=view&id=29

sau http://www.chris-ierusalim.ro/index.php?op...7&Itemid=35

 

Evreii spun ca un evreu nu poate fi crestin. Poate este asa.

:yam: Evreii necrestini spun ca un evreu nu poate fi crestin! De fapt si ortodocsii din Romania au deviza : nu esti ortodox nu poti fi roman sau nu esti roman! Fals, si unii si altii! Religiozitatea unora ii duce la extreme, religiozitatea fara Dumnezeu naste monstrii si razboaie!

Editat de cioanas

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da Cioanas, cam asa ceva, dar evreii sunt cunoscuti si in dex. ca o persoana de religie mozaica. Cred ca Iudeu sau Israelit ar fi mai corect, ca natie, ptr. ca daca este in diaspora se spune evreu.

Dar ciudat ca si daca sunt atei, ei tot evrei se considera desi nu sunt mozaici. Ca la noi suntem crestini, dar habar nu avem ce inseamna in afara de Craciun, Pasti, inmormantari, botezuri,...crestinismul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da Cioanas, cam asa ceva, dar evreii sunt cunoscuti si in dex. ca o persoana de religie mozaica. Cred ca Iudeu sau Israelit ar fi mai corect, ca natie, ptr. ca daca este in diaspora se spune evreu.

Dar ciudat ca si daca sunt atei, ei tot evrei se considera desi nu sunt mozaici. Ca la noi suntem crestini, dar habar nu avem ce inseamna in afara de Craciun, Pasti, inmormantari, botezuri,...crestinismul.

Da, ai dreptate. De fapt si evreul crestin, pe jumatate este tot evreu! :senile:

Se pare ca noi Neamurile mai avem multe de invatat! :bye: :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da Cioanas, cam asa ceva, dar evreii sunt cunoscuti si in dex. ca o persoana de religie mozaica. Cred ca Iudeu sau Israelit ar fi mai corect, ca natie, ptr. ca daca este in diaspora se spune evreu.

Dar ciudat ca si daca sunt atei, ei tot evrei se considera desi nu sunt mozaici. Ca la noi suntem crestini, dar habar nu avem ce inseamna in afara de Craciun, Pasti, inmormantari, botezuri,...crestinismul.

 

tu ai dreptate ei se cheama beni israel fii lui israel si sint de religie mozaica dar mai nou a apraut un curent care vor sa ii

impuna ca rasa . de aici confuzia de evrei crestini musulmani....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tu ai dreptate ei se cheama beni israel fii lui israel si sint de religie mozaica dar mai nou a apraut un curent care vor sa ii

impuna ca rasa . de aici confuzia de evrei crestini musulmani....

Si cum se numeste rasa asta? :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
probabil ca te referi la evrei ortodocsi.

Sunt ceva mai religiosi. Nu mai sunt in romania .. probabil ca s-au mutat de mult in America :stars:

 

 

Pai ei se cred poporul lui Dumnezeu si eu cred ca sunt poporul ales de Dumnezeu!

Atunci cand va veni Isus, isi va rapi Biserica si poporul Israel va fi Mantuit in intregime, ca si natiune. Binenteles, cei ce vor ramane dupa Necazul Cel Mare!

Dumnezeu nu a renuntat si nu va renunta niciodata la poporul Sau, are un legamant cu el, pe care Dumnezeu si-l va tine pana la capat!

 

ROM 11: 1 Intreb dar: ,A lepadat Dumnezeu pe poporul Sau?` Nicidecum! Caci si eu sint Israelit, din saminta lui Avraam, din semintia lui Beniamin.

 

***************************************************************************

Faptul ca ei au ajuns imprastiati printre Neamuri este datorita neascultarii lor si trairii in pacat. Totusi aceasta neascultare a lor este o binecuvantare petru Neamuri. Va veni insa vremea in care ei vor fi ridicati din nou si mantuiti!

 

ROM 11: 11 Intreb dar: ,,S'au poticnit ei ca sa cada? Nicidecum! Ci, prin alunecarea lor, s'a facut cu putinta mintuirea Neamurilor, ca sa faca pe Israel gelos;

 

ROM 11: 12 daca, deci, alunecarea lor a fost o bogatie pentru lume, si paguba lor a fost o bogatie pentru Neamuri, ce va fi plinatatea intoarcerii lor?

Editat de cioanas

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×