Sari la conținut
Forum Roportal
balena

AFTER-SCHOOL

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De la 8 la 12 e programul normal si o data pe saptamana sau chiar de 2 ori de la 8 la 11.

Ea sta de la ora 8 la ora 16, in aceeasi scoala, in aceeasi locatie, cu aceeasi invatatoare. Mananca, dorm o ora si apoi fac temele.

 

Tare :lol:

Stiu ca voi sunteti la clasa 0 si e ok ca au putut organiza in scoala si loc de dormit pentru acesti mici elevi. Mi se pare ca acolo la scoala voastra este o preocupare atenta pentru copii. Foarte fain. :)

Editat de Rodica`
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si ai mei au ramas la scoala pana m-am dus sa le iau, in sala de sport erau saltele de dormit, si primeau mancare de 5 ori pe zi, cand ajungeau acasa deja temele erau facute la perfectie si stiute pe de rost, aveau voie sa se joace ce vor si in pat, in Franta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O alta varianta mai ieftina si, cred eu, mai buna pentru copii este sistemul Step-by-step, daca este facut asa cum scrie la carte. Eu nu sunt de acord cu ideea "vine acasa cu temele facute". Fiecare parinte ar trebui sa fie interesat de progresul copilului, de cum reuseste sa-si duca la bun sfarsit sarcinile de lucru.

Ce e sistemul step-by-stept?

Iti dai seama ca in clasa 1 mai merge cu facutul temelor acolo, dar cand cresc nu va fi timpul suficient. Cert e ca si ieri am facut teme cu ea acasa. O vaut de citit Capra cu trei iezi si de povestit.

 

Tare :lol:

Stiu ca voi sunteti la clasa 0 si e ok ca au putut organiza in scoala si loc de dormit pentru acesti mici elevi. Mi se pare ca acolo la scoala voastra este o preocupare atenta pentru copii. Foarte fain. :)

Daci e in clasa 1, face in mai 8 ani, deci ea nu o nimerit harababura asta cu clasa 0.

Eu pentru luna octombrie cand a avut 23 de zile lucratoare am platit 340 lei.

Sa stii ca le prinde bine somnicul, cand o iau la 16 nu e obosita si e ok si cand ajunge acasa si poate face si alte activitati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:swoon:

 

si pana la clasa a IV-a fac la fel la scoala aia sau doar la boboci?

de programul de somn vorbesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca va fi asa pana in a patra, cred ca primul an, eventual si al doilea pana se obisnuiesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce e sistemul step-by-stept?

Iti dai seama ca in clasa 1 mai merge cu facutul temelor acolo, dar cand cresc nu va fi timpul suficient. Cert e ca si ieri am facut teme cu ea acasa. O vaut de citit Capra cu trei iezi si de povestit.

 

 

Daci e in clasa 1, face in mai 8 ani, deci ea nu o nimerit harababura asta cu clasa 0.

Eu pentru luna octombrie cand a avut 23 de zile lucratoare am platit 340 lei.

Sa stii ca le prinde bine somnicul, cand o iau la 16 nu e obosita si e ok si cand ajunge acasa si poate face si alte activitati.

Imi pare rau dar nu am inteles exact ce ati intrebat.

La programul Step-by-step nu se fac temele la scoala, ci elevii isi desfasoara activitatile intr-un timp mai mare: au o ora timp pentru masa de pranz si o ora pentru intalnirea de dimineata. In zilele incarcate de la scoala nu primesc teme(de scris) ci doar de invatat. Cantitativ, temele sunt mult reduse fata de invatamantul traditional. Copii lucreaza mult la scoala si in week-end. Faptul ca au doua invatatoare care se ocupa simultan de ei, face ca acesti copii sa inteleaga cu usurinta lectia din clasa.

Este o parere personala formata in primii 3 ani de step ai copilului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intrebam ce-i programul step-by-step, ce presupune etc? Mai multe detalii :P

Se aplica deci si in Ro? Unde?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stiu ca in cluj sunt scoli care aplica step-by-step - dar nu stiu exact in ce consta...

 

noi tot pt afterschool am optat, dar sta doar 2 ore - avantajul nostru e ca bunicul e in permanenta acasa - dar asa stiu ca are temele facute si cand ajunge acasa are timp de joaca si de restul activitatilor extrascolare: franceza, inot, tenis.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sistemul step-by-step presupune un program de la 8.00 la 16.00, cu doua invatatoare, una cu program de la 8.00 la 14.00 si cealalta cu program de la 10.00 la 16.00, astfel incat, in perioada activitatilor de baza sa se poata ocupa amandoua de activitatile copiilor. Ziua incepe cu ora de comunicare in care se prezinta mesajul zilei, semnificatia zilei, activitatile zilei precedenta, etc... Mobilierul clasei este specific varstei si activitatilor pe care copii le realizeaza, clasa fiind amenajata pe centre: Limba si literatura romana, Matematica, Arte, Citire si loc amenajat pentru Constructii din Lego sau lemn. Copii isi aleg dimineata centrele cu care vor sa inceapa, dupa care la orele urmatoare se rotesc in sensul acelor de ceasornic. Invatatoarele ajuta in principal centrele de Limba romana si Matematica si orera sprijin centrelor de Citire si Arte. De la 13.00 la 14.00 este pauza de masa si copii merg la restaurant. Avand la dispozitie 6 ore de curs zilnic (mai putin vinerea, cand programul este pana la 13.00), au timp pentru diverse activitati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar trebui sa vad ca sa inteleg mai bine cum functioneaza si daca este ok.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×