Sari la conținut
Forum Roportal
Dunadan_

Ciobanul si Manole

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Moartea, pentru ciobanas, nu este decat ceva ce se poate intampla, si daca isi face testamentul, si-l face numai in caz ca va muri, el urmeaza sa lupte...

Iar povestea Mesterului Manole este mai mult simbolica, pentru orice te hotarasti sa faci e nevoie de multa munca si de sacrificii.

In rest insa, sunt de acord cu ce se spune nu tocmai de bine despre romani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mysterious girl, crede-ma ca am trecut si eu prin scoala unde se spuneau tampeniile alea. nu e cazul sa mi le aduci la cunostinta :doh:.

la nivel de popor roman, ceea ce ai invatat tu in primara la scoala despre respectivii doi s-a transformat in "eh, si de ce sa fac ceva? ca tot nimic nu rezolv" si in " mie sa-mi fie bine, altii duca-se". cam despre asta e vorba

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tara de c***t, oameni de c***t, popor de c***t... sa nu ma contrazica careva ca-l ucid ! :jester: este purul adevar !

si am tot dreptul din lume atata timp cat traiesc si suport tot c***tul pe care acesti minunati ciobani il produc sa spun in gura mare, sa urlu si sa ma revolt ! actiune-reactiune se numeste :lol2:

si sa nu indrazneasca careva sa se ia de atitudinea mea ca nimeni nu are acest drept ! aici nu suport contradictii si nici nu tin polemici !

 

si ... misterioso ! ciobanu chiar nu urmeaza sa lupte ... nu stiu ce te-au invatat comunistii aia la scoala dar sigur nu asta e mesaju :good: si cu munca si scacrificiu ... frectie ! hai sa ne trezim, sa lasam sabloanele din manuale deoparte si sa mai antrenam neuronu ala un pic ca mai are putin si moare de obezitate !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

mai sunt si romani care realizeaza lucruri pana si in shoubiz :yahoo:. pacat ca-s 1 la 10.000

 

plac baietii astia ! :good:

 

is teribil de ONTOPIC!

Editat de Dunadan_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

..fiecare cu ce-l doare..motive de nemultumire sunt multe dar nu schimba nimic sa dai suturi fara sa intinzi si mana spre a ajuta..si oricum atata vreme cat oamenii refuza mana pentru a invata sa fie mai

buni..ea (prostia, rautatea..ignoranta) o sa tot infloreasca pana n-om mai fi..si totusi mereu au existat oameni care i-au inspirat si indrumat pe altii spre bine..care au adus lumina-n lume..

..sa traiesti este o arta care nu se mai transmite din parinti in copii (nici macar teoretic) si oricum nu este la indemana oricui,iar demnitatea omului este prea diluata in prezent pentru a avea pretentii..si totusi este si a fost mereu pe pamantul asta samanta pentru cei ce vor sa fie treji..

 

..eu sunt unu din cei impresionati de "Miorita" si "Manastirea Argesului"..am citit "Miorita" prima oara pe la 7 ani si mi-a placut si inca imi place..desi voi vedeti un tampit visator si las, eu vad un om bland si multe altele care ma fac sa-mi placa balada..plus ca nu cred in libertatea sau pacea dobandita prin razboire cu altii..

..nu vad nici curaj sau maretie in razboire..doar sacrificiu daca pui sangele jos la un loc cu viata pe care o iei..

..singura lupta demna este cu propria micime..iar povestea lui manole inca ma pune pe ganduri..pt ca vad o aluzie priceputa la zbuciumul omului si insasi creatie..

..sunt unu din cei care crede in sacrificiu, iar creatia in general presupune sacrificiu ce implica multe furtuni si prapastii..

 

..vad ca fiecare se disociaza de atitudinea asta individualista si prostanaca care "caracterizeaza romanu"(si nu numai)..si intotdeauna ceilalti sunt cei care sunt gresitii care distrug romania..dar adevarul este ca fiecare participa cu stangaciile si neajunsurile personale..

..dincolo de ce insemn eu ca fiinta..daca ar fi sa fac o lista cu ce am vrut si as vrea sa fac si o lista cu ce am facut ca om pt ceilalti oameni..pt comunitate..pt viata in comun..pt familie..cea din urma ar pali teribil..si asa este pt multi..plus ca majoritatea care pleaca capul in uitare este coplesitoare..

..dar...un nene zice asa "The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing" si mie imi place in mod deosebit pt ca am credinta ca cei mai vinovati sunt oamenii aceia mai rasariti, nu "cei multi", pt ca ei abia isi duc soarta..

..cand vrei sa schimbi ceva..in astfel de situatii exista 2 variante..ori te dai cu capu de ignoranta..ori luminezi ajutand cum iti este permis..tinand inima aprinsa chiar si-n intuneric..

..nemultumirea este un sentiment ce nu-si are locul in inima celui ce doreste binele..

 

..pentru mine adevaratii luptatori pentru libertate si voci ai constiintei neamului sunt traitorii astia numiti poeti sau scriitori..cantareti(cei autentici evident)..cei care aduc in lume ganduri si simtiri frumoase..artistii..care unesc oamenii prin urcusul lor spiritual..

..si imi aduc aminte foarte clar ca atunci cand l-am citit pe Nichita..nu numai ca am fost impresionata de patriotismul lui (exprimat creativ)dar regasindu-ma in ideile lui m-am rusinat..pt ca mi-am dat seama ca nemultumirea vizavi de neputintele oamenilor este tot un fel de tradare al neamului..pt ca este un sentiment dureros care macina si deconecteaza de sine..de ceilalti..de viata..un sentiment care demoleaza..nu construieste..este un soi de regret care daca il aprofundezi.. cazi..si consider ca nu avem dreptul sa fim nemultumiti de greselile altora, dar avem dreptul sa ne dorim sa aducem lumii (tarii) mai mult decat au adus altii..

 

..plus ca tot neamul asta amarat a dat oameni "extraordinari" sau mai bine spus oameni maturi care si-au onorat timpul in lume..deci mi se pare nedreapta atentia acordata celor ce gresesc..

 

..recunosc ca daca ma intreaba cineva de gradul de identificare cu poporul roman..mai repede zic ca-s ruda cu copacii..cu muntii sau cu poetii..sau pur si simplu n-am granite..dar asta nu inseamna ca nu imi asum greselile neamului..pt ca nu am facut nimic mai grozav ca altii pentru a intoarce soarta si chiar daca faceam tot erau si ale mele greselile..

Editat de Shadow and Light

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mult bun simt si mult suflet in postul asta de mai sus ca sa ma apuc sa-l combat ca pe precedentele lipsite de. Sa zicem ca este un punct de vedere care insa ar putea impresiona si misca din loc oameni apartinand unui popor mai putin pierdut de propria identitate decat este cel roman, mai putin egositi si mai putin dispusi sa dea in cap oricui( sau sa pupe orice dos) pentru binele personal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mestere Manole, am mancat fasole, si daca ma scapa, tot zidu-aista crapa !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai replica este a Anei :doh:)))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×