Sari la conținut
Forum Roportal
negura

Pot fi angajat cu toate ca am HCv?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna...nu sunt nou pe acest forum desi abia acum mi-0am facut cont si abia acum pun prima intrebare...am descoperit virusul C intamplator...haios sau nu dar eram student si pentru niste bani in plus am hotarat sa ma ofer voluntar pentru a testa medicamente...am facut sport si nu ma imbolnaveam usor..ma consideram o persoana f sanatoasa...ei la analizele facute inainte de a intra in respectivul program am fost gasit pozitiv...am repetat testul pentru ca nu imi venea sa cred...a iesit tot pozitiv...asa ca am inceput sa fac si restul de investigatii...ecograf normal, transaminaze normale iar la pucntia hepatica nu s-au evidentiat semne de cronicitate...asa ca medici mi-au spus ca nu este nimic de facut deocamdata...asteptam sa se agraveze...asta se intampla la varsta de 24 de ani

...intre timp am absolvit facultatea si din 6 in 6 luni imi faceam controlul transaminazelor...care continuau sa fie la valori normale...cum am absolvit un domeniu nou pentru tara noastra sansele de a-mi gasi un loc de munca erau infime asa ca am hotarat sa plec din tara..am si facut-o timp de un an..de curand m-am intors si mi-am gasit si un loc de munca la care imi folosesc cunostintele acumulate in faculatate...nu imi ofera posibilitatea unui trai decent dar ma simt implinit sufleteste si profesional...

..ei acum problema...in momentul inc are am aflat ca sunt purtatorul virusului nu m-am impacientat, m-am documentat zdravan si am hotarat sa duc o viata normala si sa nu ma gandesc la boala pe care o am...acum am 27 de ani si vrand nevrand mi-am amintit...sunt nevoit sa-mi fac analizele de angajare la care mi se cer testele hepatice...de 1 an nu mi-am mai facut nicio analiza...ma intreb daca am sa fiu angajat...sunt kinetoterapeut si lucrez cu copii...

...sunt extrem de curios, nu cunosc legislatia in ceea ce priveste aceasta problema...oricum nu m-am plans nicioadata de faptul ca aceasta tara nu mi-a oferit absolut nimic pana in prezent pt a duce o viata decenta...mi-a oferit acum, virusul C, de care sunt ferm convis ca e o mostenire a sistemului medical din aceasta tara...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
acum am 27 de ani si vrand nevrand mi-am amintit...sunt nevoit sa-mi fac analizele de angajare la care mi se cer testele hepatice...de 1 an nu mi-am mai facut nicio analiza...ma intreb daca am sa fiu angajat...sunt kinetoterapeut si lucrez cu copii...

...sunt extrem de curios, nu cunosc legislatia in ceea ce priveste aceasta problema...oricum nu m-am plans nicioadata de faptul ca aceasta tara nu mi-a oferit absolut nimic pana in prezent pt a duce o viata decenta...mi-a oferit acum, virusul C, de care sunt ferm convis ca e o mostenire a sistemului medical din aceasta tara...

 

dar in ce domeniu doresti sa te angajezi de ti-au cerut sa faci analize hepatice?

in mod normal se cere un bilet de la medicul de familie in care sa scrie "clinic sanatos/ apt" si alte analize (plamani, nu mai stiu) dar analize hepatice nu am auzit sa se ceara.

 

daca medicul tau de familie nu stie ca esti infectat iti da automat acest bilet. daca stie, il rogi, il convingi, il stimulezi.

 

poti sa te angajezi, nici o problema...dar se poate sa te refuze daca le spui sau afla din acte ca ai HCV.

 

este reala ingrijorarea ta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cum spuneam doresc sa ma angajez ca si kinetoterapeut intr-o fundatie...voi lucra cu copii cu deficiente..

 

ti-au cerut expres sa faci analize hepatice?

 

stii si tu ca nu poate fi vorba de contaminarea pacientilor... nu asta ar trebui, sau nu asta ii ingrijoreaza, de fapt pe angajatori. majoritatea considera ca nu ai putea avea capacitate maxima de munca, dat fiind faptul ca esti, oarecum, bolnav. la aceasta concluzie am ajuns eu. nu le e frica de faptul ca ai putea reprezenta un focar de infectie virala ci le e frica sa nu poti munci, bolnav fiind.

 

asa ca, daca te simti bine, incearca sa pacalesti sistemul. angajatorul nu stie cum te simti tu, dar fiind infectat cu acest virus, opinia lui e ca la un moment dat nu vei mai putea munci, etc, etc. iar el te angajeaza sa muncesti nu sa-i stai in "medicale".

succes.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in CM scrie clar ca, in cazul in care un post de munca presupune lucrul cu oamenii ,direct, sunt necesare analize specifice...sange, plamani, coprocultura ( analiza caca si pipi )..

in anumite cazuri sunt necesare si analize psihologice--

in cazul de fata, consider ca sunt necesare astfel de analize deoarece lucreaza in mod direct cu oameni, mai cu seama ca sunt copii.

Fiind purtator de virus hepatic c , se pot intampla si accidente..

O mica intepatura este suficienta...

Abilitatea in munca si capabilitatea, nu cred ca sunt puse la indoiala, desi pot fi luate in calcul la un moment dat...

dar nu cred ca este cazul...

..........................

acum raspuns pentru somesh

..........................

ce faci omule de pe Somesh daca afli ca stomatologul tau are hepatita c?...nu te ia cu transpiratie, asa un pic?

am mai spus si repet...este suficienta o intepatura si o picatura de sange...iar pentru pacient o simpla zgarietura mai adanca...

think about it..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce faci omule de pe Somesh daca afli ca stomatologul tau are hepatita c?...nu te ia cu transpiratie, asa un pic?

am mai spus si repet...este suficienta o intepatura si o picatura de sange...iar pentru pacient o simpla zgarietura mai adanca...

think about it..

 

crede-ma, nu-mi bat io capul cu bolile care-i pasc pe stomatologi. la cati oameni infesteaza ei pe zi din neglijenta cu toate hepatitele, alte boli cu transmitere prin sange...ar fi drept sa fie toti bolnavi in ultimele faze de ciroza. asta le doresc.

sunt o calamitate pentru statul roman care plateste 30.000 euro/ persoana cu tratament cu intereferon.

si, cu siguranta, si ei se infecteza, dar stii ca facand parte din "sistem" primesc cu prioritate tratamentul platit de stat.

 

repet, nu stiu sa se ceara analize de anticorpi virali la angajare in vreun domeniu. o fi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
crede-ma, nu-mi bat io capul cu bolile care-i pasc pe stomatologi. la cati oameni infesteaza ei pe zi din neglijenta cu toate hepatitele, alte boli cu transmitere prin sange...ar fi drept sa fie toti bolnavi in ultimele faze de ciroza. asta le doresc.

sunt o calamitate pentru statul roman care plateste 30.000 euro/ persoana cu tratament cu intereferon.

si, cu siguranta, si ei se infecteza, dar stii ca facand parte din "sistem" primesc cu prioritate tratamentul platit de stat.

 

repet, nu stiu sa se ceara analize de anticorpi virali la angajare in vreun domeniu. o fi.

in medicina se cere....crede-ma pe cuvant....

iar kinetoterapia este o ramura a medicinei...

.....................

se mai cer astfel de analize si educatorilor de gradinita..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in medicina se cere....crede-ma pe cuvant....

iar kinetoterapia este o ramura a medicinei...

.....................

se mai cer astfel de analize si educatorilor de gradinita..

 

 

depinde ce fel de kinetoterapie faci si cit de mare e contactul fizic cu copiii...

 

sansele de transmitere a infectiei sint destul de mici, dar exista, ar trebui ca o rana deschisa de a ta sa vina in contact cu o rana deschisa a unui copil...

 

din ce spui tu se pare ca esti purtator sanatos de hepatita C, daca duci o viata normala, fara excese si alcool, poti sa nu faci boala propriu-zisa niciodata si e posibil ca si virusul sa dispara in timp...

 

e alegerea ta, tu hotarasti!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
depinde ce fel de kinetoterapie faci si cit de mare e contactul fizic cu copiii...

 

sansele de transmitere a infectiei sint destul de mici, dar exista, ar trebui ca o rana deschisa de a ta sa vina in contact cu o rana deschisa a unui copil...

 

din ce spui tu se pare ca esti purtator sanatos de hepatita C, daca duci o viata normala, fara excese si alcool, poti sa nu faci boala propriu-zisa niciodata si e posibil ca si virusul sa dispara in timp...

 

e alegerea ta, tu hotarasti!

........................

contactul cu pacientii, in kineto, este suficient de mult incat sa existe riscuri...

ce ai vrea acum?....sa se arunce terapeutul ca la wrestling pe sarmanul pacient sa poti spune ca exista contact?...

:stars:

.....................

sansele de transmitere a virusului sunt suficient de mari astfel incat sa te pazesti si tu si ceilalti..mai ales in astfel de conditii...( lucrul si contact direct cu oamenii )

....................

ai tras o concluzie cat se poate de gresita....nu sunt purtator de un astfel de virus, Doamne fereste,

cat despre disparitia virusului in timp,,iarasi bati campii....virusul nu dispare asa aiurea, fara tratament...

intra pe topicuri dedicate si citeste...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×