Sari la conținut
Forum Roportal
zodiak

Expansiunea terana

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

salut :think:

 

Dupa ce am studiat mai in amanunt problema descoperirii de noi planete si stele intre Soare si Alfa Centauri, mi-am dat seama ca si daca nu mergem mai departe, in acest perimetru am putea fonda un Imperiu galactic veritabil, chit ca am avea doar 2 sisteme planetare cu sori "habitabili", noi si Alfa Centauri (poate si cele cateva pitice rosii pe care le vom descoperii din cele 3000), in rest este posibil sa fim inconjurati de mai multe siteme de tipul brown dwarf, si blak dwarf, si chiar Rogue planets (ultimele fiind planete putin peste masa lui Jupiter, care ar emana putina caldura, si o lumina rosie-violeta, produsa prin ionizarea atmosferei proprii de catre campul sau magnetic, ori prin tasarea gravitationala a atmosferei.

 

From Wikipedia, the free encyclopedia

 

Pan-STARRS will also measure proper motion and parallax and should thereby discover a large number of brown dwarfs and white dwarfs and other nearby faint objects, and it should be able to conduct a complete census of all stars within 100 parsecs of the Sun.

 

 

 

Wide-field Infrared Survey Explorer

 

From Wikipedia, the free encyclopedia

 

Among the objects WISE will study are cool, dim stars such as brown dwarfs, asteroids, and the most luminous infrared galaxies.

 

 

- Iata doua misiuni importante, prima functionala din 2006, a doua din 2009, acestea vor descoperi noi exo-planete si sisteme planetare intunecate, intre Sistemul solar si Alfa centauri (4,5 a.l).

 

 

Rogue planet

 

From Wikipedia, the free encyclopedia

(Redirected from Interstellar planetary mass object)

Jump to: navigation, search

This article is about a type of astronomical object. For other uses, see Rogue planet (disambiguation).

A rogue planet is an object which has equivalent mass to a planet and is not gravitationally bound to any star, and that therefore moves through space as an independent object. Several astronomers claim to have detected such objects (for example, S Ori 70), but those detections remain unconfirmed.[1]

 

Rogue planet

 

From Wikipedia, the free encyclopedia

(Redirected from Interstellar planetary mass object)

Jump to: navigation, search

This article is about a type of astronomical object. For other uses, see Rogue planet (disambiguation).

A rogue planet is an object which has equivalent mass to a planet and is not gravitationally bound to any star, and that therefore moves through space as an independent object. Several astronomers claim to have detected such objects (for example, S Ori 70), but those detections remain unconfirmed.[1]

Editat de Cyber-sapiens

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu sigur daca controlul a 4 ani lumina dintr-o galaxie cu un diametru de 100 000 ani lumina ,s-ar putea numi un veritabil imperiu galactic , dar fie.

Chiar daca se va dovedi ,ca exista atat de multe corpuri planetare intre no si Proxima Centauri ,mai exista mica problema a energiei .De unde va lua Majestatea Sa ,energia necesara coloniilor?

Sa zicem ca tehnica va avansa suficient de mult si vom putea sa extragem enegie din miscarea de rotatie o planetelor si/sau a stelelor reci.Poate vom elibera energia de sub suprafetele panetare,poate gravitatia unor corpuri ceresti va mentine apa in stare lichida(Jupiter si Europa).

Ramane problema mancarii.Oamenii nu pot functiona cu orice fel de energie. Avem nevoie de carbon organic,si nu orice tip.Tipul produs de plantele fotosintetizatoare ,care au nevoie de lumina ,si nu orice fel de lumina pt. a face fotosinteza.

Daca va mai dura civilizatia umana suficient de mult ,cred ca ar fi mult mai avantajos sa colonizam alte sisteme solare.

Si avand in vedere vitezele mici pe care le pot atinge navele cosmice ,coloniile ar fi practic imposibil de controlat ,mai repede am avea mai multe civilizatii planetare cvasiindependente.Ceea ce n-ar fi chiar rau , astel un maniac sau un grup de maniaci , nu ar controla civilizatia umana in totalitate ,daca ar prelua puterea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu sigur daca controlul a 4 ani lumina dintr-o galaxie cu un diametru de 100 000 ani lumina ,s-ar putea numi un veritabil imperiu galactic , dar fie.

Chiar daca se va dovedi ,ca exista atat de multe corpuri planetare intre no si Proxima Centauri ,mai exista mica problema a energiei .De unde va lua Majestatea Sa ,energia necesara coloniilor?

Sa zicem ca tehnica va avansa suficient de mult si vom putea sa extragem enegie din miscarea de rotatie o planetelor si/sau a stelelor reci.Poate vom elibera energia de sub suprafetele panetare,poate gravitatia unor corpuri ceresti va mentine apa in stare lichida(Jupiter si Europa).

Ramane problema mancarii.Oamenii nu pot functiona cu orice fel de energie. Avem nevoie de carbon organic,si nu orice tip.Tipul produs de plantele fotosintetizatoare ,care au nevoie de lumina ,si nu orice fel de lumina pt. a face fotosinteza.

Daca va mai dura civilizatia umana suficient de mult ,cred ca ar fi mult mai avantajos sa colonizam alte sisteme solare.

Si avand in vedere vitezele mici pe care le pot atinge navele cosmice ,coloniile ar fi practic imposibil de controlat ,mai repede am avea mai multe civilizatii planetare cvasiindependente.Ceea ce n-ar fi chiar rau , astel un maniac sau un grup de maniaci , nu ar controla civilizatia umana in totalitate ,daca ar prelua puterea.

 

- energie solara

- Da coloniile ar fi controlate o data la cateva zeci de ani, chiar secole, iar cele mai indepartate ar fi complet autonome, de aceea cred ca astfel de imperii gen Star Wars, capabile de 5-8 % din viteza luminii, ar putea controla un spatiu cu diametrul de pana la cateva zeci de ani lumina ! :blink:

 

MA GASESTI pe Softpedia / stiinta / dezbateri / colonizarea spatiului

Editat de Cyber-sapiens

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
- energie solara

- Da coloniile ar fi controlate o data la cateva zeci de ani, chiar secole, iar cele mai indepartate ar fi complet autonome, de aceea cred ca astfel de imperii gen Star Wars, capabile de 5-8 % din viteza luminii, ar putea controla un spatiu cu diametrul de pana la cateva zeci de ani lumina ! :blink:

 

MA GASESTI pe Softpedia / stiinta / dezbateri / colonizarea spatiului

 

La o analiza mai atenta a problemei, se pot gasi solutii ideale !

 

10 -12 %, chiar catre 30 % din viteza luminii, ar fi posibil de realizat doar prin energie solara, iar nava ar fi la limita sigurantei cu privire impactul cu debiturile cosmice si evitarea acestora !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×