Sari la conținut
Forum Roportal
Elia

Chivotul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Marius, iarta-ma pentru ce te-a suparat din textul meu.

Spuneam: "Am observat ca practicantul ortodox, in special (DAR este si printre catolici aceasta practica), se raporteaza MAI MULT la diavol decat la Dumnezeu: fiind atent cum sa nu il intalneasca pe diavol, ajunge sa piarda din vedere esentialul care consta in cum sa il intalneasca pe Dumnezeu".

Reciteste, te rog, textul cu sublinierile pe care le-am facut.

 

Cat despre ceea ce spui in continuare, este mai mult atac la catolicism, decat ai vazut tu in cuvintele mele. Vorbesti despre modernizari catolice, despre incapacitati si inselari...

Eu nu ma supar, pentru ca daca vorbesti asa despre noi este pentru ca nu cunosti catolicii decat din ceea ce spun necatolicii despre noi.

Cand am vorbit despre lupta continua a crestinului, eu spuneam ca este asa la ortodocsi (unde mi se pare mie ca se exagereaza), DAR si la catolici. Si spuneam ca se raportteaza MAI MULT la diavol decat la Dumnezeu, dar nu ortodocsii mai mult decat catolicii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Maria B,

 

uite o sa-ti spun parerea mea despre catolicism ca sa nu mai fie nici un dubiu.

Fica mea care-i ortodoxa face religia catolica la scoala desi putea face etica sau protestanta (mama ei fiind protestanta). Biserica catolica este pentru mine personal la fel de biseica ca si a noastra dar.........

Nu o sa-ti vorbesc nici de filioq nici de azime pe care le consider neimportante. Or fi pentru teologi , dar eu nu sint. Nici nu vreau sa fiu, oricum stiu prea mult in comparatie cu ce fac!

Nu o sa vorbesc nici chiar despre celibatul preotilor cu care eu pot traii f. bine.

Iar dupa ce o sa-ti spun ca Papa Ioan Paul al II mi-a fost drag de-a dreptu prin lupta lui de impotrivire impotriva spiritului acestui veac ( si din Germania presiunile asupra Vaticanului se vad mult mai bine) trebuie tot la fel de sincer ca recunosc ca pentru mine infailibitatea papei o sa stea pina la sfirsitul lumii in calea unirii.

NUMAI DUMNEZEU ESTE FARA GRESALA !

Nimeni altul : Papa sau Patriarh, muritor de rind sau sfint !

Am citit si sfinti catolic; si la ei ca si la ai nostrii crestinismul inseamna smerenie si constinta nevredniciei. Cind un ortodox spune ca el e fara de gresala i se fac exorcisme mai ales daca e monah. Voi acceptati ca adevar un om care se vrea Dumnezeu.

Oricit de bun ar fi el............tot om ramine!

 

Marius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
parerea mea despre catolicism ca sa nu mai fie nici un dubiu.

pentru mine infailibitatea papei o sa stea pina la sfirsitul lumii in calea unirii.

Marius

[snapbacca]55729[/snapbacca]

 

Mi se pare ca intelegi gresit "infailibitatea papala". Deschid un topic nou ca sa vorbim acolo pe aceasta tema.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca Dumnezeu nu se schimba, cum poate El sa accepte schimbarea Legii de catre oameni?

Va inchide el un ochi de dragul faptelor noastre bune, asa cum isi inchipuie unii, sau va spune "nu va cunosc, pentru ca ati lucrat fara de LEGE"?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca Dumnezeu nu se schimba, cum poate El sa accepte schimbarea Legii de catre oameni?

[snapbacca]58601[/snapbacca]

 

Dumnezeu nu se schimba si nu accepta schimbarea Legii, dar accepta schimbarea perceptiei omului asupra divinului. Legea nu a ajuns niciodata sa fie formulata in mod perfect, pentru ca formularea, fiind omeneasca, este imperfecta.

Totusi, Legea sta in toata puterea sa chiar si intr-o formulare imperfecta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Legea celor 10 porunci nu a fost formulata de om, ci de Dumnezeu, care a scris-o cu degetul Sau pe tablele de piatra. Dumnezeu a formulat-o in asa fel, incat orice om sa poata pricepe care sunt cerintele Sale. Omul nu are decat de ales. Sa o respinga, sau sa o accepte. La fel ca si in cazul fructului oprit din Paradis.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi, Legea a fost scrisa de Maise pe tablele de piatra, dupa ce sparsese tablele pe care scrisese Dumnezeu.

Dumnezeu a dat Legea asa incat sa fie inteleasa de orice om, dar a formulat-o lui Moise in limba ebraica, limbaj pe care nu tot omul il intelege, nici macar toti evreii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Maria, aici te inseli. Citeste Exodul 34, si ai sa vezi ca si noile table au fost scrise tot de mana lui Dumnezeu.

Tablele cu cele 10 porunci scrise de Dumnezeu au fost puse in chivot, ca semn al valabilitatii lor vesnice. Ele se afla in acelasi loc pana in ziua de azi.

Legea lui Moise (Legea ceremoniala a jertfelor care aratau spre jertfa lui Isus) a fost scrisa de Moise, si asezata langa chivot, ca semn al valabilitatii ei temporare.

Prin jertfa lui Isus, serviciul preotesc de mijlocire in templu a incetat.

Singurul mijlocitor intre omul pacatos si Dumnezeu este omul Isus Hristos. Mijlocirea preotilor pe pamant sau a sfintilor in cer, inclusiv fecioara Maria, nu poate fi sustinuta biblic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, textul biblic spune ca Moise a scris ce a spus Dumnezeu dupa care adauga ca Dumnezeu a scris cele zece porunci. Dar si textul a suferit unele modificari...

 

Cum ramane cu faptul ca sunt scrise in limba ebraica? Nu toata lumea stie ebraica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai tare tema posibila: chiar exista, oare a fost gasit de Hitler, va mai fi adus la viata, chiar tine inchis in el adevarata putere a lui Dumnezeu sau e doar un simbol? Cum pot sa iau legatura cu avolina sau cu "ciudatul" cu istoria pentru ca fac si eu parte integranta din aceasta categorie :Pe apropo maria B daca vrei pot sa te ajut cu ebraica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×