Sari la conținut
Forum Roportal
lavvinya

Hingherii din Romania

Postări Recomandate

imaginati-va cum e sa ai vreo 6 ani si sa vezi astfel de scene. :jester:

 

atat aveam eu cand au venit prima oara hinghierii in cartierul nostru si ne-au luat cu forta cainii de care noi ne atasasem atat de mult si le dadeam mancare zi de zi.

 

 

am ramas complet socata si am plans cateva zile dupa cainii aceia si mereu cand veneau hinghierii, impreuna cu bunica mea si ceilalti copii luam cainii si ii bagam in scara ca sa nu-i ia. 8)

 

 

din pacate mereu mai ramaneau cativa care cadeau victime...si ii luau :doh:

 

dupa cateva saptamani, cand au vazut ca nu-i pot prinde, au pus otrava... la fiecare colt de bloc, la fiecare scara gaseai cate o bucata de carna cu otrava... pana la urma au murit toti cainii.... :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

lasand la o parte toate sentimentele si gandind doar logic,acesti caini in orice moment po ataca un copil,o femeie oricat de blanzi nu ar fi,animalul e animal si gata,dar combinand ratiunea cu sentimentele reiese ca acesti caini trebuiesc prinsi si inchisi in adaposturi (dar la situatia Romaniei nu este valabil asta)sau sterilizarea lor pentru a reduce numarul lor treptat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
astazi am fost martora cand o echipa de hingheri au venit sa ridice mai multi cani vagabonzi dintr-un loc public.

 

ceea ce am vazut a fost ......fara cuvinte...cainii scheunau, laturile erau prinse in jurul pieptului catzeilor, aruncau cu plase peste ei...ingrozitor

 

saracii caini mai plangeau si in custi...probabil ca stiau ce urmeaza sa se intample. acei zisi hingheri care prindeau cainii nevinovati, aveau niste fetze....si trageau de latzurile alea.... :jester:

 

la noi in Romania chiar nu se poate face nimika?/?exista metode mult mai eficiente de prindere a cainilor vagabonzi: prin amplasarea de custi cu mancare, prin incercarea de a te apropia de ei prieteneste, etc Latzul ar fi ultima varianta si asta in cazul cainilor agresivi.

 

ca si tzara nu reusim sa avansam deloc nu numai in acest domeniu dar si in mai multe altele...pacat de acele suflete nevinovate care nu au nici o vina

blablablablabla.... din partea mea ar putea sa le faca orice! pe mine, ca simplu cetatean roman platitor de taxe, ma intereseaza ca fenomenul cainilor maidanezi sa dispara cat mai repede posibil! Sa fie dusi in adaposturi si adoptati este mai bine si pentru ei si pt noi! Nu e vina hingherilor pt ca metodele sunt primitive, ci autoritatile de pe langa primarii se fac vinovate de asta. Daca marii nostri birocrati ar fi in stare sa acceseze niste fonduri europene pt a li se asigura niste conditii cat de cat acceptabile, gandeste-te ca nici hingherii n-ar mai fi acei penali de care vorbeai tu pt ca pe un salariu de 1000 ron/luna in loc de 450 ron (de ex) isi vor permite si ei sa angajeze hingheri cu fetze si deprinderi mai.. umane. Stiu ca metodele sunt barbare, dar tot e mai bine decat s-ajungem sa nu mai iesim noaptea din case din cauza haitelor de caini. Asta vara cand fetita aia de 6 ani din Agigea a fost omorata de caini vagabonzi nu s-a mai plans nimeni in halul asta.. ce naiba mah, oameni suntem sau fanatici ai animalelor? Ce alegem sa fim dintre astea doua?! :jester:

Editat de ActorGrabit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
blablablablabla.... din partea mea ar putea sa le faca orice! pe mine, ca simplu cetatean roman platitor de taxe, ma intereseaza ca fenomenul cainilor maidanezi sa dispara cat mai repede posibil! Sa fie dusi in adaposturi si adoptati este mai bine si pentru ei si pt noi! Nu e vina hingherilor pt ca metodele sunt primitive, ci autoritatile de pe langa primarii se fac vinovate de asta. Daca marii nostri birocrati ar fi in stare sa acceseze niste fonduri europene pt a li se asigura niste conditii cat de cat acceptabile, gandeste-te ca nici hingherii n-ar mai fi acei penali de care vorbeai tu pt ca pe un salariu de 1000 ron/luna in loc de 450 ron (de ex) isi vor permite si ei sa angajeze hingheri cu fetze si deprinderi mai.. umane. Stiu ca metodele sunt barbare, dar tot e mai bine decat s-ajungem sa nu mai iesim noaptea din case din cauza haitelor de caini. Asta vara cand fetita aia de 6 ani din Agigea a fost omorata de caini vagabonzi nu s-a mai plans nimeni in halul asta.. ce naiba mah, oameni suntem sau fanatici ai animalelor? Ce alegem sa fim dintre astea doua?! :D

 

Suntem cu totii oameni si e normal sa ne intereseze soarta patrupedelor(cu exceptia ta)

 

atata timp cat ne dorim ca acesti caini sa aibe un stapan, sa fie adunati de pe strada ,castrati,hraniti, etc, acest lucru nu ne poate denumi fanatici! Suntem oameni si avem sentimente(cu exceptia ta)

 

daca nu ai inteles ideea topicului, mai citeste o data! era vb. despre cruzimea cu care sunt tratati cainii! au loc scene zilnice la care iau parte si copii.

 

exista ff mule cazuri de atac din partea cainilor. da! dar din a cui vina??? tot din a noastra! si a societatii din care traim!

pt ca nimeni nu ia nici o masura, toti gandesc ca tine: "lasa sa ii omoare, mie sa imi fie bine!"

Romania.......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am văzut că unele organizaţii protestează pentru faptul că hingherii prind c

Editat de lupini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiu ca metodele sunt barbare, dar tot e mai bine decat s-ajungem sa nu mai iesim noaptea din case din cauza haitelor de caini. Asta vara cand fetita aia de 6 ani din Agigea a fost omorata de caini vagabonzi nu s-a mai plans nimeni in halul asta.. ce naiba mah, oameni suntem sau fanatici ai animalelor? Ce alegem sa fim dintre astea doua?! :P[/b]

 

Chiar nu realizati cat de inutila e existenta hingherilor? Sunt platiti degeaba si muncesc degeaba. Cata vreme animalele din strada nu vor fi sterilizate (by the way, sterilizarea pune capat comportamentului agresiv), totul e doar "mult zgomot pentru nimic".

 

Daca sunt strasi de hingheri, nu se mai inmultesc? Hingherii ii iau pe o parte, ei se inmultesc pe alta...si cati caini pot lua hingherii? Astfel, numarul de caini ramane cel putin constant, daca nu se mareste. ;)

 

Cata vreme cineva "de sus" nu va observa cat de stupida e existenta hingherilor cand nu exista o solutie concreta si omeneasca de reducere a numarului de caini de pe strazi (nu prin exterminare in masa, ca nu suntem nazisti... :D ), totul va ramane la fel....

 

Si eu am vazut ceva chiar mult mai rau. Prefer sa nu-mi amintesc sau sa va incarc mintea cu asa ceva...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×