Sari la conținut
Forum Roportal
Echo362

despre hard-disk

Postări Recomandate

Salut!

 

Hard-ul meu are 80 Gb si e aproape plin.

 

 

As vrea sa stiu daca pot sa mai pun un hard (am observat ca mai e loc) si daca da, care sunt problemele de compatibilitate pe care le impune situatia.

 

Orice informatie in privinta asta imi este foarte utila, va multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probleme de compatibilitate?

Daca e pe interfata IDE si il pui ce aceelasi cablu cu un hard-disk sau CDROM existent, asigura-te ca are aceeasi setare MASTER/SLAVE cu el.

In rest, bafta multa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca e pe interfata IDE si il pui ce aceelasi cablu cu un hard-disk sau CDROM existent, asigura-te ca are aceeasi setare MASTER/SLAVE cu el.

 

Asigura-te ca NU are aceeasi setare de Master/Slave ca si "colegul" de cablu.

 

s-ar putea să crească temperatura celor 2 hdd-uri, şi dacă e prea mare, nu e bine.

 

... asta daca le montezi unul langa celalalt. Daca nu le montezi unul langa celalalt si TOTUSI creste temperatura inseamna ca ai o petarda de sursa care din cauza ca ii scade amperajul isi creste voltajul si faptul ca iti incinta hdd-urile e neglijabil pe langa alte efecte pe care le poate avea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai ai o solutie, sa-ti cumperi un hard-drive extern, care are ventilator si alimentare proprie si ai scapat de toate problemele de ventilatie, sursa sau compatibilitate, o sa fie insa mai scump, dar il poti folosi si ca pe un suport portabil de memorie (ca pe un stick adica, dar mult mai mare). In general au 100-150 G.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×