Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut,

in iulie plec in State cu j1 si am ceva intrebari:

-cum pot ramane legal dupa ce expira j1 (cum pot sa-la transform in altceva?)

-am contract in Colorado, dar pec sa-mi gasesc job in Florida -Orlando , cu ce probleme ma pot confrunta si ce trebuie sa fac! (ma refer la Social Security Number)

Daca ma poate cineva ajuta va rog raspundeti!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poti da mai multe detalii, poti fi un pic mai specific in ce consta viza ta (worca & travel), ce perioada poti sta? , poti sta numai cit ai de lucru? ori expira dupa un anumit timp?

daca ai contract in Colorado, de ce vrei sa pleci in Florida...??? sau "contractul" este doar ca sa poti veni in USA?? si dupa aceea esti pe cont propriu??? cunosti pe cineva in Florida de vrei sa mergi acolo ? daca vrei sa discuti mai in detaliu poti sa ma contactezi pe PM, in caz de nu vrei sa-ti spui istoria aici pe forum...

Editat de fire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut,

in iulie plec in State cu j1 si am ceva intrebari:

-cum pot ramane legal dupa ce expira j1 (cum pot sa-la transform in altceva?)

-am contract in Colorado, dar pec sa-mi gasesc job in Florida -Orlando , cu ce probleme ma pot confrunta si ce trebuie sa fac! (ma refer la Social Security Number)

Daca ma poate cineva ajuta va rog raspundeti!

[snapbacca]50797[/snapbacca]

 

dupa ce expira j1 poti aplica pentru o viza turistica de 3 luni ce se prelungeste pe inca 3 luni si tot asa...dar daca ramai,chiar si legal,dupa ce te intorci in tara nu prea mai ai sanse sa iei alta viza pentru state...desi..totul e posibil..

am un prieten care a plecat ca si tine cu j1,apoi a ramas acolo cu viza turistica,a stat 2 ani,timp in care nu sa-a mai putut intoarce in tara(a renuntat la facultate,nu si-a mai revazut familia)..dar intre timp sa-a inscris la o universitate acolo si a primit(foarte greu,e adevarat) green cardul,asa ca tocmai sa-a intors in tara ca sa-si termine facultatea de aici..apoi se va intoarce in state.Oricum,ideea e ca daca vrei sa ramai acolo e foarte mult de munca si trebuie multa vointa.Am fost si eu acolo si ,crede-ma ca se munceste,nu gluma...

Social Security Number iti va veni cam in 2 saptamani in locul unde ai contractul..ce poti face este sa vorbesti cu acel angajator(daca se poate) si sa-i spui ca nu poti sta acolo si sa ti-la trimita.Dar ai grija,sa nu te denunte la firma(intrax,ciee etc) din America,pentru ca iti pot anula viza

Legal,poti merge la angajatorul din Colorado pana iti primesti SS No,apoi spui ca nu se poarta bine cu tine si vrei sa pleci in alta parte.Sau sa stai pana primesti numarul si apoi sa pleci pur si simplu,vorbind direct cu angajatorul.Variantele sunt multe...desi din cate stiu eu,Colorado e cam departe de Florida..si biletul de avion costa mult

scrie-mi pm dc vrei sa stii mai multe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Merci mult ca mi-ai raspuns, credeam ca nu e nimeni in situatia mea.

Pe PM nu pot sa scriu ca imi apare un mesaj ca nu am voie, daca vrei iti dau adresa de mail: haideschide@yahoo.com (suna straniu dar se tine minte usor, :huggles:),

De viza turristica mi-a mai zis cineva, dar nu stiam ca e doar pe trei luni?

din cate stiu trebuie sa am 8000$ in cont.

Plus desi ma duc cu W&te amabasada mi-a dat visa pe un an de zile (expira in iunie 2006), stiu ca am voie sa muncesc doar cat e DS valabil, dar mai e o sloutie :Viza parca am in pasaport pe 1 an, invat SS pe derost si cand ma angajez ii zic ca nu il am la mine si il spun oral .

Ca sa nu ma duc in Colorado, ii scriu angajatoruli ca mi-au furat banii in NY (sau i-am pierdut), si am imprumutat bani de la un conational si ce tre sa merg cu in acelasi oras cu el ca sa-i dau banii, la firma le zic la fel (YMCA).

Ce nu stiu (de fapt mi-au zis 1000 de oameni in 1000 de feluri, ca sa aplic pentru SS e nevoie de contract de munca, si un document care sa dovedeasca unde stau?

In Orlando gasesc eu un job, numai sa ma cresda astia de la YMCA ce le-am zis.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ceea ce te-as incuraja din toata inima este sa fii sincer.... nu uita ca vorbesti de America..... poate unele lucruri merg pina la o limita, dar daca te-au prins ca ai mintit in cel mai mic lucru "sa-a zis cu tine"...

 

o sa incerc sa ma informez mai mult si o sa revin daca obtin ceva mai specific (totul se poate obtine, doar am nevoie de timp)

cit despre SS, nu tine cea cu pierdutul actului.... eu sint cetatean si cind imi schimb serviciul imi cere documentul, nu-i intereseaza daca eu stiu nr. ori nu, ei vor sa aiba copie de pe document.

 

un lucru stiu sigur: ca sa lucrezi legal iti trebuie SS document, nu tine chestia cu pierdutul deoarece nu platesti nimic ca sa-la obtii, si daca la-ai pierdut te duci si aplici ptr altul si in 14 zile il primesti

 

cit despre cele scrise mai sus para sa faca sens... sa ai nevoie de un contract de munca si dovada unde locuiesti, ca sa poti primi SS. este greu sa primesti SS, asa ca daca tu ai sansa legal nu incerca nimic "tip romanesc", poti pierde sansa... si nu cred ca se merita...

 

viza este pe 3 luni, ba iti pot da si pe 6, dar costa in anul 2002 in jur de $180- $240 pe trei luni, oare de ce sa iti dea 6 luni cind ei pot face niste bani frumosi de pe urma ta. daca vrei sa reinoiesti viza, si nu puteai atunci sa stai mai mult de un an (cu viza reinoita) dar legile se schimba in functie de ce se mai iveste.....

 

 

 

http://www.usaforstudent.com/job/status.php acolo gasesti ceva informatii.....

 

http://www.usc.edu/student-affairs/OIS/NewStud/ssn.html cum poti obtine SS si ce documente ai nevoie....

 

 

http://uscis.gov/graphics/howdoi/extendstay.htm

dute la categoria si si vezi detaliile...

 

sper sa te ajute lincas de mai sus.... cred ca ai sanse realiste daca te duci asa cum ai contractul... poate o sa intilnesti oameni binevoitori sa te ajute cu actele si tot ce ai nevoie... iti doresc mult success!!!

Editat de fire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

Ma numesc Pop Andrei, am 26 de ani si de 2 ani muncesc pe un vas de croaziera, cu care am vizitat Africa, America, Europa. Am obtinut foarte multe vize, dintre care valabila mai este viza de America C1/de , pe o perioada de 10 ani.

Am primit, impreuna cu viitoarea mea sotie, niste oferte de munca in America de la niste cetateni americani.Vorbim fluent engleza si conversational franceza si italiana.

Va rog foarte frumos sa-mi spune-ti care este procedura de obtinere a unui permis de munca in SUA si a vizei. De ce acte am nevoie si ce anume trebuie sa-mi trimita cetatenii americani? As dori deasemenea sa fac acolo si un MBA.

Va multumesc anticipat,

Cu mult respect, Pop Andrei

Editat de pop andrei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc anticipat,

Ma numesc Matei Popescu, da' lumea-mi zice Gigi. N-am pregatire de nici un fel, dar scoala vietii conteaza mai mult ca orice diploma. Pasiunile mele sunt manelele, femeile, celularele si masinile (nu neaparat in ordinea asta). Am experienta vasta in domeniul recuperarii de bani si/sau bunuri de la rau platnici sau persoane care au beneficiat de credite (a se citi camata) si stiu sa ma bat si sa injur ca la carte.

Scopul pentru care aj vrea sa vin in SUA este ca si acolo sunt oameni cu si fara nevoi de recuperatori.

Tineti-o tot asa, v-am pupat si astept sa ma contactati la penitenciarul Rahova.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  Am primit, impreuna cu viitoarea mea sotie, niste oferte de munca in America de la niste cetateni americani.Vorbim fluent engleza si conversational franceza si italiana.

Va rog foarte frumos sa-mi spune-ti care este procedura de obtinere a unui permis de munca in SUA si a vizei. De ce acte am nevoie si ce anume trebuie sa-mi trimita cetatenii americani? As dori deasemenea sa fac acolo si un MBA.

           

[snapbacca]56205[/snapbacca]

 

 

 

 

 

 

nu am timp acum sa dau nici un detaliu dar am o intrebare... Tu chiar esti serios?? in functie de raspunsul tau ma gindesc daca sa mai raspund. nu vreau sa glumesc pe seama ta... dar ma facut sa rid faptul ca vreu sa faci si un MBA..... de parca bati din palme si ... puf...se intimpla.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

Nu stiu daca intrebarea mea se potriveste intocmai categoriei in care o inscriu dar... mi sa-a parut ca oamenii de pe aici pot fi cei mai in tema.

 

Am 2 (sau mai multe probleme):

 

1. eu si sotul meu vrem sa plecam in statele unite, in decembrie. Stie cineva care este perioada (aproximativa) de asteptare dintre momentul in care se face programarea la interviu si interviul in sine?

 

2. eu a trebuit sa imi schimb pasaportul asa ca voi avea unul nou pe la jumatatea lui octombrie. exista posibilitatea sa obtin o programare la ambasada in conditiile in care nu stiu seria pasaportului si nici perioada de valabililtate a acestuia? si daca, da, cum?

 

Multumesc anticipat,

 

Roberta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Roberta eu cred ca cele mai clare informatii le vei obtine direct de la sursa. Dai telefon la ei si ii intrebi ce si cum. Sunt cam paranoici de felul lor. Noi am obtinut viza pe 10 ani (asa se da acum) in urma unui interviu foarte scurt. Nu ne-au intrebat mai nimic. Mai mult a durat pana am ajuns la rand sa ne ia amprentele. Ne-am programat prin telefon si am asteptat cam 3 saptamani.

Ne-au cerut doua fotografii tip

pasaportul in original

permisul de sedere in Elvetia original/copie

Scrisoare de recomandare de la locul de munca, in care scria clar ca suntem multumiti cu ce avem si nu ne bate gandul sa ramanem pe acolo pe la ei.

Extras dupa contul din banca.

atat.

Iti doresc bafta!

spider

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×