Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Intrebarea nu este daca poti fi prieten cu fosta, ci daca ar trebui sa fii!

 

De ce ar trebui sa ramaneti prieteni in conditiile in care nu va "leaga" un inel sau cativa copii? Arata bine, zambeste frumos, are o voce senzuala etc., dar te cam induce in eroare cand vine vorba sa-si asume noul statut pe care il are, acela de "fatacaretiadatpapucii" sau de "fatacaresialuatpapucii", dupa caz.

 

Poate ca nici tie nu prea iti surade ideea de a o vedea agatata de bratul altui barbat, chiar daca nu mai sunteti impreuna. Un lucru e sigur: o relatie de prietenie cu cea de care te-ai despartit este posibila in masura in care fiecare dintre voi ii poate respecta limitele si adevarul e ca de cele mai multe ori tu sau ea le incalcati.

 

Exista trei factori importanti in functie de care puteti lua decizia de a ramane prieteni: durata relatiei, sentimentele pe care le-ati avut unul fata de celalalt si modul in care v-ati despartit.

 

De ce nu ar trebui?

 

Relatia s-a incheiat v-ati facut bagajele si ati hotarat sa luati viata in piept pe cont propriu. Chiar daca ruptura s-a produs in conditii amiabile, este imposibil sa nu va confruntati cu resentimente si dezamagire, chiar daca pentru scurt timp. Desi e posibil sa va iertati reciproc multe lucruri, nu veti putea uita niciodata motivele pentru care ati ajuns la finalul relatiei si cu siguranta acestea nu sunt placute.

 

Orice prietenie presupune un schimb reciproc de ganduri, sentimente si experiente. Nu poti pastra o asemenea relatie cu persoana pe care ai iubit-o candva, decat daca ai de gand sa o recastigi si faci eforturi mai mult sau mai putin subtile pentru a va impaca. Veti avea probabil intentia de a va comporta ca in cuplu, din obisnuinta si in ideea ca "va permiteti" pentru ca va cunoasteti foarte bine.

 

Prietenia cu fosta este nerecomandata si pentru ca fiecare dintre voi va avea la moment dat pe altcineva in care ar putea investi sentimente. Pentru ca acest lucru sa se poata intampla, aveti nevoie sa lasati trecutul acolo unde ii este locul: in trecut. Daca preferi sa nu faci asta si ramai prieten cu cea de care te-ai despartit, nu este exclus sa te confrunti cu scenele ei de gelozie si implicit cu interventii periodice in actuala relatie.

 

De ce ar trebui?

 

Motivele sunt mult mai putine in acest caz. Daca ati fost casatoriti si aveti copii, se intelege de ce este chiar recomandat sa ramaneti prieteni. Daca ati fost impreuna mult timp, v-ati iubit, ati trecut prin multe experiente impreuna, va cunoasteti toate rudele si prietenii, e greu sa lasati brusc totul in urma.

 

Contextul despartirii este foarte important in acest caz, pentru ca el influenteaza in mare parte atitudinea voastra ulterioara. Puteti ramane prieteni, mai cu seama daca va leaga o serie de activitati si persoane comune, cu conditia sa va respectati noile statuturi.

 

Intotdeauna este necesar sa apelezi la tact, sa nu fii agresiv si sa eviti orice discutie legata despre ce a fost intre voi. Daca decizia de a va desparti a fost definitiva si irevocabila, nu ai niciun motiv sa dezbati situatia in mod repetat. De multe ori, poate fi utila prietenia cu fosta si va puteti redescoperi in moduri in care nu ati fi sperat sa o faceti.

 

 

Articol de Quiqs

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:cheer:

 

asa ... si ?

 

noi nu suntem prieteni ? :lol2:

mdea, da' nu'i fosta ! :o:

 

ă .. sau ? ... :think:

 

 

:lol2:

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Relatia s-a incheiat v-ati facut bagajele si ati hotarat sa luati viata in piept pe cont propriu. Chiar daca ruptura s-a produs in conditii amiabile, este imposibil sa nu va confruntati cu resentimente si dezamagire, chiar daca pentru scurt timp. Desi e posibil sa va iertati reciproc multe lucruri, nu veti putea uita niciodata motivele pentru care ati ajuns la finalul relatiei si cu siguranta acestea nu sunt placute.

 

De asta. Orice fost e un fost si cam atat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu raman prietena cu fostul, iar daca exista copii relatia poate fi cel mult amiabila, dar in nici un caz una de prietenie ( sau nu in sensul pe care il dau eu cuvantului prieten).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am ramas in relatii amicale cu toate "fostele",cu cateva am ramas chiar prieteni.

Este o arta sa-ti faci prieteni si mai ales sa mentii prietenia.

Si in realitate de ce sa transformi o iubire in ura sau indiferenta? :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am ramas prietena cu niciunul. Din diverse motive. ori certuri prea urate, ori.. sa cum mi-a zis si el, o data ce ai iubit pe cineva, e foarte greu ca apoi sa ramaneti simpli prieteni. Cel putin mie imi e.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×