Sari la conținut
Forum Roportal
daddy0307

Speta reala domeniu legislatie internet

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

iata care este problema mea, daca stie cineva cam ce este de facut...

exista o firma care are si 2 adrese pe net. adresele sunt de tipul www.aaaa.ro si www.aaaa.com.

problema este ca a mai aparut un alt site cu acceasi denumire , doar ca este.eu, adica www.aaaa.eu. pot sa fac ceva in aceasta privinta, ma apara vreo lege? pot sa oblig pe respectivul sa renunte la site-ul lui, chiar si prin intermediul unei actiuni in justitie, sau este vreo autoritate care ma poate ajuta? sau este posibil sa apara alte site-uri cu aceeasi denumire?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iata care este problema mea, daca stie cineva cam ce este de facut...

exista o firma care are si 2 adrese pe net. adresele sunt de tipul www.aaaa.ro si www.aaaa.com.

problema este ca a mai aparut un alt site cu acceasi denumire , doar ca este.eu, adica www.aaaa.eu. pot sa fac ceva in aceasta privinta, ma apara vreo lege? pot sa oblig pe respectivul sa renunte la site-ul lui, chiar si prin intermediul unei actiuni in justitie, sau este vreo autoritate care ma poate ajuta? sau este posibil sa apara alte site-uri cu aceeasi denumire?

nu prea ai cum....

trebuia sa cumperi de la inceput toate domeniile "aaa"....-.ro-.com-.eu-.org-.ro.com-etc...

si trebuia sa-ti inregistrezi "aaa" ca marca inregistrata..

legal nu prea ai ce face--justitie--

ramane doar sa negociezi cu respectivul si sa incerci sa-i cumperi domeniul...

..................

este o practica frecventa asta..adica cumpararea unor domenii care incep sa-si fac un nume pe piata si apoi negocierea vinzarii lor direct celor care detin numele...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pot sa oblig pe respectivul sa renunte la site-ul lui, chiar si prin intermediul unei actiuni in justitie, sau este vreo autoritate care ma poate ajuta? sau este posibil sa apara alte site-uri cu aceeasi denumire?

Dacă numele folosit de tine era marcă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dacă numele folosit de tine era marcă
Editat de newtask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai si eu daca merg acum si imi inregistrez numele ca marca inregistrata?

mai poate avea cineva domeniu pe net cu denumirea mea de marca inregistrata?

ca doar e numele meu pe care il folosesc...

sau atunci il pot obliga sa nu foloseasca site-ul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai si eu daca merg acum si imi inregistrez numele ca marca inregistrata?

mai poate avea cineva domeniu pe net cu denumirea mea de marca inregistrata?

ca doar e numele meu pe care il folosesc...

sau atunci il pot obliga sa nu foloseasca site-ul?

pasii ar fi urmatorii...

inregistrarea "numelui"...acel "aaa" la OSIM...

asta presupune plata unei taxe anuale de approx. 6oo roni ( cam atat este acum, deocamdata).

....dar am o intrebare...

cum ai facut tu rezervarea numelui "aaa" la un provider de net fara ca sa fii anuntata daca numele este sau nu este rezervat?

exemplu:

eu cand mi-am cumparat domeniul, mai intai am facut rezervarea apoi am fost instiintat ca domeniul este liber si apoi am platit domeniul....

Acum, nimeni nu mai poate avea acelasi domeniu ca al meu..adica www.xxx.ro...

In schimb, poate sa apara altcineva cu domeniul www.xxx.org.com.

Tocmai din cauza asta, in momentul in care crezi ca te faci simtit pe piata trebuie sa cumperi si celelalte domenii...

adica , acelasi nume dar cu terminatii diferite...--.com.-.eu...org.com..

Bineinteles, nu ai cum sa le cumperi pe toate, ..cate tari sunt in lume, atatea domenii pot fi..

Dar google are grija de asta in momentul in care inscrii URL-ul la google..

.................

inregistreaza-ti numele la OSIM si apoi incearca sa iei legatura cu cei care au celelalt domeniu..( daca sunt din Romania )

Vezi ca la inregistrarea numelui ,la OSIM, sunt mai multe metode de inregistrare functie de care suma difera...

Sunt inregistrari pentru nume, culoare, sigla, domeniu net, nume cu aceiasi fonetica, nume care se pot interpreta, etc...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai dupa ce am facut eu site-ul cu .ro si .com a aparut si respectivul cu .eu

cererea e depusa la osim de cateva zile.

Cred că se acordă prea multă importanţă numelui, la nivelul nostru. Pentru un nume cu-adevărat celebru, poţi să-l

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred că se acordă prea multă importanţă numelui, la nivelul nostru. Pentru un nume cu-adevărat celebru, poţi să-l

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×