Sari la conținut
Forum Roportal
maybe

Ce prevede Legea Muncii despre plata training-urilor interne

Postări Recomandate

Sa fiu mai explicit. Am facut la fostii angajatori niste training-uri interne si am fost obligat (prin natura situatiei de atunci) ca la sfarsitul lor sa semnez un contract, prin care se stipuleaza ca in cazul in care voi pleca prin demisie in mai putin de 18 luni, voi achita valoarea aferenta timpului ramas pana la terminarea "contractului". Acel act nu avea natura juridica ci era pur si simplu un triplu exemplar tras la xerox. Mi-au spus ca un exemplar ramane la mine, unul AJOFM si unul la ei. Am auzit intre timp ca genul acesta de practici nu ar fi tocmai conforme cu Legea Muncii. Voi ce stiti? Intre timp mi-am dat demisia.. m-au anuntat ca am ceva de plata, iar eu i-am intrebat daca imi ofera si vreo diploma pt. cursurile respective... A ramas sa fiu anuntat... Deocamdata nu am achitat nimic. Ati mai intalnit asemenea situatii?

Editat de maybe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa fiu mai explicit. Am facut la fostii angajatori niste training-uri interne si am fost obligat (prin natura situatiei de atunci) ca la sfarsitul lor sa semnez un contract, prin care se stipuleaza ca in cazul in care voi pleca prin demisie in mai putin de 18 luni, voi achita valoarea aferenta timpului ramas pana la terminarea "contractului". Acel act nu avea natura juridica ci era pur si simplu un triplu exemplar tras la xerox. Mi-au spus ca un exemplar ramane la mine, unul AJOFM si unul la ei. Am auzit intre timp ca genul acesta de practici nu ar fi tocmai conforme cu Legea Muncii. Voi ce stiti? Intre timp mi-am dat demisia.. m-au anuntat ca am ceva de plata, iar eu i-am intrebat daca imi ofera si vreo diploma pt. cursurile respective... A ramas sa fiu anuntat... Deocamdata nu am achitat nimic. Ati mai intalnit asemenea situatii?

.....................

un contract semnat intre 2 sau mai multe parti contractante este un document care are valoare juridica .

exemplu:...daca tu semnezi un contract de furnizare servicii telefonie, ai sa observi ca , in momentul in care doresti incetarea contractului inaintea termenului stabilit in contract, trebuie sa respecti anumite clauze stipulate in contract...

una din clauze este ---plata serviciilor pana la data incheierii contractului, sau, dupa cauza, plata unei sume fixe stabilita prin contract,,

nu are importanta daca acel contract este tipizat sau tras la xerox sau scris de mana ( olograf)...

atata timp cat a fost semnat de parti in urma luarii la cunostinta a clauzelor si conditiilor contractuale, este valabil dpdv juridic.

nu sunt la curent cu noile reglementari ale LM, dar , in momentul in care o societate este dispusa sa investeasca intr-un angajat, are dreptul si la un feed back pozitiv din partea acelui angajat,,,,altfel se considera ca a fost prejudiciata, deoarece nu mai poate sa-si recupereze prejudiciul facut cu scolarizarea lui prin foloasele pe care acesta ar fi trebuit sa le aduca prin munca prestata conform scolarizarii...

cu alte cuvinte....este aiurea sa te gandesti ca o societate face acte de "caritate" cu astfel de scolarizari, iar apoi angajatii sa plece cu diploma in buzunar bine merci in alta parte.....tocmai din cauza asta exista contracte intre angajat si angajator.

..................

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt somera si m-am inscris la un curs de calificare organizat de ANOFM,curs ce dureaza 5 luni.Problema este ca la 1 mai ma angajez si intrucat mai am la aceea data inca 2 luni din curs,credeti ca mi se va imputa sa platesc acest curs din cauza ca imi reiau activitatea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×