Sari la conținut
Forum Roportal
Gilespy

Muntii Bucegi mit si legenda

Postări Recomandate

"Frunzaream" pe Net ziarul Libertatea cind am dat de un forum de discutii in care niste copilandrii relatau foarte captivati despre o poveste cu tunelurile din interiorul Bucegilor. Se facea referinta la un autor Radu si nu mai are importanta cum oricum e o porecla si cartea e o fictiune reusita. Asa cum Star Trek si Stargate au facut in lume adepti care au si innebunit complet dupa ce au invatat limba klingon-iana asa au aparut si minti bolnave in Romania care cred prostioarele astea.

Se discuta despre tuneluri misterioase care se raspindesc pe o lungime incredibila pe tot teritoriul Romaniei si prin toata Romania ba chiar tuneluri subpamintene care intra si sub spatiul acvatic al Marii Negre si se duc spre Asia.

Acum sa fim seriosi oameni buni. Cum naiba sa fie asa ceva real ? Cum naiba sa dai crezare unei asemenea porcarii ? Pai daca americanii erau asa interesati de Bucegi , ca deh, vezi Doamne ca au vazut din Satelitii Militari miscari de trupe si activitate senzoriala in tunelurile alea, pai credeti ca nu se afla ca ei vor neaparat musai sa stie ce e colea sub munti ?

Pai sa fim seriosi, dupa lovitura de Stat din 1989 au aparut tot felul de descreierati care au pretins ca fac spirale magice, Greg Bivolaru se pretindea ca e un mare initiator de Cult Religios care nu lasa sa se piarda nici un reziduu uman. De asta la membrii sectei au fost demolate toaletele, scoica WC-ului, si transformata din toaleta in vitrina cu bibelouri organice lichide...

Haideti oameni buni veniti cu chestii concrete, marturii palpabile si credibile ale unor oameni seriosi , cum naiba nu au intrat aia cu televiziunea pe stire cind au venit cica americanii de au aratat filme si poze luate din satelit. Ca e chestie secreta ???? Give me a break, ce mai e secret astazi in Romania asta damnata ? NIMIC...... toti stim ca se fura ca in codru, toti stim ce salariu au vecinii de bloc, ce a mincat vecinul din blocul de vis-a-vis ca deh, isi deschide fereastra si pune tigaia cu crumpi drept pe pervaz sa vada lumea ce colestorol la tava maninca el..... de hota nici a auzit ca a fost inventata....

Deci nu vindeti porcarii oamenilor. Sa se vada negrul pe alb, dovezi clare despre existenta acestor tunele. intrari, guri de aerisire, mijloace de iluminare, oameni care au fost acolo, marturii concrete ale serpasilor, sau salvamontistilor care lucreaza acolo de ani de zile. Daca va prindeti la subiectul asta veniti aici cu date concrete si cu idei sanatoase nu cu stiri de la radio Erevan sau cu ziarul Scinteia din care sa decupati marete si glorioase realizari in cincinalul comunist.

Cam atit, astept acums sa vad cine se prinde in hora.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

are ceva cu radu cinamar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nici eu nu cred povestile alea cu sute de km de tunele si retele subterane, dar vorbind la modul obiectiv, fenomenele energetice din zona reprezinta o realitate de interes :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe mine nu ma mai mira nimic si cred ca exista tunelele respective am primit niste imagini de la un cristal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit si eu niste relatari despre tuneluri asemanatoare, dar localizate prin zona unde locuiesc eu, sunt tuneluri foarte vechi, uitate aproape, partial surpate, dar exista, eu am vazut doar o posibila intrare in unul din ele... si se spune ca ar fi existat deja pe vremea lui Stefan cel Mare, atunci fiind deja vechi. Se spune ca fac legatura intre nordul Moldovei si zona de sud, unde se intalnesc cu alte tuneluri. De asemenea, fac legatura cu muntii. De ce au fost construite? Cu ce scop? Nu mai stie nimeni... a ramas doar amintirea batranilor si un abur de legenda care probabil va dispare odata cu generatia celor care mai stiu ceva despre asta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
are ceva cu radu cinamar

 

 

Ce pot sa am cu Radu Cinamar ? Dupa ce am citit relatarile lui pentru care am stat lipit de monitorul PC-ului am dat apoi de celalalt volum 12 zile de initiere sau cum se numeste si am inteles ca autorul scrie cu nesat ideile astea fara sa tina cont de faptul ca atrage atentia asupra detaliilor lipsa, detalii slabe care caracterizeaza o relatare adevarata . Tot ce scrie se bazeaza pe abilitatea autorului pentru paranormal. Cind descrii o intimplare adevarata oferi si niste detalii plauzibile, martori reali, locuri fizice care pot oferi detalii si amanunte. Apoi o da in bara cu deplasarea in muntii Apuseni in care parca tara nu era populata cu oameni, nu intilneste nimic si pe nimeni, numai o bariera veche si nefolosita. Apoi culmea culmilor mergind ei prin Lunca lui Creanga, ajung in..... Tibet. Vise pe care le are orice copil de la 6 ani in sus. cine nu a visat macar o data ca se baga in dulapul de haine si patrunde dincolo de o alta lume iesind in alt spatiu sau dimensiune. Copilarii.

Daca povestea cu Bucegii era adevarata oameni buni credeti ca nu erau martori la plimbarile "americanilor" prin tinuturile alea ? Nu scria presa ca o masinarie ciudata perforeaza Muntii Bucegi cu un device special cu "plasma" ca sa patrunda in....interiorul pamintului. Pai iar nu se tine cont de sateni, de oamenii locului, iar nu se spune nimic de contactul cu oamenii reali, martori oculari. Sa fim realisti, nu tot ce se vede pe canal cable tv Science Fiction trebuie sa fie si crezut de orice muritor in spetza de un roman. Ar iesi o anarhie totala daca am da crezare la chestii prezentate in filme gen Stargate. Ca va fi ceva prin 2012 numai Dumnezeu mai stie. Oricum planeta asta e prea bolnava de atita popor pe ea. Noi am stricat mediul inconjurator, noi am nimicit specii rare de animale si pasari. Tot noi le si dezorientam total. In Europa anului 2007 s-a descoperit ca datorita punerii in functiune a unor instalatii radar si antene aferente Radiotelefoniei 3G mii de pasari calatoare nu au putut sa gaseasca ruta de inapoiere spre locurile de bastina. Stoluri de pasari dezorientate au ratacit buimacite deasupra Europei numai pentru ca oamenii sa poata avea celulare ultraperformante. si asta e nimic. Vor fi si mai mari dezamagiri . Noi afectam Ecosistemul in care vietuim intr-un mod destructiv. Daca sintem ignoranti generatiile de oameni care vin dupa noi vor constata doar dezastrul .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cand se fac calatorii de genul descrise de cinamar se iau multe masuri de precautie eu am invatat ca nu e bine sa programezi ceva cu mult timp inainte decat daca esti o entitate puternica. de fiecare data cand programez ceva cu mult timp inainte mi se pun piedici de aceaia m-am obisnuit sa fiu foarte spontan . cat despre stargate acolo sint niste device pe baza de cristale care dupa parerea mea pot fi construite si folosite eu folosesc cristale pentru terapie si stiu cu ce se maninca bine acolo normal ca trebuia sa de o tenta mai futurista. un cristal amplifica energia de 200 de ori . daca vrei sa iti faci o parere despre ce se poate intampla in 2012 e plin netu o idee ar fi asta http://www.esoterism.ro/ro/centura-fotonica.php

 

in rest sint de acord cu tine ne diatrugem planeta sntem inconstienti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cand se fac calatorii de genul descrise de cinamar se iau multe masuri de precautie eu am invatat ca nu e bine sa programezi ceva cu mult timp inainte decat daca esti o entitate puternica. de fiecare data cand programez ceva cu mult timp inainte mi se pun piedici de aceaia m-am obisnuit sa fiu foarte spontan . cat despre stargate acolo sint niste device pe baza de cristale care dupa parerea mea pot fi construite si folosite eu folosesc cristale pentru terapie si stiu cu ce se maninca bine acolo normal ca trebuia sa de o tenta mai futurista. un cristal amplifica energia de 200 de ori . daca vrei sa iti faci o parere despre ce se poate intampla in 2012 e plin netu o idee ar fi asta http://www.esoterism.ro/ro/centura-fotonica.php

 

in rest sint de acord cu tine ne diatrugem planeta sntem inconstienti

 

 

 

Vali,

e interesant ce spui despre cristale . Dar ai o baza solida concreta pentru incurajarea utilizarii cristalelor ? sau urmezi doar alte sfaturi luate de la altii . Daca ai afla ca utilizarea acestor cristale face parte dintr-un ritual esoterico-religios pagin ai mai continua sa le folosesti ? am vazut inntr-un din episoadele Superman editia noua ce poate sa faca dupa imaginatia unui regizor scientologic-religios folosirea unor cuartz-uri si cristale cu efect mirific. Am retineri fata de practica asta. Omenirea nu cunoaste multe aspecte legate de unele practici milenare cu radacini barbaro-pagine (Haloween, Brad impodobit, flosirea unor amestecuri de ierburi rare si alte capitole rupte din legende)

Ca o ultima intrebare ai vre-o referinta din Sfintele Scripturi sau cu trimitere la Sfintii Proto-Parinti ca ar fi utliziat cu succes sau nu cristale, cuartz-uri sau alte obiecte meteoritice in slujbele lor sau in viata de zi cu zi ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×