Sari la conținut
Forum Roportal
KeRenSa

Ipohondria...teama exagerata de boala si simptome imaginare?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare la toata lumea...

Care e baiu de am scris pe forum? pai de aproximativ doi ani de zile am dureri de abdomen unerori in partea stanga alteori in partea dreapta...mai nu si musculare si de articulatii, uneori ameteli. Am facut extrem de multe teste si toate iasa bune...Doctorita de familie imi spune ca e totul pe baza de stres si ar trebui sa incerc sa vorbesc si cu un psiholog. Este adevarat ca aproximativ doi ani in urme s-a intamplat ceva ce m-a marcat extrem de mult iar starile acestea au aparut pe urme...inclusiv eruptii pe piele...Okay ajung sa cred ca sunt ipohondra si poate chiar e imaginat(al naibii ca durerea aia nu e imaginara de loc) ...chiar nu stiu ce sa mai fac. Este posibil ca acel eveniment sa ma fi marcat atat de tare incat si acum dupa doi ani sa ii simt consecintele? :roll:

 

Mentionez ca acel eveniment m-a creat un sentiment puternic de teama, si chiar si acum daca ma gandesc resimt mult mai vag insa teama aceea...

 

Care ar fi...modalitati de a trece peste acel moment...? are cineva ceva sfaturi...sau a fost cineva in situatie similara....

:cry:

 

O seara faina la toti :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In general persoanele emotive patesc acest lucru.Exista persoane care atunci cand trec prin niste situatii ce le provoaca un anumit grad de stres sau emotii mari li se face rau,au dureri de abdomen,stomac,intestin,dureri de cap,au stari de lesin,de greata.Starea ta psihica actioneaza asupra organismului,iar organele mai sensibile iti sunt afectate si sufera atunci cand esti stresata sau ai emotii mari din cauza unor situatii,evenimente,probleme.Din aceasta cauza,persoanele emotive sau care pun prea mult accent pe sentimentele proprii isi fac rau in timp daca nu invata sa isi controleze mai bine emotiile.Cheia pentru rezolvarea acestei probleme este sa incerci sa iti controlezi emotiile si sa nu le mai acorzi aceeasi intensitate,incepand prin a nu mai acorda o importanta majora unui anumit eveniment sau a unei situatii in care te afli,caci stresul iti face rau si nu numai la nivelul creierului,ci si in zona abdomenului,care in cazul tau e o zona mai sensibila si reactioneaza la o stare psihica accentuata.Cand esti intr-o anumita situatie care te streseaza sau iti da emotii,incearca sa nu te mai gandesti asa mult la situatia respectiva,ca sa zic asa,fii mai indiferenta,nu te mai agita asa mult.Incearca sa iti pastrezi calmul,sa ai rabdare si cauta-ti un reper,ceva care stii ca te linisteste atunci cand esti agitata,gandindu-te in primul rand ca nu rezolvi nimic cu stresul si ca iti ataci zonele sensibile ale organismului tau,facandu-ti rau din cauza starii tale psihice.Daca o mai tii asa multa vreme,organismul tau devine si mai sensibil si de aici toate problemele,te imbolnavesti mai usor.Sper ca ti-am putut fi de folos cu aceste sfaturi :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salutare la toata lumea...

Care e baiu de am scris pe forum? pai de aproximativ doi ani de zile am dureri de abdomen unerori in partea stanga alteori in partea dreapta...mai nu si musculare si de articulatii, uneori ameteli. Am facut extrem de multe teste si toate iasa bune...Doctorita de familie imi spune ca e totul pe baza de stres si ar trebui sa incerc sa vorbesc si cu un psiholog. Este adevarat ca aproximativ doi ani in urme s-a intamplat ceva ce m-a marcat extrem de mult iar starile acestea au aparut pe urme...inclusiv eruptii pe piele...Okay ajung sa cred ca sunt ipohondra si poate chiar e imaginat(al naibii ca durerea aia nu e imaginara de loc) ...chiar nu stiu ce sa mai fac. Este posibil ca acel eveniment sa ma fi marcat atat de tare incat si acum dupa doi ani sa ii simt consecintele? :roll:

 

Mentionez ca acel eveniment m-a creat un sentiment puternic de teama, si chiar si acum daca ma gandesc resimt mult mai vag insa teama aceea...

 

Care ar fi...modalitati de a trece peste acel moment...? are cineva ceva sfaturi...sau a fost cineva in situatie similara....

:cry:

 

O seara faina la toti :cry:

Nu e mereu doar in mintea ta ...

Si eu am avut dureri de stomac, o inflamaie in sange .. dureri in parea stanga si dreapta, ameteli,dureri ale articulatiilor, si multe altele... pana la urma dupa multe investigatii mi s-a descoperity o inflamatie a intestinului subtire .. asta a aparut numai la tomografie ... pana la urma aceea infamatie mi-a dat toate simtomele...

Trebuie sa cauti mai mult si sa nu lasi impresia ca poate sa fie totul in mintea ta.

Tu iti cunosti cel mai bine corpul ..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca aici e vorba de ipohondrie. Mai bine incearca sa vorbesti cu un psiholog, poate fi de la stres. Stiu ca, din cauza stresului si emotiilor, se poate ajunge la ulcer... Deci e foarte posibil sa fie din cauza unor emotii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dak la tine este imaginara atunci si la mine??? he he he nu cred... de vre-o 3 saptamani car in spate simtome de genul: greatza, dureri abdominale de fapt mai mult discomfort abdominal decat dureri,la vre-o 2 ore dupa orice masa incepe cosmarul bolborocilor care ma tine pana a 2-a zi iar, scaun ciudat din cand in cand ma mai intzeapa si apendicita-- am facut analizele (eu am folosit si heroina vre-o 4 ani) ma asteptam la orice numai la analize perfecte nu... in fine au iesit perfecte analizele --- deci???? de unde simtomele astea?? de la ce??? k la o policlinik cu plata a spus k e apendicita putzin imflamata -- poi o fi ...dar in cazuri de apendicita,stiu k doare tare--in fine medicii o scalda aiurea si sunt sigur k nu e in mintea mea deci nici in a ta..... eu banuiesc ceva "viermisori" micro organisme despre care am mai citit pe net k r da asemenea simtome, chiar si inflamarea apendicitei care clar ajuta la simtzirea unor dureri abdominale in stanga si in dreapta si te miri pe mai unde ... nu te pot ajuta cu nimik dar te asigur k nu esti singura cu simtome dastea astept si eu un raspuns ceva pe aici ...k tare stresat mai sunt de simtomele astea -- ma mai linisteste gandul k intotdeauna se poate mai rau ... deci numai atat simt?? :haha: k altzii dumnezeu sa i-i ajute inaintea noastra .........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salutare la toata lumea...

Care e baiu de am scris pe forum? pai de aproximativ doi ani de zile am dureri de abdomen unerori in partea stanga alteori in partea dreapta...mai nu si musculare si de articulatii, uneori ameteli. Am facut extrem de multe teste si toate iasa bune...Doctorita de familie imi spune ca e totul pe baza de stres si ar trebui sa incerc sa vorbesc si cu un psiholog. Este adevarat ca aproximativ doi ani in urme s-a intamplat ceva ce m-a marcat extrem de mult iar starile acestea au aparut pe urme...inclusiv eruptii pe piele...Okay ajung sa cred ca sunt ipohondra si poate chiar e imaginat(al naibii ca durerea aia nu e imaginara de loc) ...chiar nu stiu ce sa mai fac. Este posibil ca acel eveniment sa ma fi marcat atat de tare incat si acum dupa doi ani sa ii simt consecintele? :bataita:

 

Mentionez ca acel eveniment m-a creat un sentiment puternic de teama, si chiar si acum daca ma gandesc resimt mult mai vag insa teama aceea...

 

Care ar fi...modalitati de a trece peste acel moment...? are cineva ceva sfaturi...sau a fost cineva in situatie similara....

:jester:

 

O seara faina la toti :jester:

 

 

da, intr adevar ipohondria este un fel de autosugestie care te face sa crezi ca ai o anumita boala, sau daca auzi de una, crezi k o ai si tu, asta inseamna . dar faptul ca tu ai ramas marcat de ceea ce s a intamplat atunci , organismul tau reactioneaza din plin, ai trait acel moment foarte intens si subconstientul tau elibereaza acel moment trait devenind constient. trebuie sa fii puternic si sa incerci sa faci o terapie la psiholog sau chiar psihiatru. poti simti consecintele unui eveniment, chiar si dupa 20 de ani, imi pare rau ca nu ai spus exact despre ce este vorba si te a facut sa t sperii atat de tare. ca sa poti ajuta o persoana, trebuie sa ii cunosti problema, este primordial. iti dau un sfat. gandeste te la ce s a intamplat atunci, si nu te gandi direct tu, nu mai analiza problema ca fiind tu personajul principal, scrie pe o hartie ce s a intamplat atunci, deseneaza niste omuleti si orienteaza te daca toti au trecut cu bine peste acel moment. asta in cazul in care au fost implicati mai multi, iar daca nu , deseneaza numai unul, care esti tu si concentreaza te, apoi spune asa: am trait acest moment, a fost acum 2 ani, inca il am in imagine,si este cu mine si acum. vreau sa ma despart de el, nu trebuie sa il uit pentru ca mi a marcat intr un fel viata, dar am trecut cu bine si sant in viata ,sant sanatos si dc am trecut peste acel moment si azi sant aici, inseamna ca sant un om puternic. respira adanc cand te gandesti la teama, detaseaza te de tine si urmareste scenariul ca fiind un spectator, nu un personaj. incearca sa iti gasesti activitati care iti fac placere, fa sport, citeste o carte buna, uita te la filme fara violenta sau cu tente de sinucidere si crima. daca vrei sa vorbim mai deschis despre acest subiect si daca vrei pe cineva sa te ajute sa treci peste asta, da mi id-ul tau de mess. incearca totusi sa nu te mai gandesti la ce a fost atunci, iar daca mai apare, orienteaza te in ce loc apare din nou teama si in ce circumstante iti revine in minte acel moment?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×