Sari la conținut
Forum Roportal
Da Vinci

SPALATUL PICIOARELOR

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Draga PANDA,habar nu ai de biblie ,de religii....pentru informatzia ta ,intradevar este o problema MAJORA.Cel putzin trei biserici din lume practica acest sport ,cum ar fi : Baptistii,Penticostalii si Adventistii.Aduna-i pe totzi la un loc si vei vedea ce numar insemnat sau neinsemnat.Daca mai am ceva de lucru? Cine esti tu chip de lut ca sa itzi dau raportul? Vom trai si vom vedea.Pa.

Draga Da Vinci,stiu foarte multe despre biblie si religii.Cultele pe care le-ai pomenit NU PRACTICA acest ritual,cu exceptia unei minoritati conservatoare.Spalatul picioarelor,ca ritual,este o tampenie,ca multe altele.Nu este biblic,dar este util,sanatos si cu anumite semnificatii pentru popoarele din zonele calde ale pamantului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Spalatul picioarelor,ca ritual,este o tampenie,ca multe altele.Nu este biblic,dar este util,sanatos si cu anumite semnificatii pentru popoarele din zonele calde ale pamantului.

 

13 Voi Mă numiţi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acesta este doar un ritual apus...de acum 2000 de ani. Era in obicei atunci spalatul picioarelor pentru ca ei mergeau in desert toata ziua in sandale si erau plini de praf. Poruncile date in acest sens sunt aplicabile doar in acele vremuri. Lectia de umilinta este aplicata in orice timp.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aceasta "operatiune" pe care a savarsit-o hristos, este si a vrut sa fie un model de umilinta si totodata o demonstrare a egalitatii sale pamantesti cu apostolii sai. Practicarea unui astfel de obicei in unele bisericii, nu vad de ce sa fie gresita. Canonul bisericesc, fie el catolic, ortodox, reformat, etc nu prevede si nici nu interzice o asemenea procedura religioasa. Poate bisericile care-l practica vad prin aceasta o purificare spirituala si un model de piosenie. nu cred ca trebuie sa judecam o religie sau un cult dupa practicile sale, pe care unora ni se par confuze sau aiurite, atata timp cat nu sunt impotriva preceptelor sale. :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aceasta "operatiune" pe care a savarsit-o hristos, este si a vrut sa fie un model de umilinta si totodata o demonstrare a egalitatii sale pamantesti cu apostolii sai. Practicarea unui astfel de obicei in unele bisericii, nu vad de ce sa fie gresita. Canonul bisericesc, fie el catolic, ortodox, reformat, etc nu prevede si nici nu interzice o asemenea procedura religioasa. Poate bisericile care-l practica vad prin aceasta o purificare spirituala si un model de piosenie. nu cred ca trebuie sa judecam o religie sau un cult dupa practicile sale, pe care unora ni se par confuze sau aiurite, atata timp cat nu sunt impotriva preceptelor sale. :yahoo:

Iepuras , esti cine cred eu ca esti , lupu' singuratic pe un mal de fiord?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca este destul de evident ca Domnul se refera la sacrificiul de sine,la o atitudine, si nu la un ritual specific.

Nu am nimic impotriva botezului dar cina se practica tot ca ritual...fara sens.Ma refer la biserici.

De ce nu pomenesti si de frangerea painii?

 

Atunci era o atitudine dar in ziua de azi este irelevant mai ales atunci cand o faci in cadrul bisericii. Din umilinta de fapt a devenit mandrie... :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atunci era o atitudine dar in ziua de azi este irelevant mai ales atunci cand o faci in cadrul bisericii. Din umilinta de fapt a devenit mandrie... :crazy:

Right! :o: :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
acolo m-as duce si eu :o:

yeah ... :yahoo:

 

:crazy:

 

 

ma duc si eu daca ma da si cu crema dupa :o:

 

doriţi şi'un epilat ? :o:

 

Au si contact cu sapunul?

 

da' cică acum e la modă săpunul lichid , e mai greu de cules de pe jos . :)

 

Acesta este doar un ritual apus...de acum 2000 de ani. Era in obicei atunci spalatul picioarelor pentru ca ei mergeau in desert toata ziua in sandale si erau plini de praf.

 

la c

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca este destul de evident ca Domnul se refera la sacrificiul de sine,la o atitudine, si nu la un ritual specific.

Nu am nimic impotriva botezului dar cina se practica tot ca ritual...fara sens.Ma refer la biserici.

De ce nu pomenesti si de frangerea painii?

 

am pomenit mai sus ...cina ! :crazy:

 

am spus ...si ma repet ...daca ei deja practicau acest ritual ,de ce mai era necesar ca Domnul Isus ,sa le porunceasca sa faca spalarea picioarelor ???

 

 

Aceasta "operatiune" pe care a savarsit-o hristos, este si a vrut sa fie un model de umilinta si totodata o demonstrare a egalitatii sale pamantesti cu apostolii sai. Practicarea unui astfel de obicei in unele bisericii, nu vad de ce sa fie gresita. Canonul bisericesc, fie el catolic, ortodox, reformat, etc nu prevede si nici nu interzice o asemenea procedura religioasa. Poate bisericile care-l practica vad prin aceasta o purificare spirituala si un model de piosenie. nu cred ca trebuie sa judecam o religie sau un cult dupa practicile sale, pe care unora ni se par confuze sau aiurite, atata timp cat nu sunt impotriva preceptelor sale.

 

asta e un punct de vedere corect . :yahoo:

 

 

Atunci era o atitudine dar in ziua de azi este irelevant mai ales atunci cand o faci in cadrul bisericii. Din umilinta de fapt a devenit mandrie.

 

da mai ales cand un POPA sau PREDICATOR ...renumit se uita ca din turnul EIFEL ...la amaratii enoriasi ....cum sa le spele el picioarele saracilor ?Cand el are ditamai JEEPOCUL ...si 2 Doctorate in Teologie !....

 

tot ce nu le convine unora ...le trece la nesemnificativ ,sau la pilde ,sau le spiritualizeaza ...tactica martorilor lui Y.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×