Sari la conținut
Forum Roportal
Anonymus Kline

Bebelu furat

Postări Recomandate

Trist, dar Adevarat, un copil nou-nascut a fost luat de langa mama lui de 18 ani de asistentii sociali, fara ordin judecatoresc, in mod abuziv si ilegal. Ei au motivat ca mama copilului a avut o copilarie tulburata si are probleme psihice. La tribunal, judecatorul a hotarat ca a fost luat in mod abuziv fara permisiunea mamei. In ciuda acestui fapt, judecatorul a hotarat sa ramana in grija autoritatilor...

 

Totusi, daca eu am o copilarie nasoala, nu pot creste bebei? Voi ce credeti???

 

Articole si surse: http://news.bbc.co.uk/1/hi/england/notting...ire/7222312.stm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred că problemele psihice ale mamei sunt cele care au contat mai mult, nu copilăria ei "troubled". "Mental health problems" nu se referă chiar la migrene, nu-i aşa? :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poate ca a fost abuziv dar asa dupa cum a zis si harald, probleme psihice se refera la aspecte serioase si poate ca avand in vederea acestea nici nu s-a cerut consimtamantul mamei.

 

pe mine ma doare mai mult de copilas. daca mosteneste acele probleme psihice? offff.....

Editat de flori de camp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pe mine ma doare mai mult de copilas. daca mosteneste acele probleme psihice? offff.....

Dar mama copilului oare ce-o simti? Ca doar copilul a fost luat de langa ea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar mama copilului oare ce-o simti? Ca doar copilul a fost luat de langa ea...

acum depinde si de tipul problemelor femeii. daca nu ar fi fost suficient de serioase, poate ca nici nu l-ar fi luat de langa ea.

cine stie cat consteinetizeaza? cine stie ce fel de reactii si manifestari are inn anumite momente?

sunt prea multe semne de intrebare. dar daca ne gandim ca acele manifestari sunt periculoase si daunatoare pentru bebe ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
acum depinde si de tipul problemelor femeii. daca nu ar fi fost suficient de serioase, poate ca nici nu l-ar fi luat de langa ea.

Da, e adevarat. Daca nu ar fi avut niste probleme serioase, probabil ca nu i-ar fi luat copilul. In plus, are doar 18 ani. Chiar si mama este tot un copil. Probabil ca acum nu constientizeaza ce se intampla...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar multi au probleme la bostan, dar nu si-ar ranii copii... Acu, nu pot sa comentez daca ea tre sa aiba copilu sau nu, ce stim sigur e ca i l-au luat abuziv, fara acceptu mamei, sau ordin judecatoresc.

 

Nici io nu sunt cu totu normal, dar nu as face rau copilului meu, sau de fapt, intentionat nimanui, da mai stii ce fac neintentionat???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce stim sigur e ca i l-au luat abuziv, fara acceptu mamei, sau ordin judecatoresc.

Un pachet de legi adoptate doar pentru a fi pe plac unor persoane care-au avut un cuvant de spus in ceea ce priveste viitorul Romaniei fara sa inteleaga Romania reala. Este absurd. Si dureros. Si nedrept. Pentru ea, ca mama. Daca ea avea intr-adevar probleme psihice, daca acel copil se afla in pericol, era normal ca cei de la asistenta sociala sa se prezinte cu un ordin judecatoresc, nu sa ii ia femeii copilul pentru ca li s-a parut lor ca ea are probleme.Dar in fond, ce stiu copiii? Doar pentru ei exista legea care pune mai presus de orice interesele lor majore, nu-i asa? Si cine stie mai bine care sunt interesele lor superioare?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ea avea intr-adevar probleme psihice, daca acel copil se afla in pericol, era normal ca cei de la asistenta sociala sa se prezinte cu un ordin judecatoresc, nu sa ii ia femeii copilul pentru ca li s-a parut lor ca ea are probleme.

Fii convinsă că un ordin judecătoresc nu se poate obţine "preventiv",

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un pachet de legi adoptate doar pentru a fi pe plac unor persoane care-au avut un cuvant de spus in ceea ce priveste viitorul Romaniei fara sa inteleaga Romania reala. Este absurd. Si dureros. Si nedrept. Pentru ea, ca mama. Daca ea avea intr-adevar probleme psihice, daca acel copil se afla in pericol, era normal ca cei de la asistenta sociala sa se prezinte cu un ordin judecatoresc, nu sa ii ia femeii copilul pentru ca li s-a parut lor ca ea are probleme.Dar in fond, ce stiu copiii? Doar pentru ei exista legea care pune mai presus de orice interesele lor majore, nu-i asa? Si cine stie mai bine care sunt interesele lor superioare?

Pai, scuze ca am uitat sa precizez: s-a intamplat in UK. Si imediat dupa ce a nascut... Adica la 2 ore dupa ce a nascut. Si i l-au dat inapoi. Dar dupa aia i l-au luat din nou. Scuze...

Articole si surse: http://news.bbc.co.uk/1/hi/england/notting...ire/7218859.stm

http://news.bbc.co.uk/1/hi/england/notting...ire/7219240.stm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×