Sari la conținut
Forum Roportal
Morientes

Control la ochi

Postări Recomandate

Luni (27.01.08) m-am hotarat sa fac un control de rutina la ochi. Am fost la oftalmologie, mi s-au pus picaturi de 3 ori in ambii ochi la interval de 5 minute, pentru a mi se dilata pupila. Apoi am fost pus cu ochii la un aparat. unde doctorita mi-a examinat ochii. Mi s-a spus ca mi-ar prinde bine ca macar atunci cand sunt la pc, la tv sau in fata unei carti sa port ochelari cu dioptria de 0.50.

 

 

Dupa ce am primit picaturile, primele cateva ore sau chiar toata ziua aproape am fost ca orb, totul se vedea neclar si in ceata, apoi pe zi ce trece vederea a revenit dar nu asa cum trebuie. Chiar si azi, joi(31.01.08) dupa 3 zile nu vad la fel de clar ca pana a-mi pune asistenta in cohi acele picaturi, care dupa spusele doctoritiei, sunt din Germania si se pun in ochii multor pacienti, printre care si copii de 2-3 ani,(eu am 21 de ani) la care se pare ca vederea neclara persista dupa aceste picaturi timp de mai multe zile, fiind aplicate si chiar in ochii celor de 40-50-60, carora vederea clara le revine mai repede.

 

Azi joi, am mers din nou la doctorita relatandu-i cazul, mi-a mai pus de verificare diferite lentile la ochi, mi-a spus ca acum as avea nevoie de 0.25, si mi-a dat sa iau pastile dimp de doua luni pentru a-mi revenii vederea ca inainte de picaturi, zicandu-mi ca nu s-au contractat pupilele cum trebuie, iar aceste medicamente ma vor ajuta. Inca nu am cumparat pastilele, deoarece am de gand sa merg sa povestesc cele intamplate si unui alt oftalmolog. Dupa cate vad aici pe reteta pastilele se numesc birtiene(ceva de genul). De luni, ochii imi obosesc mai ales cand ies ziua pe strada. Pe noua reteta data azi diagnosticul este oboseala oculara.

 

A mai auzit cineva de astfel de cazuri, cu aceste picaturi, sau ceva pareregi sugestii avizate pentru situatia mea? Ma voi duce la doctorita s-o intreb cum se numesc picaturile aplicate, in caz ca ajuta pe cineva.

 

Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

..................

acele picaturi se numesc ATROPINA

atropina este o substanta care se foloseste foarte des in oftalmo...

probabil ca doctorita ti-a pus prea multa atropina...

atropina dilata foarte mult pupila pentru a facilita studierea fundului de ochi ...

in urma dilatarii pupilei te vei simti ca un om cu un binoclu dereglat la ochi...

nu este motiv de ingrijorare.

................

si fa-ti ochelari si poarta-i ( de preferat lentila cu antireflex )

Editat de Cristinick
scos citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
..................

acele picaturi se numesc ATROPINA

atropina este o substanta care se foloseste foarte des in oftalmo...

probabil ca doctorita ti-a pus prea multa atropina...

atropina dilata foarte mult pupila pentru a facilita studierea fundului de ochi ...

in urma dilatarii pupilei te vei simti ca un om cu un binoclu dereglat la ochi...

nu este motiv de ingrijorare.

................

si fa-ti ochelari si poarta-i ( de preferat lentila cu antireflex )

 

 

Sunteti de specialitate? Ati mai intalnit astfel de cazuri, credeti ca acele pastile recomandate pentru contractarea pupilei imi sunt necesare? Merita sa ma consult si alt oftalmolog ? Sa mai astept cateva zile pana voi vedea la fel de clar ca pana acum ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua! ma poate ajuta cineva cu informatii referitoare la controalele orl? vreau sa-mi fac un control la ochi,deoarece stau 9 ore pe zi in fata calculatorului,la serviciu,si deja simt ca ceva nu e in regula.As putea cu o adeverinta de salariat sa imi cumpar ochelari sau macar sa-mi foloseasca la control,deoare am inteles ca sunt foarte scumpi ochelarii si sunt convinsa ca am nevoie.Va multumesc anticipat! O zi buna!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce am primit picaturile, primele cateva ore sau chiar toata ziua aproape am fost ca orb, totul se vedea neclar si in ceata,

 

 

Curios ca nu i-a spus doctorul sa poarte ochelari de soare cu lentila de culoare inchisa!!! ca altfel nu vede nimic aproape.

 

Joi am fost si eu la un control din asta serios la ochi, dar aveam de cumparat ochelari de soare de pilot care acopera si lateral ochii, ca la noi soarele este mai puternic si aveam de condus masina acasa vreo 35 de minute dupa ce m-am odihnit acolo 20 de minute de la ultima picatura, ca doctorul sa fie sigur ca nu intru in ceva ... ca orbu-n groapa, vorba aia :yes: Mi-a mai spus doctorul sa nu ies din casa niciodata fara ochelari de soare chiar daca nu e prea mare stralucirea soarelui, ca sa am ochii feriti de razele distrugatoare, ca si in cazul pielii cum folosim cremele protectoare.

 

Am iesit super bine cu ochii mi-a spus ... ochiul stang este de 20 iar cel drept de 25 de nu stiu ce unitate de masura, vizibilitate poate se numeste si nici urma de Glaucoma si Cataract asa de neinsemnat ca nici nu se merita vorbit despre. Totusi Joi mai merg inapoi pentru niste testari si am cerut reteta pentru ochelari ca nu vad literele mici de aproape. Din cauza climei subtropicale noi trebuie zilnic sa lubricam ochii cu niste picaturi ca aerul uscat afecteaza si ochii si calitatea vederii. Ideea nu este rea niciunde pe planeta ca poluarea aerului mai ajuta la stricarea vederii, furtunile de praf care aduc numai mizerie si altele ne pun vederea la risc. Si cele mai ieftine picaturi de pe rafturile din alimentara sint bune, si se incepe dimineata si se mai reia de cate ori este nevoie sa si curete ochii de impuritati.

Mai sint niste tablete Claritin dar trebuie intrebat doctorul cine si cand sa le ia.

La femei si mascara mai pica in ochi si alte chimicale cosmetice de infrumusetare cu transpiratia pe care nici nu observa ca nu se intimpla asa de vizibil dar intra-n ochi destule substante nedorite care pe moment nu se simt.

 

Nu neglijati sa protejati ochii 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost exact dupa 2 ani azi la control de ochi, ce calendar bun tine forumul ...

 

 

Ca si data trecuta, n-am absolut nimic la ochi, am intrebat de diabet dar nici pomeneala de nimic desi am spus de bunica si fiica ei ca aveau cataract dar eu nu am nimic ca aceste aparate moderne pot detecta aceste boli dar nu sint clasificata in nici una dupa un timp lung de verificare. 

 

O sa beau o bere fara alcool mai incolo pentru asta!  si l-am intrebat si de vitamine, insa mi-a dat o lista ce cele ce se mananca sa apere ochii si retina de boli.

 

Am cunoscut pe cineva care in Decembrie si-a pierdut vederea, retina i-a cazut/s-a dezlipit si nimic nu mai e de facut, a devenit oarba la 30 de ani, femeie cu 2 copiii.

 

Redau lista ca e mai ieftin de rumegat o frunza decat de suferit un dezastru.   Primele daca nu se gasesc in Romania ca nu sint la curent cu ce-i in piata, dar dovlecei sint si se pot manca crude ca-s si dulci, ca si spanac preparat sau crud, mazare, bame, morcovi, porumb, mamaliga, broccoli oricum, sint primele pe lista celor mai comune verdeturi.

 

 

http://nutritiondata.self.com/foods-000138000000000000000-1w.html?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi am fost la Glaucoma test, era sa adorm ... tehniciana a observat ... dar daca asa de incet lucra si eu priveam cu un ochi in univers sa clipeasca undeva, sa apas pe buton, e clar ca ere atmosfera de atipit, ca si afara era noroasa vremea.    Sa vedem rezultatul in cateva zile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×