Sari la conținut
Forum Roportal
Da Vinci

SPALATUL PICIOARELOR

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

acolo m-as duce si eu :jester:

ma duc si eu daca ma da si cu crema dupa :jester:

 

acuma la modul cel mai serios ...eu nu am vazut niciodata asa ceva ...si de mica stiam ca nu se ia la propriu aceasta pilda ... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De abia acum te-ai prins?

Isus doreste de asemenea ca cel mai bogat sa fie saracul !

 

ba in plus ma surprinde sa vad ca in Biblia romaneasca textul prin care Isus indeamna la saracie este modificat si pervertit!

 

De ex in biblia lui Luther este scris "Fericiti cei saraci" iar la romani ..."fericiti cei saraci cu duhul" ...pe semne ca popilor nu prea le iasa saracia la socoteala!

Da un ochi in King James Version si nu mai bate campii cu gratie.

 

Matt.5

[1] And seeing the multitudes, he went up into a mountain: and when he was set, his disciples came unto him:

[2] And he opened his mouth, and taught them, saying,

[3] Blessed are the poor in spirit: for theirs is the kingdom of heaven.

[4] Blessed are they that mourn: for they shall be comforted.

[5] Blessed are the meek: for they shall inherit the earth.

[6] Blessed are they which do hunger and thirst after righteousness: for they shall be filled.

[7] Blessed are the merciful: for they shall obtain mercy.

[8] Blessed are the pure in heart: for they shall see God.

[9] Blessed are the peacemakers: for they shall be called the children of God.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De acord.Care-i problema?

Cei care practica acest ritual sunt o minoritate care nu merita luata in considerare sau discutata pe forum.

Nu ai altceva de lucru?

 

Draga PANDA,habar nu ai de biblie ,de religii....pentru informatzia ta ,intradevar este o problema MAJORA.Cel putzin trei biserici din lume practica acest sport ,cum ar fi : Baptistii,Penticostalii si Adventistii.Aduna-i pe totzi la un loc si vei vedea ce numar insemnat sau neinsemnat.Daca mai am ceva de lucru? Cine esti tu chip de lut ca sa itzi dau raportul? Vom trai si vom vedea.Pa,Pa!

 

in ce biserici se practica spalatul picioarelor ?

 

Cel putzin in trei biserici:Baptistii,Penticostalii si Adventistii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cel putzin in trei biserici:Baptistii,Penticostalii si Adventistii

no ... daca fac si masaj o sa trec pe acolo :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...nu ca l-au luat pe tot ...satanistii....sa se spele pe dintii ... ;)

:think: .. si ma rog frumos de ce chiar satanistii ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stimati concetateni,

Spalatul picioarelor... well, totul este relativ, depinde de cultura, educatie, moda timpului, etc. Spalatul picioarelor nu avea nici o conotatie negativa la vremea aceea, spaltul picioarelor era o expresie a ospitalitatii. Operatiunea respectiva nu a fost inventata de Isus si nici macar de evrei, daca un calator sau un strain iti calca pragul, stapanul casei respective ii spala picioarele in semn de bun venit. Chestiunea a evoulat in decursul miilor de ani, uni dintre noi inca mai intreaba gazda daca trebuie sa se descalte sau o fac oricum in semn de respect pentru casa in care intra... etc.

Faptul ca unele culte au transformat spalatul picioarelor in ritual este treaba lor, pilda lui Isus ramane insa ca unul dintre cele mai profunde mesaje adresate umanitatii: umilinta, respectul ospitalitatea fac parte din reteta unei existente implinite/feicite etc. aceasta reteta se numeste dragoste, cu cat suntem mai abili sa iubim cu atat vom fi mai happy.

Spor la munca!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×