Sari la conținut
Forum Roportal
nirosorin23

Ma ajuta cineva ? Nu pot sa dau net la alte calculatoare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

O sa incerc sa dau cat mai multe informatii ca sa se inteleaga.

Am net prin cablu, stau intr-un camin si este un baiat care imparte netu la tot caminu. La conectare ne-a cerut MAC-ul

AM 3 calculatoare in camera si un switch. La unul din calculatoare am 2 placi de reatea.

Am bagat cablul de net intr-una din placile de retea de la COMP1, in cealalta placa de retea am bagat cablul de la switch, din switch pleaca cabluri spre celelalte calculatoare.

La COMP1 am 2 conexiuni una am numito "internet" ,cealalta "camera".

La "internet" am dat "internet connection sharing" si am lasat automatically la IP si DNS si imi merge netu pe acest calculator!

La "camera" am bagat IP : 192.168.0.1 si dns :255.255.255.0

La COMP 2 la IP am bagat :192.168.0.1 si dns 255.255.255.0 la getaway :192.168.0.1 si la dns am lasat gol.

 

Internetu nu merge decat la COMP1. la

Am gresit undeva ?

Nu vreau sa dau bani pe router!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O sa incerc sa dau cat mai multe informatii ca sa se inteleaga.

Am net prin cablu, stau intr-un camin si este un baiat care imparte netu la tot caminu. La conectare ne-a cerut MAC-ul

AM 3 calculatoare in camera si un switch. La unul din calculatoare am 2 placi de reatea.

Am bagat cablul de net intr-una din placile de retea de la COMP1, in cealalta placa de retea am bagat cablul de la switch, din switch pleaca cabluri spre celelalte calculatoare.

La COMP1 am 2 conexiuni una am numito "internet" ,cealalta "camera".

La "internet" am dat "internet connection sharing" si am lasat automatically la IP si DNS si imi merge netu pe acest calculator!

La "camera" am bagat IP : 192.168.0.1 si dns :255.255.255.0

La COMP 2 la IP am bagat :192.168.0.1 si dns 255.255.255.0 la getaway :192.168.0.1 si la dns am lasat gol.

 

Internetu nu merge decat la COMP1. la

Am gresit undeva ?

Nu vreau sa dau bani pe router!

 

Prea multe 192.168.0.1; configureaza-le pe toate in DHCP mai putin conexiunea "internet"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

scuze, la comp2 IP-ul este 192.168.0.2

 

sa mai precizez ca daca las la COMP2 "optain IP adress automatically" si DNS la fel automatically imi apare la Network Connections si "internet getaway" si scrie conected. si cand deschid iexplorer scrie jos in explore bar "connecting to site 209.85.129.99" dar tot nu apare pagina.La fel apare si cand deschid iexplorer de pe COMP1 dar aici incarca pagina.

Nu am firewall pe nici un calculator,nici pe ala de la windows.

Trebuie sa bifez mai multe pe la Internet Connetion Sharing?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
scuze, la comp2 IP-ul este 192.168.0.2

 

sa mai precizez ca daca las la COMP2 "optain IP adress automatically" si DNS la fel automatically imi apare la Network Connections si "internet getaway" si scrie conected. si cand deschid iexplorer scrie jos in explore bar "connecting to site 209.85.129.99" dar tot nu apare pagina.La fel apare si cand deschid iexplorer de pe COMP1 dar aici incarca pagina.

Nu am firewall pe nici un calculator,nici pe ala de la windows.

Trebuie sa bifez mai multe pe la Internet Connetion Sharing?

 

Doar pe cea cu internet, dar verifica ca este acolo o lista de tip combo in care poti sa alegi pentru ce retele dai internet, asta in cazul in care ai avea ceva device care se crede placa de retea.

Sistemul meu e in franceza, dar cred ca intelegi tu din poza:

s002to4.th.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×